Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ Բելգիայում
Ապրիլի 24-ին Բրյուսելում և Բելգիայի մի շարք այլ քաղաքներում տեղի ունեցան Հայոց ցեղասպանության 101-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունից:
Բրյուսելի Սուրբ Մարիամ Մագդաղենացի հայկական եկեղեցում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի արարողություն, որին ներկա էին բելգիահայ համայնքի հարյուրավոր անդամներ, համայնքային կազմակերպությունների ղեկավարներ, ՀՀ դիվանագիտական առաքելությունները:
Արարողությունից հետո միջոցառման մասնակիցները քայլերթ կատարեցին դեպի Բրյուսելի Հենրի Միշոյի անվան հրապարակ, որտեղ տեղադրված է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված խաչքար-հուշակոթողը: Տեղի ունեցավ հիշատակի միջոցառում և ծաղկեպսակների զետեղման արարողություն Բելգիայի օրենսդիր և գործադիր իշխանությունների ներկայացուցիչների, տեղական վարչակազմերի ղեկավարների, Բելգիայում բնակվող ազգային փոքրամասնությունները ներկայացնող կազմակերպությունների ներկայացուցիչների մասնակցությամբ:
Միջոցառմանը ելույթով հանդես եկավ ՀՀ դեսպան Թաթուլ Մարգարյանը: Ոգեկոչելով Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակը, դեսպանն իր խոսքում, մասնավորապես, նշեց, որ վերջին օրերին վկան եղանք Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված լայնամասշտաբ ագրեսիային և, ինչը զարմանալի չէ, Թուրքիայի կողմից այս քայլի անթաքույց օժանդակությանն ու քաջալերման կոչերին: Դեսպանն ընդգծեց, որ «սա էլ ավելի մեծ համախմբում է պահանջում՝ դիմագրավելու Թուրքիայի բութ ու համառ ժխտողականությանը, շարունակվող ցեղասպան պահվածքին և մեկըդմիշտ կասեցնելու դրանից սնվող ադրբեջանական ագրեսիան»:

Мероприятия в Бельгии, посвященные 101-й годовщине Геноцида армян
В Брюсселе и ряде других городов Бельгии 24 апреля состоялись мероприятия, посвященные 101-й годовщине Геноцида армян. Об этом сообщает пресс-служба М�?Д РА.
В армянской церкви Св. Марии Магдалины состоялось поминальная церемония Святых Мучеников Геноцида армян, на которой присутствовали сотни членов армянской общины Бельгии, руководители общинных организаций, дипломатические миссии РА.
По завершении церемонии участники мероприятия организовали шествие к площади Генри Мишо Брюсселя, где установлен хачкар-монумент памяти жертв Геноцида армян. Состоялось поминальное мероприятие и возложение венков в присутствии представителей законодательной и исполнительной  властей Бельгии, руководителей местных администраций, представителей организаций национальных меньшинств Бельгии.
На мероприятии выступил посол РА Татул Маргарян. В своей речи он, в частности, отметил, что в последние дни мы стали очевидцами развязанной Азербайджаном широкомасштабной агрессии в отношении Арцаха, и, что не удивительно, со стороны Турции прозвучали неприкрытые поддержка и призывы к воодушевлению. Посол подчеркнул, что «это требует еще большей сплоченности для противостояния тупому и упрямому отрицанию Турцией, ее продолжающемуся геноцидальному поведению и пресечению раз и навсегда подпитываемой этим азербайджанской агрессии».
Посол Маргарян высоко оценил и отметил важность дальнейшего сплочения армянской общины вокруг Родины.