«Մենք քարի ճարտարապետություն ունենք, որն արդեն կերտված է». Գոհար Թութունջյան
Երևանում ավարտվեց ՀՀ սփյուռքի նախարարության, ՀՀ քաղաքաշինության նախարարության, Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ընկերակցության 3-րդ համաժողովը: «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը զրուցել է Քաթարից համաժողովին մասնակցող ճարտարագետ, Ճարտարապետների և ճարտարագետների համահայկական ասոցիացիայի համանախագահ  Գոհար Թութունջյանի հետ:
– Տիկի′ն Թութունջյան, սա արդեն Ճարտարագետների թվով 3-րդ համաժողովն է. Ձեր կարծիքով ի՞նչ կարող է տալ այն, ի՞նչ կարող է ավելացնել հայ ճարտարապետության, ճարտարագիտության պատմության էջերին, մեր ժամանակներում ձևավորված նորարարական մոտեցումներին և համաժողովի մասնակիցներին:
– Մեր նպատակն է Համահայկական ասոցիացիայի միջոցով այս մասնագետներին հավաքել մի տանիքի ներքո, որի հետ կարող ենք աշխատել ասոցիացիայի հայտարարած գլխավոր հիմնասյուների հիման վրա. այդ հիմնասյուների մանրամասները մենք հրապարակելու ենք մեր պաշտոնական կայք-էջում, դրանք լինելու են դիրեկտիվները` շատ հստակ, պարզ ու հասանելի: Առաջինը լինելու է ողջ Սփյուռքով մեկ տարածված մեր հայրենակիցների, մասնագետների, ընկերությունների, շինարարական խմբերի, կազմակերպությունների (եթե անգամ այն չունի հայկական ծագում, սակայն թեկուզ մի հայ է աշխատում այնտեղ) տվյալների բազայի հավաքագրումը, մեկտեղելը մի շտեմարանում: Այդ կազմակերպություններին կարող ենք կապել Հայաստանի նմանատիպ կազմակերպությունների հետ, իսկ սրա առանցքում արդեն գալիս է 2-րդ հիմնասյունը` երիտասարդ մասնագետների օղակը, ովքեր, վերապատարստվելով, կկարողանան այդ երկու կազմակերպություններին կապել` ի շահ մեր Հայրենիքի տնտեսության, ճարտարագիտական մտքի զարգացման: 3-րդ հիմնասյունը միտված է զարգացնելու մեր դիզայներական արտադրությունը, արտերկրում կազմակերպվող ցուցահանդեսների միջոցով ցույց տալու Հայաստանի, հայկական դիզայներական արվեստի դիմագիծը: 4-րդ հիմնասյունը միտված է ասուլիսներով, հրատարակություններով, հրապարակումներով, գրքերով, համաժողովներով օգնել երիտասարդ մասնագետներին, որպեսզի նրանք կարողանան կայանալ նախընտրած ոլորտում:
– Տի′կին Թութունջյան, համաժողովի ընթացքում հետաքրքիր թեմաներով բազամաթիվ ուշագրավ ելույթներ եղան. արդյոք հայկական ճարտարապետությունը հետաքրքրո՞ւմ է Եվրոպային ու եվրոպացիներին:
– Անշո′ւշտ: Մի փոքր օրինակ բերեմ. երկու տարի առաջ ես Անգլիայում էի, ուր Խորհրդային ճարտարապետության ցուցահանդես էր կազմակերպվել, որում հայկական ճարտարապետությունը մի առանձնահատուկ տեղ ուներ. այն վերնագրված էր` «20-րդ դարի հայկական ճարտարապետական դպրոցը», իսկ 20-րդ դարը դեռ երեկ էր, և մենք շարունակում ենք լավագույն ավանդույթները:
Մեր հինավուրց և ինքնատիպ հայկական ճարտարապետությունից օտարներն արդյոք որևէ դետալ ընդօրինակո՞ւմ են, ասենք` որևէ զարդանախշ:
– Անպայմա′ն: Զարդանախշը արտաքին հարդարանքն է, բայց… մենք ունենք քա′ր, քարի ճարտարապետություն, որը չկա Արաբական երկրներում, Ճապոնիայում, Հարավային Ամերիկայում և այլուր: Շատ կարևոր է շինարարական նյութը. մի տեղ աղյուսն է, մի տեղ` փայտը, մի այլ տեղ` ծեփը, կավը, իսկ մենք քար ունենք` տուֆ, տրավերտին, բազալտ, մարմար, ֆելզիդ… Մենք քարի ճարտարապետություն ունենք, որն արդեն կերտված է: Շինարարական նյութը շատ հետաքրքիր ձևով ազդում է տեղի ճարտարապետության վրա: Քարը մեր առավելությունն է ճարտարապետության բնագավառում: Մյուսը ծավալատարածական մոտեցումն է քարի նկատմամբ. մենք քարից կոթողներ ենք կերտում, որոնք անչափ ժամանակակից են իրենց սիմվոլիկայով, դրանից ավելի կայացած ճարտարապետություն ես չեմ տեսնում:
Տի′կին Թութունջյան, տարբեր երկրներից ժամանած համաժողովի մասնակիցները լսեցին միմյանց, շփվեցին, կարծիքներ փոխանակեցին… Արդյոք որևէ երկրից ժամանած մի ճարտարապետ կարո՞ղ է իրեն դուր եկած միտքը, ճարտարապետական և ճարտարագիտական, դիզայներական հետաքրքիր դետալն օգտագործել իր ապրած երկրում, դասախոսել այդ թեմայով:
– Ամեն հայ մասնագետ ցանկություն ունի արարել Հայաստանում, իսկ ի՞նչ կարող է անել արտերկրում. ձևաչափեր է պետք փնտրել, համագործակցության ձևեր: Համաժողովի բոլոր նյութերը հրատարակվելու են, նաև հրապարակվելու են մեր պաշտոնական կայք- էջում, և ցանկացողները, հետաքրքրված մասնագետները կարող են կարդալ, ծանոթանալ, օգտվել:
– Ի՞նչ հետաքրքիր թեմա կառանձնացնեք, որի իրագործումը նաև շատ կարևոր կլինի Հայաստանի ներկայիս տնտեսության համար:
-Գրեթե բոլոր թեմաները հետաքրքիր էին , ուսանելի, կիրառելի, օգտակար. շատ եմ կարևորում «Էներգիա խնայող շինությունների նախաձեռնությունը Հայաստանի համար» թեման:
– Դե ինչ, տի′կին Թութունջյան, շնորհակալություն բովանդակալից հարցազրույցի համար: Հուսանք, որ Ձեր բնութագրմամբ` այս 3-րդ` թիրախային համաժողովին հաջորդող 4-րդ համաժողովի ընթացքում արդեն կխոսեն շոշափելի արդյունքների մասին:

«У нас есть архитектура камня, которая уже состоялась»: Гоар Тутунджян
В Ереване завершился 3-й форум Министерства Диаспоры РА, Министерства градостроительства РА, Общеармянской ассоциации архитекторов и инженеров. Корреспондент «Армяне сегодня» побеседовала с участником форума, архитектором из Катара, сопредседателем Общеармянской ассоциации архитекторов и инженеров Гоар Тутунджян.
– Госпожа Тутунджян, это уже третий форум архитекторов. По-Вашему, что он может дать, что способен добавить в историю армянской архитектуры и инженерии, сформировавшимся в наше время новаторским подходам и участникам форума?
– Наша цель – посредством Общеармянской ассоциации собрать под одной крышей специалистов, с которыми сможем работать на основе декларированных ассоциацией основным постулатов. Подробности последних будут опубликованы на нашем официальном сайте, это будут директивы –  весьма ясные, четкие и понятные. Первым будет создание базы данных наших соотечественников по всей Диаспоре, специалистов, компаний, строительных групп, организаций (если даже у них нет армянского происхождения, но там работает хотя бы один армянин). Эти организации можем связать с однотипными организациями Армении. Затем начинается второй этап – звено молодых специалистов, которые, проходя переподготовку, смогут связать две организации на благо развития экономики и архитектурной мысли нашей Родины. Третий постулат ориентирован на развитие нашего дизайнерского производства, посредством зарубежных выставок продемонстрировать облик Армении, армянского дизайнерского искусства. Четвертый постулат нацелен на то, чтобы посредством пресс-конференций, изданий, книг, форумов помочь молодым специалистам состояться в избранной области.
– Госпожа Тутунджян, в ходе форума прозвучало множество докладов на интересные темы. Действительно ли армянская архитектура интересует Европу и европейцев?
– Непременно. Приведу один пример: два года назад я побывала в Англии, где была организована выставка советской архитектуры, на которой армянская архитектура занимала особое место – она была названа «Армянская архитектурная школа XX века», а XX век был еще вчера и мы продолжаем лучшие традиции.
– �?з нашей древней и своеобразной армянской архитектуры иностранцы копируют какие либо детали – к примеру, узоры?
– Конечно. Узор – внешнее оформление, но… У нас есть архитектура камня, которой нет в Арабских странах, Японии, Южной Америке и т. д. Очень важен стройматериал: в одном месте кирпич, в другом – дерево, еще где-то – глина. У нас же есть камень – туф, травертин, базальт, мрамор, фельзит…  У нас есть архитектура камня, которая уже состоялась. Строительный материал весьма своеобразно влияет на местную архитектуру. Камень – наше преимущество в области архитектуры. Другое – объемно-пространственный подход к камню: мы ваяем из камня памятники, которые весьма современны своей символикой. Более состоявшейся архитектуры я не вижу.
– Госпожа Тутунджян, прибывшие из разных стран участники форума выслушали друг друга, пообщались, обменялись мнениями… Сможем ли какой либо из участников понравившуюся ему мысль, интересную архитектурную, инженерную, дизайнерскую деталь использовать в своей стране, выступить с лекцией по этой теме?
– Каждый армянский специалист желает созидать в Армении, а что может сделать за рубежом: нужно искать форматы, формы сотрудничества. Все материалы форума будут изданы, а также будут опубликованы на нашем официальном сайте, и желающие, заинтересованные специалисты могут читать, знакомиться, пользоваться.
– Какую интересную тему выделить, реализация которой будет очень важной для нынешней экономики Армении?
– Почти все темы были интересны, поучительны, применимы, полезны: я лично придаю большую важность теме «�?нициатива энергосберегающих сооружений для Армении».
– Ну что ж, госпожа Тутунджян, спасибо за содержательную беседу. Надеемся, что после нынешнего, третьего, как Вы охарактеризовали,  мишенного форума, на 4-м форуме речь пойдет уже об ощутимых результатах.