Ավարտվեց «Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլը
Հուլիսի 24-ին Ծաղկաձորի  «Արի տուն»  ճամբարում տեղի ունեցավ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցեցին  ՀՀ  սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, նախարարության աշխատաակիցներ, հյուրեր:
Ողջունելով  «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցներին՝ նախարարը մասնավորապես նշեց. «Ուզում եմ հավատալ, որ այս 14  օրը ձեզ համար անմոռաց դարձավ: Դուք տեսաք Հայաստանը, սիրեցիք այն: Սիրեցիք  ձեր ընկերներին, և ձեր ընկերությունը երկար կշարունակվի: Ուզում եմ հավատալ, որ զորացրիք ձեր հայերենը, և արդեն խոսում եք հայերեն: Եթե մոռանանք հայերենը, կկորցնենք մեր ինքնությունը»:
Նախարարը հորդորեց հավատարիմ մնալ ազգային արժեքներին, պահպանել մայրենին, բնակության երկրում լինել արժանապատիվ քաղաքացի և բարձր պահել հայի պատիվը. «Մենք ձեզ ասում ենք ցտեսություն, այսինքն՝ հրաժեշտ ենք տալիս՝նորից ձեզ տեսնելու ցանկությամբ: մենք ձեզ սիրում ենք, սպասում ենք»:
Ծրագրի մասնակիցներին ողջունեցին մեներգչուհի Անահիտ Սահակյանը և Երևանի Սպենդիարյանի անվան դպրոցի սան Արփի Սինանյանը:
Նշենք, որ ծրագրի չորրորդ փուլին մասնակցում է 153 երիտասարդ՝ աշխարհի 10 երկրից. ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից, Վրաստանից, Ուզբեկստանից, Հորդանանից, Ուկրաինայից, Իրաքից, Նիդեռլանդներից, Իսպանիայից:

4th stage of “Ari Tun” Program is over
The 4th stage of the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora ended with a grand ceremony held with the participation of RA Minister of Diaspora, as well as guests and employees of the RA Ministry of Diaspora at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor on July 24.
Greeting the participants of the “Ari Tun” Program, the minister particularly mentioned the following: “I want to believe that you spent 14 unforgettable days here. You saw Armenia and grew to love it. You loved your friends, and your friendship will continue for a long time. I want to believe that you improved your Armenian and can already speak well. If you forget Armenian, you will lose your national identity.”
The minister urged the participants to stay true to their national values, preserve the mother language, be dignified citizens of their countries of residence and keep the honor of Armenians high. “We are bidding you farewell with the desire to see you again. We love you and will be waiting for you.”
The participants of the “Ari Tun” Program performed songs and dances that they had learned during the camping event.
Singer Anahit Sahakyan and Arpi Sinanyan, student of Spendiaryan Music School of Yerevan, greeted the participants with their performances.
The fourth stage of the “Ari Tun” Program was held with the participation of 153 young Armenians from 10 countries around the world, including the Russian Federation, the USA, Syria, Georgia, Uzbekistan, Jordan, Ukraine, Iraq, the Netherlands and Spain.