![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/03/Սիրիա-5-տարի.jpg)
Այսօր լրանում է Սիրիական պատերազմի 5 տարին: 2011 թվականի մարտի 15-ին երբեմնի ծաղկուն Սիրիան վերածվեց պատերազմական թատերաբեմի: «Հայերն այսօր»-ը հետահայաց անդրադարձ է կատարել կորստի, ցավի, դրամատիկ իրադարձություններով լեցուն այս 5 տարիներին և ամփոփել 5 կարևոր կետերով:
Սիրիան և հայ համայնքը՝ 5 տարի առաջ
Սիրիայի հայ համայնքը Մերձավոր Արևելքի ամենահին ու ավանդական համայնքներից մեկն է, որին շատ հաճախ անվանում են նաև Սփյուռքի մայր համայնք։ Այն վերակազմավորվել է Հայոց ցեղասպանությունից և Կիլիկիայի հայաթափումից հետո: 2011 թվականին սիրիահայ համայնքը պաշտոնապես հաշվվում էր 100.000: Գործում էին բազմաթիվ մշակութային, բարեգործական, եկեղեցական միություններ: Պատերազմից առաջ գործող հայկական դպրոցների (թե՛ ամենօրյա, թե՛ կիրակնօրյա) թիվն անցնում էր 30-ը: Սիրիահայերը ներգրավված էին հիմնականում արհեստների և գործարարության ոլորտում։
5 տարի անց
Այսօր Սիրիայում հայերի թիվն էապես կրճատվել է: Նրանց մի մասը հաստատվել է Հայաստանում ու այստեղ գտել իր ներկան ու ապագան: Շատերն էլ իրենց նոր տունը գտել են Եվրոպայում, ԱՄՆ-ում կամ Կանադայում: Շուրջ տասնհինգ հազարանոց համայնքը, սակայն, նախկինի պես մեծ հարգանք է վայելում Սիրիայում: Հայաստանում այսօր բնակվում է 16-17 հազար սիրիահայ: Սիրիահայերի մոտ 80 տոկոսն ունի Հայաստանի քաղաքացիություն, մոտ 20 տոկոսը՝ տարբեր տևողության կեցության կարգավիճակ, իսկ ընդամենը 500-600 մարդ` փախստականի կարգավիճակ:
5 կորուստներ, որ կրեց հայ համայնքը 5 տարիների ընթացքում
- Թիվ մեկ կորուստն, անշուշ, մարդկայինն է: 5 տարիների ընթացքում ավելի քան հարյուր սիրիահայ է զոհվել:
- Քիչ չեն նաև նյութական կորուստները: Հայերը բավականին ապահովված խավ էին Սիրիայում, և այսօր նրանց մեծ մասը կորցրել է իր ունեցվածքը:
- Կորուստ է նաև համայնքի նոսրացումը: Պատերազմի հետևանքով մասնատվեց Սփյուռքի մայր համայնքը, որտեղ ապրում էին ավանդական սփյուռքի կրողները, Հայոց ցեղասպանության նահատակների ժառանգները:
- 5 տարիների ընթացքում Սիրիայում ավերվեցին, վնասվեցին բազում հայկական եկեղեցիներ, սրբավայրեր: Բոլորիս հիշողություններում դեռ թարմ է 2014-ի սեպտեմբերի 21-ին՝ Դեր Զորի Սրբոց Նահատակաց հուշահամալիրի պայթեցումը ISIS-ի գրոհայինների կողմից: Այս բարբարոսությունը լայն արձագանք գտավ ամբողջ աշխարհում, միջազգային հանրությունը հանդես եկավ դատապարտող հայտարարություններով:
- Կորուստների շարքում կարևոր է նաև արևմտահայերենի նահանջը: Սիրիահայերը բնակություն հաստատելով Հայաստանում կամ այլ երկրներում և հայտնվելով մի նոր միջավայրում՝ սկսեցին ավելի պակաս խոսել արևմտահայերենով:
5 առաջնային խնդիրներ, որոնք ծառացած են Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի առաջ
Եթե Սիրիայում ապրող մեր հայրենակիցներն ունեցան ապահովության, ջրի, էլեկտրաէներգիայի, վառելիքի հետ կապված դժվարություններ, ապա Հայաստանում հաստատված սիրիահայերի առջև ծառացան հետևյալ խնդիրները:
- Բնակարանի խնդիր
- Աշխատանքի խնդիր
- Ինտեգրման խնդիր
- Լեզվական խնդիր
- Հոգեբանական խնդիրներ
«Ձեռքբերումներ», որ տրվեցին պատերազմի հետևանքով
- Սիրիական պատերազմը ևս մեկ անգամ ապացուցեց, որ դժբախտությունը, յուրայինի ցավը միավորում է մեզ և ուժեղ դարձնում: Տեղին է հիշել պետական մարմինների, հոգևոր կառույցների, համահայկական, բարեգործական և միջազգային կազմակերպությունների աջակցությունը՝ միտված սիրիահայերի հիմնախնդիրների լուծմանը: Ինչպես նաև այս տարիների ընթացքում կազմակերպված բազմաթիվ դրամահավաքները, բարեսիրական ֆոնդերը, որոնք կոչված են օգնելու սիրիահայերին: Միայն վերջերս Սիրիահայերի օգնության մարմինը 1 204 850 ԱՄՆ դոլար հանգանակեց ՝ ի նպաստ սիրիահայության:
- Հայաստանում հաստատված սիրիահայերից շատերի համար Հայրենիքն այլևս երազ չէ, նրանք իրենց վերջնական հանգրվանը տեսնում են միմիայն հայրենիքում: Գիտակցելով հայաստանյան իրականության, միջավայրի դժվարությունները՝ նրանք պատրաստ են իրենց կյանքի նոր էջը սկսել հայրենիքում, մասնակիցը լինել Հայաստանի հզորացմանն ու զարգացմանը: Շուրջ 20.000 սիրիահայեր այս տարիներին եկան Հայաստան, նրանցից 16-17 հազարն արդեն հաստատվել է Հայրենիքում ու իր ապագան այստեղ է կառուցում:
- Հայաստանում հաստատված բազմաթիվ սիրիահայեր իրենց սեփական գործը ձեռնարկեցին այստեղ՝ նոր շունչ տալով տնտեսությանը: Հայաստանում 300 և ավելի կայացած սիրիահայ գործարարներ կան: 500-ից ավելի սիրիահայ աշխատանքի է տեղավորվել փոքր բիզնեսում կայացած սիրիահայ գործարարների մոտ:
- Սիրիահայերը նաև իրենց մշակույթը բերեցին Հայաստան: Այսօր սիրիական ճաշատեսակները, ձեռագործները հայտնի են գրեթե բոլորին, իսկ արևմտահայերենով խոսող մեր հայրենակիցների խոսքն այլևս խորթ չէ հայաստանցիների ականջին: Ասել է թե՝ գործնական դրսևորում ստացավ Հայաստան-Սփյուռք մերձեցումը:
- Պատերազմի հետևանքով Հայաստանում հանգրվան գտած սիրիահայերը շոշափելի կերպով զգացին իրենց կողքին Հայաստան պետության շունչը, որ առաջին իսկ օրերից իր ձեռքը մեկնեց կարիքի մեջ հայտնված իր հայրենակիցներին: Այսօր սիրիահայերը Հայաստանում բազմաթիվ արտոնություններից են օգտվում, Պետությունը և մասնավորապես՝ Սփյուռքի նախարարությունը փորձում է լուծել նրանց հուզող խնդիրներն ու օգնում ոտքի կանգնել Հայրենիքում:

Сегодня исполняется пять лет Сирийской войны. 15 марта 2011 года некогда цветущая Сирия превратилась в театр военных действий. «Армяне сегодня» окинула ретроспективным взглядом эти пять лет потерь, боли, драматических событий и обобщила пятью важными пунктами.
Сирия и армянская община пять лет назад
Армянская община Сирии одна из самых старых и богатых традициями общин Ближнего Востока, ее часто называют главной общиной Диаспоры. Она реорганизовалась после Геноцида армян и изгнания армян из Киликии. В 2011 году в армянской общине Сирии официально насчитывалось 100 тысяч человек. Функционировали многочисленные культурные, благотворительные, религиозные союзы. Число действующих армянских школ до войны (как ежедневных, так и воскресных) превышало три десятка. Сирийские армяне в основном были вовлечены в сферах ремесел и предпринимательства.
Спустя пять лет
Сегодня численность армян в Сирии существенно сократилось. Часть из них обосновалась в Армении, здесь обрела свое настоящее и будущее. Многие же свой дом обрели в Европе, США или Канаде. Почти 15-тысячная община по-прежнему пользуется большим уважением в Сирии. В Армении сегодня проживают 16-17 тысяч сирийских армян, 80 процентов которых имеют гражданство Армении, 20 процентов – вид на жительство различной продолжительности, и всего 500-600 человек имеют статус беженцев.
Пять потерь, понесенных армянской общиной в течение пяти лет
- Потеря номер один, несомненно, людская. В течение 5 лет погибло более 100 сирийских армян.
- Немало и материальных потерь. Армяне в Сирии были достаточно обеспеченным слоем и сегодня большая часть их утеряла свое имущество.
- Потерей является также сокращение численности общины. Вследствие войны расчленилась самая большая община Диаспоры, где проживали носители традиционной Диаспоры, наследники жертв Геноцида армян.
- В течение пяти лет в Сирии были разрушены, повреждены многие армянские церкви, святыни. В памяти всех еще свеж подрыв 21 сентября 2014 года мемориального комплекса Србоц Наатакац (Святых мучеников) Дейр Зора боевиками �?Г�?Л. Это варварство нашло широкий отклик по всему миру, мировое сообщество выступило с осуждающими заявлениями.
- Среди потерь важен также упадок западноармянского языка. Сирийские армяне, поселившись в Армении или других странах и оказавшись в новой среде, начали меньше говорить на западноармянском.
Пять первоочередных проблем, стоящих перед сирийскими армянами, обосновавшимися в Армении
Если у живущих в Сирии наших соотечественников возникли проблемы с безопасностью, водой, электроэнергией, топливом, то перед обосновавшимися в Армении сирийскими армянами возникли следующие проблемы:
- Проблема жилья
- Проблема трудоустройства
- Проблема интеграции
- Языковые проблемы
- Психологические проблемы.
«Достижения», возникшие вследствие войны
- Сирийская война еще раз доказала, что несчастье, боль ближнего объединяет нас, делает сильнее. Уместно вспомнить содействие государственных органов, духовных структур, общеармянских, благотворительных и международных организаций, направленное на решение проблем сирийских армян. А также организованные за эти годы многочисленные сборы пожертвований, благотворительные фонды, призванные помогать сирийским армянам. Только в последнее время Орган помощи сирийским армянам собрал 1 204 850 долларов США в помощь сирийским армянам.
- Для многих из обосновавшихся в Армении сирийских армян Армения уже не мечта, свое последнее пристанище они видят только на Родине. Сознавая трудности реалий Армении, среды, они готовы начать новую страницу своей жизни на Родине, участвовать в усилении и развитии Армении. Около 20 тысяч сирийских армян за эти годы приехали в Армению, 16-17 тысяч из них уже обосновались на родине и здесь строят свое будущее.
- Многочисленные сирийские армяне, обосновавшиеся в Армении, основали здесь свое собственное дело, вдохнув новое дыхание в экономику. В Армении насчитывается более 300 состоявшихся предпринимателей из числа сирийских армян. Более 500 сирийских армян трудоустроены у состоявшихся в малом бизнесе сирийских армян.
- Сирийские армяне привнесли в Армению также свою культуру. Сегодня сирийские блюда, рукоделия известны почти всем, а речь наших соотечественников, говорящих на западноармянском языке, уже не кажется чуждой слуху жителей Армении. Можно сказать, что сближение Армения-Диаспора обрело практическое проявление.
- Сирийские армяне, вследствие войны нашедшие приют в Армении, ощутимым образом почувствовали рядом с собой дыхание Армянского государства, которое с первых же дней протянуло руку помощи оказавшимся в трудном положении соотечественникам. Сегодня сирийские армяне в Армении пользуются многочисленными льготами, государство, и в частности Министерство Диаспоры пытается решать их проблемы и помогает встать на ноги на Родине.