Հեռավոր ու ցուրտ Բառնաուլից`արևոտ Երևան. հայրենադարձության ևս մեկ պատմություն
Պետք էր գոնե մեկ անգամ դուրս գալ Ալթայի երկրամասից հասկանալու, թե որքան հեռու է այն աշխարհից: Բառնաուլը, ուր Մարիամը տեղափոխվել էր Թբիլիսիից, մինչ այդ իր համար սովորական մի քաղաք էր, և միայն այն ժամանակ, երբ ընտանիքով առաջին անգամ մեկնեց Սոչի հանգստանալու, հասկացավ, թե որքան հեռավոր ու ցուրտ է Սիբիրը:
Մարիամ Գասպարյանը ծնվել է Թբիլիսիում: 4 տարեկան էր, երբ ընտանիքը տեղափոխվեց Ռուսաստան: Պատմում է, որ հեռավոր Բառնաուլում հայ համայնքը բավականին կազմակերպված էր: Նշենք, որ Ալթայում հայ համայնքի ձևավորումը եղել է 2 փուլով. առաջինը` 1947-1953 թթ., երբ այնտեղ են հայտնվել ստալինյան բռնապետության զոհ դարձած մոտ 70 000 աքսորյալներ:
Երկրորդ փուլը սկսվել է 1991-1993 թվականներից, և հայերի թիվն այնտեղ այնքան է մեծացել, որ կամաց-կամաց անհրաժեշտություն է առաջացել հիմնելու համայնքային լուրջ կառույցներ: Ստեղծվել է «Հայ մշակույթի կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը, որը ներառում է կիրակնօրյա դպրոց, ամսագիր, ապա հիմնվում է Բառնաուլի «Արագած» ֆուտբոլի թիմը, կառուցվում և 2005-ին օծվում է Սուրբ Հռիփսիմե եկեղեցին և այլն: Մի խոսքով, համայնքի ձևավորման և կայացման ամենաակտիվ փուլում էլ Մարիամը ներգրավվում է համայնքային գործունեության մեջ և որպես երիտասարդ ուժ` ակտիվորեն իր դերակատարումն ունենում մշակութային միջոցառումների կազմակերպման գործում:
Հենց այդ ընթացքում էլ նա հեռվից հեռու ծանոթանում է Հայաստանին, սակայն հայրենիքը տեսնելու ցանկությունն առաջանում է միայն այն ժամանակ, երբ ընկերներից մի քանիսն «Արի տուն» ծրագրով մեկնում են Հայաստան ու վերադառնում վառ տպավորություններով: «Նրանց նկարները որ տեսա՝ մի քիչ նախանձեցի,- ծիծաղում է նա,- ծնողներիս ասացի, որ ես էլ եմ ուզում տեսնել Հայաստանը»:
Այդ ամառ նրա ընտանիքը մեկնում է Սոչի՝ հանգստանալու, և այդ երկար ճանապարհորդությունը նրան վերջնականապես դեմ առ դեմ է հանում այն իրականության հետ, թե որքան հեռու և կտրված են իրենք ապրում: Դա էլ իր հերթին նպաստում է, որ Մարիամը մտածի ոչ միայն Հայաստանը մեկ անգամ տեսնելու մասին, այլ համարձակ որոշում կայացնի՝ տեղափոխվել Հայաստան: Մարիամն այդ ժամանակ սովորում էր Ռուսական միջազգային ակադեմիայում կամ, ինչպես ինքն է ասում` տուրիզմի ինստիտուտում: Նա հանկարծ պարզում է, որ Հայաստանում կա այդ ինստիտուտի մասնաճյուղը:
Կարծես բոլոր հանգամանքները դասավորվում են այնպես, որ նա տեղափոխվի հայրենիք: 2010 թ. Մարիամը «Արի տուն» ծրագրով առաջին անգամ գալիս է Հայաստան: Ուրախ է, որ առաջին անգամ հայրենիք այցելեց նման ծրագրով, քանի որ դա օգնեց, որ առաջին տպավորությունը Հայաստանից լինի դրական. «Շատ տպավորված էի. եղա շատ տեղերում, մոտիկից ծանոթացա Հայաստանին` լավ առումով»:
Ավելի ուշ Մարիամին է միանում նաև եղբայրը, որը նույնպես ուսումը շարունակում է Երևանում: Երկու տարի հետո, երբ Մարիամն ավարտում է ինստիտուտը, մեկնում է Բառնաուլ՝ ծնողներին տեսնելու և մեկ ամիս անց կրկին Հայաստան վերադառնալու նպատակով: «Միգուցե զարմանալի թվա, բայց ես անգամ այդ մեկ ամսով չէի ուզում գնալ Բառնաուլ: Ճիշտ է` ծնողներիս շատ էի կարոտել, բայց նորից այնտեղ գնալն ինձ համար մեծ տրավմա էր: Երբ հասա Բառնաուլ, օդանավակայանում սկսեցի լաց լինել: Մի խոսքով, մոտ մեկ ամիս տանջվեցի ու վերադարձա»:
Մարիամը խոստովանում է, որ իր համար այնտեղ ամեն ինչ արդեն այնքան օտար էր, որ նույնիսկ չէր ուզում տնից դուրս գալ և անհամբեր սպասում էր Հայաստան վերադարձին: Մարիամի ծնողներն ուրախ էին, որ երեխաները կապվել են հայրենիքին: Սակայն հեռավորությունը լուրջ խնդիր էր. հեշտ չէր թեկուզ տարեկան մեկ անգամ այդքան ճանապարհ կտրել-անցնել՝ իրար տեսնելու համար: Եվ մի գեղեցիկ օր ծնողները որոշում են միանալ երեխաներին: Ծնողները պետական ոլորտի աշխատողներ էին, բիզնես չունեին, և այդ առումով նրանց վերադարձն ավելի հեշտ էր: Նրանք նույնպես ուրախ են, որ վերադարձել են, շատ են սիրում Հայաստանը: Ճիշտ է` արդեն հասցրել են զգալ երկրի խնդիրները սեփական մաշկի վրա, սակայն ոչ մի վայրկյան չեն զղջացել, որ վերադարձել են:
Մարիամն ինստիտուտն ավարտելուց և մեկ ամիս Բառնաուլում մնալուց հետո, երբ վերադառնում է Երևան, 2 շաբաթ անց իր մասնագիտությամբ աշխատանք է գտնում տուրիստական գործակալությունում: Մինչ օրս էլ աշխատում է այդ ոլորտում և գոհ է: Ծնողներն առայժմ Հայաստանում լուրջ աշխատանք չեն գտել, բայց Բառնաուլից որոշակի եկամուտ ունեն և առայժմ հանգիստ են: «Հայաստանի խնդիրն այն չէ, որ աշխատանք չկա, աշխատանք կա, բայց ստացած փողը չի հերիքում: Եթե նորմալ աշխատանք լինի, ապա Հայաստանն ամենալավ տեղն է: Ճիշտ է` ես հասկանում եմ այն մարդկանց, որոնք Հայաստանից գնում են, բայց մեկ է, սխալ են անում»,- ասում է Մարիամը:
Նա կարծում է՝ այն մարդը, որ փորձում է ինչ-որ բան ստեղծել, Հայաստանում էլ դա կարող է անել, պարզապես, ի տարբերություն, օրինակ, Ռուսաստանի, այստեղ հաջողության կարող է հասնել ավելի ուշ: «Եթե գնում ես դուրս ու այնտեղ ինչ-որ բանի ես հասնում, գալիս է մի պահ, երբ ուզում ես վերադառնալ, բայց չես կարող քո տարիների դրածը մի օրում զրո դարձնել»:
Չնայած հայաստանյան բոլոր խնդիրներին` մոտ 20 տարի հեռավոր Բառնաուլում ապրած հայուհին անգամ չի ուզում համեմատություն անցկացնել այդ քաղաքի ու արևոտ Երևանի միջև: «Մեր քաղաքը ջերմ է, գեղեցիկ, հարազատ: Այո, այդ երկու բառով կբնութագրեմ իմ երկիրը` հարազատ ու ջերմ: Ես կուզենայի միայն այստեղ ապրել»:

​�?з далекого и холодного Барнаула – в солнечный Ереван: еще одна история репатриации
Нужно было хоть раз покинуть пределы Алтайского края, чтобы понять, насколько далек он от мира. Барнаул, куда Мариам перебралась из Тбилиси, до тех пор был для нее обычным городом, и только когда впервые отправилась с семьей отдыхать в Сочи, поняла, что это – далекая и холодная Сибирь.
Мариам Гаспарян родилась в Тбилиси. Ей было 4 года, когда семья переехала в Россию. Рассказывает, что армянская община в далеком Барнауле была довольно организованной. Отметим, что формирование армянской общины на Алтае происходило в два этапа: первый в 1947-53гг., когда там оказались около 70 тысяч ссыльных жертв сталинских репрессий. Второй этап начался в 1991-93гг., и численность армян возросла там настолько, что постепенно назрела необходимость создания серьезных общинных структур. Была создана общественная организация «Центр армянской культуры», включающий воскресную школу, журнал, потом была основана Барнаульская футбольная команда «Арагац», построена и в 2005-м освящена церковь Св.Рипсиме и др. Одним словом, на самом активном этапе формирования и становления общины Мариам вовлекается в эти работы и, в качестве молодой силы, играет свою роль в деле организации культурных мероприятий.
�?менно в этот период она издали знакомится с Арменией, однако желание увидеть Родину возникло только тогда, когда несколько друзей по программе «Ари тун» приезжают в Армению и возвращаются с яркими впечатлениями. «Увидев сделанные ими фотографии – немного позавидовала. Сказал родителям, что я тоже хочу увидеть Армению», – говорит она.
В то лето их семья отправилась отдыхать в Сочи, и это долгое путешествие окончательно столкнуло ее с той реальностью, насколько далеко и оторвано живут они.  Это, в свою очередь, способствует тому, чтобы Мариам не только задумалась о том, чтобы однажды увидеть Армению, но и приняла смелое решение переехать в Армению. Она в то время училась в Российской Международной академии, или, как сама называет, �?нституте туризма. �? вдруг выясняется, что в Армении также имеется филиал этого института.
Все обстоятельства словно складывались в пользу ее переезда на Родину. В 2010 году Мариар по программе «Ари тун» впервые побывала в Армении. Рада, что первый раз посетила Родину именно по этой программе – это помогло, чтобы первые впечатления об Армении были исключительно позитивными: «Впечатлений было множество, побывала во многих местах, вблизи познакомилась с Арменией».
Позднее к Мариам присоединился брат, который также продолжает учебу в Ереване. Спустя два года, окончив институт, Мариам отправилась в Барнаул повидать родителей с намерением через месяц снова вернуться в Армению. «Возможно покажется странным, но мне не хотелось даже этот месяц оставаться в Барнауле. Правда, очень соскучилась по родителям, но снова ехать туда было для меня большой травмой. Добравшись до места, в аэропорту не смогла сдержать слез. Одним словом, почти месяц промучилась и вернулась», – вспоминает она.
Мариам признается, что все там для нее уже настолько чуждо, что не хотелось даже выходить из дома. С нетерпением ожидала возвращения в Армению. Родители были рады, что дети привязались к Родине. Однако отдаленность – серьезная проблема: нелегко даже раз в год преодолевать такое расстояние, чтобы повидаться. В один прекрасный день родители решают воссоединиться с детьми. Работники государственной сферы, они не имели бизнеса, и в этом плане их возвращение было легче. Они были рады, что вернулись, и очень любят Армению. Правда, успели уже на собственной шкуре ощутить проблемы страны, однако ни секунды не жалеют, что вернулись.
Через две недели после возвращения из Барнаула Мариам нашла работу по специальности в туристическом агентстве, где работает по сей день и довольна. Родители в Армении пока не нашли серьезной работы, однако имеют из Барнаула определенную прибыль и пока спокойны. «Проблема Армении не в том, что нет  работы. Работа есть, но полученных денег не хватает. Если будет нормальная работа – Армения самое прекрасное место. Правда, я понимаю людей, уезжающих из Армении, но все равно они допускают ошибку», – говорит Мариам.
Она убеждена: человек, стремящийся что-то создать, может сделать это и в Армении, просто, в отличие, скажем, от России, здесь успеха можно достигнуть позже. «Если уезжаешь и чего-то там добиваешься, то наступает момент, когда хочешь вернуться, но не можешь бросить дело, создаваемое годами», – говорит она.
Несмотря на все проблемы Армении, армянка, прожившая около 20 лет в далеком Барнауле, не хочет даже сравнивать этот город с солнечным Ереваном. «Наш город теплый, красивый, родной. Я свою страну охарактеризую двумя словами: «Родная и теплая». Я хотела бы жить только здесь», – заключила Мариам.