Իմ հաջողությունների «օրորոցը» Հայաստանը եղավ. սիրիահայ մոդել
«Մոդելի մասնագիտությունը եղել է  իմ թաքուն  երազանքներից մեկը, սակայն  չէի կարծում, որ այն  իրականություն  կդառնա իմ իրական հայրենիքում»,- WomenNet-ի  հետ զրույցում ասում է 2012 թվականին Հալեպից գաղթած 24-ամյա Շաղիկ Ռասթգելենյանը, ով այսօր օգնության ձեռք է մեկնում ոչ միայն իր բախտակից սիրիահայ, այլև հայաստանաբնակ անապահով ընտանիքներին:
Ավերված ծննդավայրի ցավն ու սիրած տղայի մահը հարկադրեցին Շաղիկին մոր ու քույրերի հետ հեռանալ Սիրիայից: Երևանում  հաստատվելուց  հետո Շաղիկը որոշեց շարունակել կիսատ մնացած ուսումը, Եվրոպական  համալսարանի միջազգային  բիզնեսի բաժնում սովորելու հետ մեկտեղ մի որոշ ժամանակ աշխատեց «Իրաքյան ավիաուղիներ» ընկերությունում, որից  հետո համագործակցելով «Ատեքս»  նորաձևության  կենտրոնի հետ ձեռք  բերեց  երկրորդ` մոդելի մասնագիտությունը: Բարձրահասակ և  գեղեցկատես  Շաղիկին մշտապես մոդելների առաջին շարքում տեսնելը ընդունվեց  միանշանակ, ուստի զարմանալի չէր, որ Իսպանիայի Ալիքանդե քաղաքում  անցկացվող մոդելների միջազգային  մրցույթում նրան վստահվեց Կովկասը ներկայացնելու ողջ պատասխանատվությունը:
2015 թվականի  տարվա  գարնանը Շաղիկի` Լիբանանում ապրող ընկերուհին` Ստեֆանի Սանոսյանը նրան առաջարկեց  համատեղ իրականացնել  «Live-love-word»  և  «Live-love-braslet»  միջազգային  ծրագրերը, որոնց  նպատակն էր համացանցով  / facebook,   instagram/ ներկայացնել որևէ երկրի պատմշակութային արժեքներն ու բնաշխարհը: Շաղիկի փոխանցմամբ՝ ծրագրերը կփորձեն նպաստել տուրիզմի զարգացմանը: Այսօր նա սիրիահայ մեկ այլ ընկերուհու` Սարի Բյուզանդյանի հետ սոցիալական ցանցով իրականացնում է «Live-love Armenia» /«Ապրիր, սիրիր Հայաստանը»/ նախագիծը, որն արդեն 16 հազար  համակիր ունի: Ի դեպ, Հայաստանը մեկ  շաբաթ շարունակ  ներկայացվեց  նաև «Live-love-word»  միջազգային  ծրագրով:
Շաղիկ Ռասթգելենյանի ծրագրերում  ուրույն  տեղ ունի բարեգործական  նպատակով սիրիահայ  և  տեղացի  անապահով  ընտանիքներին  օգնելու որոշումն ու իրականացումը: Իր փոքրիկ  խմբի  միջոցով պատրաստած ապարանջաների  վաճառքից  ստացված ողջ գումարը տրամադրեցին  բրդի  վերամշակման  գործում  հմտացած սիրիահայ  մի  ընտանիքի, որի  անդամները բուրդը վերամշակելուց  հետո դրանից  գործեցին գլխարկներ և  շարֆեր: Ինչպես    պատմեց Շաղիկը, իրենք  նախապես որոշել էին, որ գլխարկներն ու շարֆերը վաճառքի  համար չեն, որ դրանք  նախատեսել են  նվիրել Գյումրու Ֆրիտյոֆ Նանսենի անվան մանկատան  սաներին: Այդպես էլ  վարվեցին:
shagik-21
Շաղիկի բարեգործական  ծրագիրն այսքանով  չի ավարտվում: Հետզհետե  ընդլայնվող խմբի  կամավորների հետ մեկտեղ Շաղիկը որոշել է իրականացնել որևէ դպրոցի  կամ  հնամյա ու անտեսված եկեղեցու վերանորոգման և մաքրման աշխատանքեր:
– Եթե  մտածես,  շատ  բան  կա  անելու,  միայն  ցանկություն և կամք  դրսևորիր և սարն  էլ  կշարժես,-համոզված է Շաղիկը,-միայն թե  կարողանանք  բուհերի երիտասարդներին ներգրավել մեր նախագծերի մեջ՝ բացատրելով նրանց  կարևորությունն ու մարդասիրական նշանակությունը:
Շաղիկը  բազմիցս լսել ու կարդացել էր Հայաստանի մասին, միշտ երազել էր տեսնել իր հայրենիքը,  ու ճակատագիրը  գուցե   «դաժանորեն.,  բայց  իրականացրեց  նրա երազանքը:
– Հիմա, երբ տեսնում, ապրում եմ Հայաստանում,  չեմ ուզում, որ որևէ մեկ  հայ  լքի այն: Ուզում եմ, որ  բոլորն էլ հոգեհարազատ աշխատանք  գտնեն ու կապվեն  հայրենի հողին: Հարկավ, ես այս  հողից  ուժ ու զորություն եմ ստանում: Իմ  հաջողությունների «օրորոցը» Հայաստանը եղավ,-հրաժեշտից առաջ ասաց Շաղիկը:

«Колыбелью» моих успехов стала Армения: модель из числа сирийских армянок
«Профессия модели была одним из моих заветных мечтаний, однако не предполагала, что она станет реальностью на моей подлинной родине», – в беседе с WomenNet сказала 24-летняя Шагик Растгеленян, в 2012 году репатриировавшая из Алеппо, которая сегодня протягивает руку помощи не только собратьям по судьбе – сирийским армянам, но и необеспеченным семьям в Армении.
Боль разрушенного родного города и гибель любимого парня вынудили Шагик с матерью и сестрами покинуть Сирию. Обосновавшись в Ереване, Шагик решила продолжить учебу, наряду с обучением на отделении международного бизнеса Европейского университета какое-то время работала в компании «�?ракские авиалинии», после чего, сотрудничая с центром моды «Атекс», приобрела вторую специальность. Пребывание высокой и красивой Шагик в первых рядах моделей было воспринято однозначно, посему неудивительно, что на проведенном в испанском Аликанте международном конкурсе моделей ей была доверена вся ответственность представлять Кавказ.
Весной 2015 года проживающая в Ливане подруга Шагик Стефани Саносян предложила ей совместно осуществлять международные проекты «Live-love-word» и «Live-love-braslet», цель которых – представлять в �?нтернете (facebook, instagram) историко-культурные ценности и природу какой-либо страны. По словам Шагик, программы поспособствуют развитию туризма. Сегодня она вместе с подругой из Сирии Сари Бюзандян осуществляет в социальных сетях проект «Live-love Armenia» («Живи –люби Армению), который уже имеет 16 тысяч поклонников. Кстати, на протяжении недели Армения была представлена также в международном проекте «Live-love-word».
Особое место в проектах Шагик Растгеленян занимают решение и реализация помощи необеспеченным семьям из числа сирийских армян и местных. Всю прибыль от реализации браслетов, изготовленных ее небольшой группой, предоставили семье сирийских армян, специализирующихся на переработке шерсти, а последняя, обработав шерсть, связала шапочки и шарфы. Как рассказала Шагик, они заранее решили, что шапочки и шарфики предназначены не для продажи, а для воспитанников Гюмрийского детского дома имени Фритьофа Нансена. Так и поступили.
Этим благотворительный проект Шагик не завершился. Вместе с постепенно разрастающейся группой волонтеров она решила осуществить работы по ремонту или благоустройству какой-либо школы или старинной церкви.
– Если подумать – многое можно сделать, было бы ли желание и воля – и горы можно свернуть. Лишь бы удалось вовлечь в наши проекты вузовскую молодежь, разъясняя им важность и гуманитарную значимость работы, – убеждена Шагик.
Она много слышала и читала об Армении, мечтала увидеть родину, и судьба, возможно жестоко, осуществила ее мечту.
-Теперь, когда вижу, живу в Армении, не хочу, чтобы кто-либо покидал ее. Хочу, чтобы каждый нашел близкую по духу работу и привязался к родной земле. Конечно, эта земля подпитывает меня силой.