Դանիայի Թագավորության Իմիգրացիոն ծառայության պատվիրակությունը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Ապրիլի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Դանիայի Թագավորության Իմիգրացիոն ծառայության վարչության պետի տեղակալ Էլզե Օլգարդի գլխավորած պատվիրակությանը, որի կազմում էին ավագ խորհրդատու Հենրիեթ Վիթչենին և երկրի ավագ խորհրդական Կենեթ Մոլլերը:
Հանդիպման ընթացքում հյուրերը ներկայացրեցին Դանիայի Թագավորությունում փախստականներին և ապաստան հայցողներին վերաբերող տեղեկություններ և հետաքրքրվեցին Հայաստանում քաղաքացիություն և երկքաղաքացիություն ստանալու իրավական հիմքերի, սիրիահայերի կարգավիճակի, արտագաղթի պատճառների մասին:
Հանգամանալի պատասխանելով հյուրերին հետաքրքրող հարցերին՝ նախարար Հրանուշ Հակոբյանը կանգ առավ Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի վրա՝ ընդգծելով, որ եվրոպական բոլոր կառույցները պարտավոր են միավորել ուժերը և ձայն բարձրացնել նման վայրագությունների և մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների դեմ՝ դրանով իսկ նպաստելով աշխարհում փախստական դառնալու պատճառները վերացնելուն:

Delegation of the Danish Immigration Service hosted at the RA Ministry of Diaspora
On April 14, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received the delegation led by Deputy Director of the Danish Immigration Service of the Kingdom of Denmark Elze Olgard. The delegation included senior consultant Henriet Vitchen and the country’s senior advisor Kenneth Moller.
During the meeting, the guests provided information regarding refugees and those seeking shelter in the Kingdom of Denmark and asked about the legal grounds for acquiring citizenship and dual citizenship in Armenia, the status of Syrian-Armenians and the reasons behind emigration.
Responding to the guests’ questions in detail, Minister Hranush Hakobyan focused on the current state of affairs in Nagorno-Karabakh, stressing the fact that all European structures and organizations must combine their efforts and speak out against such atrocities and the crudest human rights violations in order to help eliminate the causes that lead to becoming refugees.