Գերմանիայի Գյոփինգեն քաղաքում տեղի ունեցավ Ցեղասպանությանը նվիրված խաչքարի օծման արարողություն
Նոյեմբերի 14-ին Գերմանիայի Գյոփինգեն քաղաքի Սբ. Խաչ եկեղեցու առջև տեղի ունեցավ խաչքարի օծման հանդիսավոր արարողություն: Ցոլակ Վարդանյանի քանդակած խաչքարը նվիրատվություն էր գերմանացի գործարար Յոհանես Կերխերից Բադեն-Վյուրթեմբերգի հայ համայնքին՝ ի նշան հայ-գերմանական բարեկամության և ի հիշատակ Հայոց Ցեղասպանության զոհերի: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են Գերմանիայի իր աղբյուրները:
Խաչքարի օծման արարողությունն իրականացրեցին Հայ Առաքելական եկեղեցու գերմանահայոց թեմի առաջնորդ գերաշնորհ տեր Գարեգին արքեպ․Բեքջյանը, Բադեն-Վյուրթեմբերգի հայ համայնքի հոգեւոր հովիվ արժանապատիվ տեր Տիրատուր քհն․ Սարդարյանի եւ բարեշնորհ Արման սրկ․Փիլիպոսյանի ընկերակցությամբ: Բացման արարողության ընթացքում ողջույնի խոսքով հանդես եկան Գերմանահայոց թեմի առաջնորդ գերաշնորհ տ․ Գարեգին արքեպ․ Բեքջյանը և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետությունում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Աշոտ Սմբատյանը, ինչպես նաեւ Գյոփինգենի քաղաքապետ Գուիդո Թիլը եւ նվիրատու Յոհաննես Կերխերը, ով իր խոսքում նշեց այն պատճառները, որոնք շարժառիթ են հանդիսացել խաչքարը Բադեն-Վյուրթեմբերգի հայ համայնքին նվիրելու համար:
«Ես կամենում եմ, որ մեր հայ բարեկամներն իմանան, որ Գերմանիայում իրենք ունեն համախոհներ, որոնք իրենց կողքին են: Իմ նպատակն է եղել այս խաչքարով Բադեն-Վյուրթեմբերգում ստեղծել Ցեղասպանության զոհերի հիշատակության մի վայր, որը կհամախմբեր այս երկրամասում ապրող բոլոր հայերին»-ասել է պարոն Կերխերը: Հանդեսը շարունակվեց հոգեւոր երաժշտությամբ, որն ունկնդրին մատուցեցին շտուտգարտաբնակ արվեստագետներ Արմինե Ղուկասյանն (սոպրանո) ու Իզաբելա Մելքոնյանը (դաշնամուր)։
Գերմանական եւ հայկական հոգեւոր երգերով արվեստագետները դրական լիցքեր հաղորդեցին արարողությանը ներկա բազմաթիվ հյուրերին ու մեր հայրենակիցներին։ Բացման արարողությունն ավարտվեց համայնքի հոգեւոր հովվի շնորհակալական խոսքով։

Ceremony of consecration of Armenian Genocide cross-stone held in Germany’s Göppingen
A grand ceremony of consecration of a cross-stone was held in front of the Holy Cross Church in Göppingen, Germany on November 14. The cross-stone was sculptor Tsolak Vardanyan’s contribution from German businessman Johannes Kercher to the Armenian community of Baden-Wurtemberg as a sign of the Armenian-German friendship and in memory of the victims of the Armenian Genocide, report Hayern Aysor’s sources in Germany.
The ceremony was conducted by Primate of the German-Armenian Diocese of the Armenian Apostolic Church, His Grace, Archbishop Garegin Bekjyan; pastor of the Armenian community of Baden-Wurtemberg, Priest Tiratur Sardaryan and Deacon Arman Piliposyan. The ceremony included welcome speeches by Primate of the German-Armenian Diocese, His Grace, Archbishop Garegin Bekjyan and RA Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to the Federal Republic of Germany Ashot Smbatyan, as well as Mayor of Göppingen Guido Til and donator Johannes Kercher, who mentioned the reasons why he was donating the cross-stone to the Armenian community of Baden-Wurtemberg.
“I want our Armenian friends to know that in Germany they have supporters who will always stand by their side. My goal was to create in Baden-Wurtemberg a place for remembrance of the victims of the Armenian Genocide that would consolidate all the Armenians living in this region,” Mr. Kercher said. The ceremony continued with performances of spiritual music by Stuttgart-based artists, including Soprano Armine Ghukasyan and pianist Isabella Melkonyan.
The artists conveyed positive emotions to the several guests and our compatriots with their performances of German and Armenian spiritual songs. The ceremony ended with the words of gratitude of the community’s spiritual pastor.