Օշականում ավանդաբար նշվեց Մայրենիի օրը
Փետրվարի 21-ին Օշականում մեծ հանդիսավորությամբ նշվեց Մայրենիի օրը, որն ամեն տարի ավանդաբար անցկացվում է Սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ: Միջոցառմանը մասնակցեցին ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Արագածոտնի մարզպետ Սարգիս Սահակյանը, Երևանի քաղաքապետարանի հանրակրթության վարչության պետ Գայանե Սողոմոնյանը, ՀՀ ԳԱԱ Հրաչյա Աճառյանի անվան լեզվի ինստիտուտի տնօրեն Վիկտոր Կատվալյանը, լեզվաբաններ և գրականագետներ:
Ներկաներին ողջունեց և Մայրենիի օրվա առթիվ ՀՀ Նախագահի ուղերձն ընթերցեց ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը: Տոնի առթիվ միջոցառման մասնակիցներին շնորհավորեց Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Նա մասնավորապես նշեց. «1999թ ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն փետրվարի 21-ը հռչակել է Մայրենիի միջազգային օր, որը 2005 թվականից իր արժանի տեղն ունի ՀՀ պետական տոնացույցում: Լեզուն ազգի գոյատևման հիմքն է: Պետք է պահել ու պահպանել Մայրենին: Հատկապես Սփյուռքում լեզուն հային հայ պահելու կարևորագույն գործոն է: Մայրենին անփոխարինելի է ազգային միասնությունը պահպանելու և պետականությունը զարգացնելու գործում և պետք է մշտական հոգածության առարկա լինի: Անհրաժեշտ է հասարակական գիտակցության մեջ ամրապնդել այն միտքը, որ մեր լեզուն միայն հայերիս է պատկանում, և միայն մեզնից է կախված նրա պահպանությունը, նրա մաքրությունը, նրա գործածության սահմանները: Այդ առումով շատ եմ արժևորում երիտասարդների, երեխաների մասնակցությունն այս միջոցառմանը»:
Միջոցառման մասնակիցները ծաղիկներ դրեցին Մեսրոպ Մաշտոցի շիրմաքարին:
Եկեղեցուն կից դպրատանը կայացավ Մայրենիի օրվան նվիրված հանդիսավոր միջոցառում: Հայոց լեզվին նվիրված ասմունքով և երգով հանդես եկան Օշականի Մ. Մաշտոցի անվան միջնակարգ դպրոցի սաները: Ելույթ ունեցան ԵՊԲՀ-ում սովորող պարսիկ, արաբ և հնդիկ ուսանողները:
Մայրենիին նվիրված միջոցառմանը ելույթ ունեցավ նաև ՀՀ պաշտպանության նախարարության «Զորական» խումբը:
Այնուհետև միջոցառման մասնակիցներն այցելեցին Մատենադարան և ծաղիկներ դրեցին Մեսրոպ Մաշտոցի հուշարձանին:

В Ошакане по традиции отмечен День родного языке
В Ошакане 21 февраля с большой торжественностью был отмечен День родного языке, который традиционно проводится по инициативе Министертва Диаспоры РА. В мероприятии участвовали вице-премьер РА Ваче Габриелян, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, губернатор Арагацотна Саркис Саакян, начальник Управления общего образования Ереванской мэрии Гаяне Согомонян, директор �?нститута языка им. Г.Ачаряна НАН РА Виктор Катвалян, языковеды и литературоведы.
Присутствующих приветствовал и зачитал послание Президента РА по случаю Дня родного языка вице-премьер РА Ваче Габриелян. По случаю праздника участников мероприятия поздравила министр Диаспоры Грануш Акопян. Она в частности отметила: «Как известно, 21 февраля 1999 года ЮНЕСКО провозгласила Международный день родного языка, который с 2005 года занял свое достойное место в государственном календаре РА. Язык – основа существования нации. Нужно беречь и хранить родной язык. Особенно в Диаспоре язык – важнейший фактор сохранения армянина армянином. Он незаменим в деле сохранения национального единства и развития государственности, и должен быть предметом постоянной заботы. Необходимо закрепить в общественном сознании мысль о том, что наш язык принадлежит исключительно нам, армянам, и только от нас зависит его сохранение, чистота, границы его применения. В этом плане придаю большую ценность участию в этом мероприятии молодежи, детей».
Участники мероприятия возложили цветы на могилу Месропа Маштоца.
В школе при церкви состоялось торжественное мероприятие, посвященное Дню родного языка. С декламацией и песнями, посвященными родному языку, выступили воспитанники Ошаканской школы им. М.Маштоца. Выступили также персидские, арабские и индийские студенты. На мероприятии, посвященном родному языку, выступил также ансамбль «Зоракан» Министерства обороны РА.
Затем участники мероприятия посетили �?нститут древних рукописей Матенадаран им. Месропа Маштоца и возложили цветы к памятнику М.Маштоцу.