ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում քննարկվեցին ազգային ինքնության հարցեր
Փետրվարի11-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության աշխատակազմի համար ազգային ինքնության խնդիրների վերաբերյալ դասախոսությամբ հանդես եկավ Չինական միջազգային դպրոցի ավագ դպրոցի տնօրեն, Միջազգային Բակալավրիատի Դիպլոմային ծրագրի ղեկավար Վահագն Վարդանյանը: Նա տեսաշարով ներկայացրեց ազգային ինքնության մասին իր ուսումնասիրությունը, համեմատական վերլուծություն կատարեց այլ ժողովուրդների ինքնության հենասյուների հետ:
Վ.Վարդանյանն անդրադարձավ Ավստրալիայի, Հնդկաստանի, Չինաստանի, Սինգապուրի հայկական համայնքների խնդիրներին, Հայաստան-Սփյուռք կապերին, Սփյուռք-Սփյուռք առնչություններին, կարևորեց Հայաստանի կյանքին սփյուռքի ներգրավվածության հարցերը: Բանախոսը ներկայացրեց, մասնավորապես, Մելբուռնի և Սիդնեյի համայնքների համեմատական նկարագիրը, զարգացման միտումները և հեռանկարները: Ծավալվեց աշխույժ քննարկում:
ՀՀ սփյուռքի նախարարի տեղակալ Վահագն Մելիքյանը շնորհակալություն հայտնեց բանախոսին հետաքրքիր դասախոսության և արդյունավետ քննարկման համար:
Վահագն Վարդանյանը ուսանել է ԱՄՆ-ում Միսուրի նահանգի համալսարանում, ունի գործարար կառավարման մագիստրոսի և միջազգային հարաբերությունների մագիստրոսի գիտական աստիճաններ: 2005թ-ից ապրում և աշխատում է Արևելյան Ասիայում, դասավանդում է Միջազգային Բակալավրիատ ծրագրի շրջանակներում՝ Սինգապուրի Հիլսայդ Ակադեմիայում, որը առավել հայտնի է որպես Չինական միջազգային դպրոց: Ներկայում Վահագն Վարդանյանը Սինգապուրի ազգային համալսարանում դոկտորական հետազոտություն է իրականացնում քաղաքական աշխարհագրության բնագավառում:

В Министерстве Диаспоры РА обсуждены вопросы национальной идентичности
Для аппарата Министерства Диаспоры РА 11 февраля с лекцией о вопросах национальной идентичности выступил директор старшей школы Китайской Международной старшей школы, руководитель дипломной работы международного бакалавриата Ваагн Варданян. Посредством видеоряда он представил свое исследование относительно национальной идентичности, провел сопоставительный анализ со столпами идентичности других  народов.
Господин Варданян коснулся проблем армянских общин Австралии, �?ндии, Китая,  Сингапура, связей Армения-Диаспора, взаимоотношений Диаспора-Диаспора, отметил важность вопросов вовлеченности Диаспоры в жизнь Армении. Докладчик, в частности, представил сопоставительное описание общин Мельбурна и Сиднея, тенденции развития и перспективы.  Состоялось активное обсуждение.
Заместитель министра Диаспоры РА Ваагн Меликян выразил благодарность докладчику за интересную лекцию и эффективное обсуждение.
Ваагн Варданян обучался в США, в университете штата Миссури, имеет научные степени магистра делового управления и магистра международных отношений. С 2005 года живет и работает в Восточной Азии, в рамках программы международного бакалавриата преподает в Сингапурской академии «Хилсаит», преимущественно известной как Китайская международная школа. Ныне Ваагн Варданян в Национальном университете Сингапура проводит исследования в сфере политической географии.