Տեղի կունենա Իտալիայի 3 քաղաքների կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման փաստաթղթի հանձնումը
Մայիսի 26-ին, ժամը 15:40-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ տեղի կունենա Իտալիայի 3 քաղաքների կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման փաստաթղթի հանձնումը Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտին: Փաստաթուղը թանգարանի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանին կհանձնի Իտալիայի հայոց միության ղեկավար, պրոֆեսոր Պայքար Սվազլյանը:
Ապրիլի 3-ին Հայոց ցեղասպանությունը միաձայն ճանաչել է իտալական Չիվիտա Կաստելլանա քաղաքի (Civita Castellana), մայիսի 16-ին՝ Կանոզա քաղաքի (Canosa) և ապրիլի 7-ին Իտալիայի Միրանո նահանգի Մոնատե քաղաքի քաղաքային խորհուրդը: Իտալյիայում Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչել և հայ ժողովրդին իրենց համերաշխությունն է հայտնել տեղական իշխանությունների նահանգային և քաղաքային 107 խորհուրդ:
Ապրիլի 7-ին Իտալիայի Միրանո նահանգի Մոնատե քաղաքում տեղի ունեցած հանդիսության ժամանակ Մոնատեյի քաղաքապետը Իտալիայի հայոց միության ղեկավար, պրոֆեսոր Պայքար Սվազլյանին հանձնել է քաղաքապետարանի՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումը վկայող պաշտոնական փաստաթուղթը:

Состоится вручение документов, подтверждающих признание тремя городами �?талии Геноцида армян
По инициативе Министерства Диаспоры РА 26 мая в 15:40 состоится вручение Музею-�?нституту Геноцида армян документов, подтверждающих признание тремя городами �?талии Геноцида армян. Документ заместителю директора музея Сурену Манукяну вручит руководитель Союза армян �?талии профессор Пайкар Свазлян.
Третьего апреля Геноцид армян был единогласно признан итальянским городом Чивита Кастеллана, 16 мая – городом Каноза, 7 апреля – городом Монате провинции Мирано. Геноцид армян признали и выразили солидарность с армянским народом 107 итальянских органов местной власти и городских советов.
Во время торжеств, состоявшихся 7 апреля в городе Монате провинции Мирано �?талии мэр Монате вручил руководителю Союза армян �?талии профессору Пайкару Свазляну официальный документ, подтверждающий признание и осуждение Геноцида армян.