Իմ հաջողությունների «օրորոցը» Հայաստանը եղավ. սիրիահայ մոդել
«Մոդելի մասնագիտությունը եղել է  իմ թաքուն  երազանքներից մեկը, սակայն  չէի կարծում, որ այն  իրականություն  կդառնա իմ իրական հայրենիքում»,- WomenNet-ի  հետ զրույցում ասում է 2012 թվականին Հալեպից գաղթած 24-ամյա Շաղիկ Ռասթգելենյանը, ով այսօր օգնության ձեռք է մեկնում ոչ միայն իր բախտակից սիրիահայ, այլև հայաստանաբնակ անապահով ընտանիքներին:
Ավերված ծննդավայրի ցավն ու սիրած տղայի մահը հարկադրեցին Շաղիկին մոր ու քույրերի հետ հեռանալ Սիրիայից: Երևանում  հաստատվելուց  հետո Շաղիկը որոշեց շարունակել կիսատ մնացած ուսումը, Եվրոպական  համալսարանի միջազգային  բիզնեսի բաժնում սովորելու հետ մեկտեղ մի որոշ ժամանակ աշխատեց «Իրաքյան ավիաուղիներ» ընկերությունում, որից  հետո համագործակցելով «Ատեքս»  նորաձևության  կենտրոնի հետ ձեռք  բերեց  երկրորդ` մոդելի մասնագիտությունը: Բարձրահասակ և  գեղեցկատես  Շաղիկին մշտապես մոդելների առաջին շարքում տեսնելը ընդունվեց  միանշանակ, ուստի զարմանալի չէր, որ Իսպանիայի Ալիքանդե քաղաքում  անցկացվող մոդելների միջազգային  մրցույթում նրան վստահվեց Կովկասը ներկայացնելու ողջ պատասխանատվությունը:
2015 թվականի  տարվա  գարնանը Շաղիկի` Լիբանանում ապրող ընկերուհին` Ստեֆանի Սանոսյանը նրան առաջարկեց  համատեղ իրականացնել  «Live-love-word»  և  «Live-love-braslet»  միջազգային  ծրագրերը, որոնց  նպատակն էր համացանցով  / facebook,   instagram/ ներկայացնել որևէ երկրի պատմշակութային արժեքներն ու բնաշխարհը: Շաղիկի փոխանցմամբ՝ ծրագրերը կփորձեն նպաստել տուրիզմի զարգացմանը: Այսօր նա սիրիահայ մեկ այլ ընկերուհու` Սարի Բյուզանդյանի հետ սոցիալական ցանցով իրականացնում է «Live-love Armenia» /«Ապրիր, սիրիր Հայաստանը»/ նախագիծը, որն արդեն 16 հազար  համակիր ունի: Ի դեպ, Հայաստանը մեկ  շաբաթ շարունակ  ներկայացվեց  նաև «Live-love-word»  միջազգային  ծրագրով:
Շաղիկ Ռասթգելենյանի ծրագրերում  ուրույն  տեղ ունի բարեգործական  նպատակով սիրիահայ  և  տեղացի  անապահով  ընտանիքներին  օգնելու որոշումն ու իրականացումը: Իր փոքրիկ  խմբի  միջոցով պատրաստած ապարանջաների  վաճառքից  ստացված ողջ գումարը տրամադրեցին  բրդի  վերամշակման  գործում  հմտացած սիրիահայ  մի  ընտանիքի, որի  անդամները բուրդը վերամշակելուց  հետո դրանից  գործեցին գլխարկներ և  շարֆեր: Ինչպես    պատմեց Շաղիկը, իրենք  նախապես որոշել էին, որ գլխարկներն ու շարֆերը վաճառքի  համար չեն, որ դրանք  նախատեսել են  նվիրել Գյումրու Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան մանկատան  սաներին: Այդպես էլ  վարվեցին:
shagik-21
Շաղիկի բարեգործական  ծրագիրն այսքանով  չի ավարտվում: Հետզհետե  ընդլայնվող խմբի  կամավորների հետ մեկտեղ Շաղիկը որոշել է իրականացնել որևէ դպրոցի  կամ  հնամյա ու անտեսված եկեղեցու վերանորոգման և մաքրման աշխատանքեր:
– Եթե  մտածես,  շատ  բան  կա  անելու,  միայն  ցանկություն և կամք  դրսևորիր և սարն  էլ  կշարժես,-համոզված է Շաղիկը,-միայն թե  կարողանանք  բուհերի երիտասարդներին ներգրավել մեր նախագծերի մեջ՝ բացատրելով նրանց  կարևորությունն ու մարդասիրական նշանակությունը:
Շաղիկը  բազմիցս լսել ու կարդացել էր Հայաստանի մասին, միշտ երազել էր տեսնել իր հայրենիքը,  ու ճակատագիրը  գուցե   «դաժանորեն.,  բայց  իրականացրեց  նրա երազանքը:
– Հիմա, երբ տեսնում, ապրում եմ Հայաստանում,  չեմ ուզում, որ որևէ մեկ  հայ  լքի այն: Ուզում եմ, որ  բոլորն էլ հոգեհարազատ աշխատանք  գտնեն ու կապվեն  հայրենի հողին: Հարկավ, ես այս  հողից  ուժ ու զորություն եմ ստանում: Իմ  հաջողությունների «օրորոցը» Հայաստանը եղավ,-հրաժեշտից առաջ ասաց Շաղիկը:

Syrian-Armenian model says Armenia became “the cradle” for her successes
“Becoming a model was one of my hidden dreams, but I didn’t think it would come true in my real homeland,” said 24-year-old Shaghig Rastgelenian in an interview with WomenNet. Shaghig left Aleppo for Armenia in 2012 and is now helping not only her fellow disadvantaged Syrian-Armenian families, but also disadvantaged families in Armenia.
The pain of seeing her hometown destroyed and the death of her love made Shaghig leave Syria with her mother and sisters. After settling in Yerevan, Shaghig decided to continue her studies. While studying in the Department of International Business of the European University, she also started working for Iraqi Airlines for a while, after which she started working with Atex Fashion Center and became a model, obtaining her second profession. The tall and beautiful Shaghig was approved as a top model, and it wasn’t a surprise to see her represent the Caucasus at the international modeling competition in Alicante, Spain.
In the spring of 2015, Shaghig’s Lebanese-Armenian friend, Stephanie Sanosian suggested joining forces and carrying out the “Live-love-word” and “Live-love-braslet” international programs aimed at presenting the historical and cultural values and nature of any country via the Internet (Facebook, Instagram). According to Shaghig, these programs will help develop tourism. Today, she and another Syrian-Armenian friend, Sari Byuzandian are carrying out the “Live-love Armenia” project on a social network and already have 16,000 supporters. In fact, Armenia was also presented through the “Live-love-word” international program for a week.
Shaghig Rastgelenian has also decided to help and is helping Syrian-Armenian and local disadvantaged families through her charity program. She and her small group donated all proceeds from bracelet sales to a family of Syrian-Armenians reprocessing wool. The family used the reprocessed wool to make hats and scarves. According to Shaghig, she and her group had also decided to donate the hats and scarves to children staying at the Fridtjof Nansen Orphanage in Gyumri, and that’s exactly what they did.
Shaghig’s charity program doesn’t end there. Along with the volunteers of the group that is gradually growing, Shaghig has decided to clean and renovate any school or any ancient and abandoned church.
“If you think about it, there’s a lot to do. All you need is the will and desire, and you can move mountains. If only we can engage university students by explaining how the importance of those programs and their significance in terms of humanitarianism.”
Shaghig had heard and read a lot about Armenia and had always dreamed of seeing her homeland. It might have been ��?cruel’, but Shaghig’s destiny helped her turn her dream into a reality.
“Now that I have seen Armenia and am living here, I don’t want any Armenian to leave. I want all Armenians to find a job that is close to their heart and become attached to their native land. I definitely feel powerful on this land. Armenia became “the cradle” for my successes,” Shaghig said before bidding farewell.