ՀՀ սփյուռքի նախարարության նոր մասնաշենքում տեղի ունեցավ Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող խորհրդի անդրանիկ նիստը
Փետրվարի 10-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության նոր մասնաշենքում տեղի ունեցավ Լրագրողների համահայկական համաժողովները համակարգող խորհրդի նիստը, որին մասնակցում էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
Նիստը վարում էր համակարգող խորհրդի նախագահ, Լիբանանի «Ազդակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Շահան Գանտահարյանը: Օրակարգում էին Լրագրողների 8-րդ համաժողովի խորագրի որոշման, անցկացման վայրի, օրվա, զեկույցների թեմատիկայի, ինչպես նաև 2016թ. «Սփյուռք ամառային դպրոց»-ի լրագրողների վերապատրաստման դասընթացի կազմակերպման և ծրագրի հետ կապված հարցերը:
Նիստին հեռակապով մասնակցում էին Լիբանանի «Խոսնակ» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Համբիկ Մարտիրոսյանը, «Զարթոնք» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Սևակ Հակոբյանը, Չեխիայի «Օրեր» ամսագրի գլխավոր խմբագիր Հակոբ Ասատրյանը, ԱՄՆ-ից լրագրող, հրապարակախոս Հակոբ Վարդիվարյանը և Արցախի ժուռնալիստների միության նախագահ Կիմ Գաբրիելյանը:
Ողջունելով նիստի բոլոր մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարն ուրախությամբ նշեց, որ համահայկական 8-րդ համաժողովը նվիրվում է Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության 25-ամյա հոբելյաններին: «8-րդ համաժողովի համար լավագույնը կարելի է համարել «Հայոց պետականությունը մեր միասնության առանցքն է» խորագիրը»,- նշեց Հրանուշ Հակոբյանը՝ առաջարկելով համաժողովն  անցկացնել հոկտեմբերի 21-24-ը՝ Երևանում և Ստեփանակերտում:
Շնորհավորելով նախարարին և  նախարարության ողջ անձնակազմին՝ նոր և հարմարավետ մասնաշենք տեղափոխվելու առթիվ՝ Շահան Գանտահարյանը մաղթեց արգասաբեր աշխատանք: Համակարգող խորհրդի նիստի նախագահը նշեց, որ համամիտ է ՀՀ սփյուռքի նախարարի հետ՝ համաժողովի խորագրի, անցկացման օրվա և վայրերի վերաբերյալ: «Մենք պետք է ժամանակին և հետևողականորեն գումարենք համակարգող մարմնի նիստերը՝ համաժողովի աշխատանքները հավուր պատշաճի կազմակերպելու նպատակով», – նշեց Գանտահարյանը:
Հայաստանի ժուռնալիստների միության նախագահ Աստղիկ Գևորգյանը և ԵՊՀ ժուռնալիստիկայի ֆակուլտետի դեկան Նաղաշ Մարտիրոսյանը նշեցին, որ իրենց կառույցները նույնպես բոլոր ջանքերը կներդնեն համաժողովը պատշաճ կազմակերպելու համար:
Հեռակապով նիստին մասնակից խմբագիրները նույնպես ողջունեցին համաժողովի անցկացման վերաբերյալ ՀՀ սփյուռքի նախարարի առաջարկությունները և հավաստիացրին, որ իրենց լրատվամիջոցներում ընթերցողներին պարբերաբար կիրազեկեն համաժողովի մասին:
2016թ. «Սփյուռք ամառային դպրոց»-ի լրագրողների վերապատրաստման դասընթացների մասին խոսեց դպրոցի նորանշանակ ղեկավար, ԵՊՀ Հայագիտական հետազոտությունների ինստիտուտի  փոխտնօրեն  Մհեր Հովհաննիսյանը: Իր խոսքում ՀՀԻ փոխտնօրենն անդրադարձավ հիմնականում Լրագրողների վերապատրաստման դասընթացներին: Խոսելով նախապատրաստական աշխատանքների մասին` վերջինս նշեց, որ այս տարի շեշտն առավելապես դրվելու է գործնական աշխատանքների վրա: «Ստեղծվել և գործում է «Սփյուռք ամառային դպրոց»-ի կայքը` dss.am, որտեղից կարելի է ամբողջական տեղեկատվություն ստանալ դպրոցի բոլոր 5 դասընթացների մասին»,- հավելեց դպրոցի ղեկավարը:
Ամփոփելով նիստը՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հույս հայտնեց, որ Սփյուռքի լրատվամիջոցները կաջակցեն Լրագրողների դասընթացի մասնակիցների թիվը մեծացնելու և աշխարհագրությունը ընդլայնելու ուղղությամբ` իրենց կայքերում մշտապես տեղադրելով «Սփյուռք ամառային դպրոց»-ի մասին տեղեկատվություն:

Coordinating Council for Pan-Armenian Forums of Journalists holds first session in new building of the RA Ministry of Diaspora
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2016/02/Nist.jpg)
On February 10, the Coordinating Council for Pan-Armenian Forums of Journalists held a session in the new building of the RA Ministry of Diaspora. RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan also participated in the session moderated by chairman of the Coordinating Council and editor-in-chief of Lebanon’s Aztag Daily Shahan Kantaharian.
The items on the agenda were the issues on determining the title, venue and date of the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists, the topics of the speeches, as well as the organizing of the training course for journalists (part of the 2016 “Diaspora” Summer School Program) and the Program.
Editor-in-chief of Lebanon’s Khosnag magazine Hampig Mardirossian, editor-in-chief of Zartonq Daily Sevag Hagopian, editor-in-chief of Orer magazine of the Czech Republic Hakob Asatryan, U.S.-based Armenian journalist and publicist Hagop Vardivarian and President of the Union of Journalists of Artsakh Kim Gabrielyan participated in the session via long distance connection.
The Minister of Diaspora greeted all the participants of the session and said she was pleased to mention that the 8th Pan-Armenian Forum of Journalists would be dedicated to the 25th anniversary of the Independence of the Republic of Armenia and to the 25th anniversary of the Independence of the Nagorno-Karabakh Republic. “Thus, the title “Armenian Statehood is the Pivot of Unity” can be considered the best title for the eighth forum,” the minister mentioned and suggested that the forum be held in Yerevan and Stepanakert from October 21 to 24.
Congratulating the minister and the entire staff on moving to a new and convenient building, Shahan Kantaharian wished the ministry success and mentioned that he agreed with the RA Minister of Diaspora on the title, date and venues for the forum. “The Coordinating Council needs to convene its sessions on time and consistently in order to organize the forum properly,” Kantaharian mentioned.
President of the Union of Journalists of Armenia Astghik Gevorgyan and Dean of the Faculty of Journalism of Yerevan State University Naghash Martirosyan mentioned that their organizations would put in all their efforts to organize the forum properly.
The editors participating in the session via long distance connection also welcomed the minister’s suggestions regarding the conduct of the forum and assured that they would regularly inform their readers about the forum through the media.
The newly appointed director of the 2016 “Diaspora” Summer School Program and Deputy Director of the Institute for Armenian Studies at Yerevan State University Mher Hovhannisyan talked about the training courses for journalists and mentioned that this year the emphasis would especially be placed on hands-on activities. “The dss.am website has been created and launched, providing complete information about all the five courses that are part of the summer school program,” the program’s director added.
Summing up the session, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan voiced hope that Diaspora Armenian media outlets would help increase the number of participants of the course for journalists and expand the geography by posting announcements about the “Diaspora” Summer School Program on their websites.