Հայ խոհարարները Մոսկվայում կներկայացնեն Անիի խոհանոցը
Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման հասարակական կազմակերպությունը նախատեսում է նոյեմբերի 16­-20-­ը Մոսկվայում ներկայացնել պատմական Հայաստանի Անի քաղաքի խոհանոցը: Այս մասին հայտնում է «Արմենպրեսը»:
Հոկտեմբերի 20-­ին լրագրողների հետ հանդիպմանը, շնորհավորելով Խոհարարների միջազգային օրվա կապակցությամբ` այս մասին հայտնեց Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման և պահպանման հասարակական կազմակերպության նախագահ Սեդրակ Մամուլյանը:
«Անիի խոհանոցը ներկայացնելու համար նյութեր հավաքագրել ենք Տրանսիլվանիա, Լեհաստան, Ուկրաինա Անիի գաղթականների անցած ճանապարհից: Այդ խոհանոցն այս տարի արդեն ներկայացել ենք բազմաթիվ երկներում»,­ նշեց կազմակերպության նախագահը: Հայկական ազգային խոհանոցը, Մամուլյանի հավստմամբ, աշխարհում ճանաչելության խնդիր ունի: Ազգային խոհանոցի հռչակման խնդիրն, ըստ նրա, դրված է խոհարարների վրա:
«Մեր նպատակն է ազգային խոհանոցի վերածնունդ իրականացնել, զարգացնել և պահպանել: Պահպանել կարող է մեզանից հետո եկող սերունդը, բայց հանրահռչակման գործը մեզ վրա է դրված: Այս բացթողումը մերը՝ խոհարարներինս է»,­ ասաց Մամուլյանը` հավելելով, որ իրենց ծառայությունը միտված է ազգային խոհանոցի վերականգնմանն ու տեսանելի դարձնելուն համաշխարհային խոհարարական ասպարեզում, մեր ուրույն տեղն աշխարհում գրավելուն:
Հոկտեմբերի 20­-ը նշվում է որպես Խոհարարի միջազգային օր: Օրն ընտրվել է 2004 թվականին` Խոհարարների միջազգային ասոցիացիայի առաջարկով: Խոհարարների միջազգային օրը տոնվում է աշխարհի ավելի քան 70 երկրում: Խոհարարի մասնագիտությունն աշխարհում ամենապահանջվածներից ու ամենահներից է:

Армянские повара представят в Москве кухню Ани
Общественная организация развития и сохранения традиций армянского кулинарного искусства планируют 16-20 ноября представить в Москве кухню города Ани исторической Армении. Об этом сообщает «Арменпресс».
На встрече с журналистами 20 октября, поздравив по случаю Международного дня кулинаров, об этом сообщил председатель вышеуказанной общественной организации Седрак Мамулян.
«Чтобы представить кухню Ани, мы в Трансильвании, Польше, Украине собрали материалы о пути, пройденном беженцами из Ани. Эта кухня в нынешнем году уже была  представлена во многих странах», – отметил он, добавив, что у армянской  национальной кухни имеются проблемы с признанием в мире, и решение ее возложено на кулинаров.
«Наша цель – осуществить возрождение национальной кухни, развивать и сохранять ее. Сохранить могут и последующие поколения, но дело пропаганды возложено именно на нас. Это упущение наше, кулинаров», – сказал Мамулян, добавив, что их служба нацелена на то, чтобы восстановить национальную кухню, сделать ее заметной на мировой кулинарной арене, занять достойное место в мире.
Двадцатое октября отмечается как Всемирный день кулинара. День был избран в 2004 году по предложению Международной ассоциации кулинаров. Он празднуется в более чем 70 странах мира. Специальность кулинара одна из самых древних и востребованных в мире.