Դանիայի Թագավորության Իմիգրացիոն ծառայության պատվիրակությունը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Ապրիլի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Դանիայի Թագավորության Իմիգրացիոն ծառայության վարչության պետի տեղակալ Էլզե Օլգարդի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին ավագ խորհրդատու Հենրիեթ Վիթչենին և երկրի ավագ խորհրդական Կենեթ Մոլլերը:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը ներկայացրեցին Դանիայի Թագավորությունում փախստականներին և ապաստան հայցողներին վերաբերող տեղեկություններ և հետաքրքրվեցին Հայաստանում քաղաքացիություն և երկքաղաքացիություն ստանալու իրավական հիմքերի, սիրիահայերի կարգավիճակի, արտագաղթի պատճառների մասին:
Հանգամանալի պատասխանելով հյուրերին հետաքրքրող հարցերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կանգ առավ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վրա՝ ընդգծելով, որ եվրոպական բոլոր կառույցները պարտավոր են միավորել ուժերը և ձայն բարձրացնել նման վայրագությունների և մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների դեմ՝ դրանով իսկ նպաստելով աշխարհում փախստական դառնալու պատճառները վերացնելուն:

Делегация иммиграционной службы Королевства Дания в Министерстве Диаспоры РА
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 14 апреля приняла делегацию во главе с заместителем начальника управления иммиграционной службы Королевства Дания Эльзе Олгарт, в составе которой были старший советник Генриет Витчени и старший советник страны Кенет Моллер.
В ходе встречи гости представили данные, касающиеся беженцев и соискателей убежища в Королевстве Дания, а также поинтересовались юридическими основами получения в Армении гражданства и двойного гражданства, статусом сирийских армян, причинами миграции.
Подробно ответив на интересующие гостей вопросы, министр Грануш Акопян остановилась на ситуации в Нагорном Карабахе, подчеркнув, что все европейские структуры обязаны объединить усилия и возвысить голос против подобного варварства и грубейших нарушений прав человека, тем самым поспособствовав ликвидации в мире причин, побуждающих к беженству.