Տեղի ունեցավ լիբանանահայ լուսանկարիչ Գաբրիել Փանոսյանի աշխատանքների ցուցահանդեսը
Մարտի 23-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանի աջակցությամբ Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանի դահլիճում տեղի ունեցավ լիբանանահայ լուսանկարիչ Գաբրիել Փանոսյանի լուսանկարների ցուցահանդեսը: Միջոցառմանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը, Հայաստանում Ամերիկյան համալսարանի տնօրեն Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը, մտավորականներ, արվեստագետներ:
Բացման խոսքով հանդես եկավ համալսարանի տնօրեն Արմեն Տեր-Կյուրեղյանը: Նա նշեց, որ լուսանկարների յուրահատկությունը հիմնականում լույսի և ստվերի բնական խաղերի արտացոլումն է գիշերային երկնքում:
Նախարարի տեղակալ Սերժ Սրապիոնյանը ներկաներին փոխանցեց ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը, որում մասնավորապես ասված էր. «Գաբրիել Փանոսյանի՝ լուսանկարչական այս յուրահատուկ արվեստի հայտնագործողը Սփյուռքի նախարարությունն է, ում աջակցությամբ առաջին անգամ կազմակերպվեց լուսանկարների առաջին ցուցահանդեսը: Լուսանկարները բնության հրաշալիքների յուրօրինակ ամրագրումն են, որը հայի զգացողությունների ու մտքի արտահայտման ինքնատիպ դրսևորումն է»:
Սերժ Սրապիոնյանը ստեղծագործական բեղուն գործունեություն և հաջողություններ մաղթեց Գաբրիել Փանոսյանին:
Շնորհակալություն հայտնելով ՀՀ սփյուռքի նախարարությանն ու անձամբ նախարարին իր աշխատանքների ցուցադրությունը նախաձեռնելու և կազմակերպելու համար՝ Գաբրիել Փանոսյանը նշեց. «Ես երբևէ չեմ մտածել, որ կկազմակերպեմ լուսանկարների ցուցահանդես: Այդ գաղափարը հուշել է Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, երբ առաջին անգամ տեսավ լուսանկարները՝ համարելով, որ դրանք լուսանկարչական արվեստի նոր դրսևորումներ են»:
Լուսանկարիչը նաև հավելեց, որ հերթական 6-րդ ցուցահանդեսում Արմեն Տեր-Կյուրեղյանի առաջարկով կկազմակերպվի լուսանկարների վաճառք, որի հասույթը ամբողջությամբ կփոխանցվի Ամերիկյան համալսարանում սովորող սիրիահայ ուսանողներին:
Այնուհետև իրենց ելույթներով ներկաներին ողջունեցին ասմունքող Նարեկ Ղազարյանը և երգիչ Արեգ Միքայելյանը:

On March 23, Lebanese-Armenian photographer Gabriel Panosian opened his personal exhibition in the hall of the American University of Armenia with the support of the RA Ministry of Diaspora and the American University of Armenia. Among the participants of the event were RA Deputy Minister of Diaspora Serzh Srapionyan, President of the American University of Armenia Armen Der-Kyureghian, as well as artists and intellectuals.
In his opening remarks, President of AUA Armen Der-Kyureghian noted that the peculiarity of the photos was mainly the reflection of the natural games of light and shade in the sky at night.
Deputy Minister Serzh Srapionyan transmitted the welcoming speech of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan in which the Minister particularly said the following: “The Ministry of Diaspora discovered the unique photographic art of Gabriel Panosian and helped organize the first exhibition of these photos. These photos uniquely affirm the wonders of nature that are the unique manifestation of an Armenian’s thoughts and feelings.”
Serzh Srapionyan wished Gabriel Panosian success and prolific creative activity.
Expressing gratitude to the RA Ministry of Diaspora and personally to the Minister for taking the initiative and organizing his exhibition, Gabriel Panosian mentioned the following: “I had never thought I would hold my personal photo exhibition. Minister of Diaspora Hranush Hakobyan reminded me about this when she saw my photos for the first time and considered them new manifestations of photographic art.”
The photographer added that Armen Der-Kyureghian had suggested organizing a photo sale during the sixth exhibition and that all proceeds from that sale would go to the Syrian-Armenian students pursuing their studies at the American University of Armenia.