Կավարտվի «Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլը
Հուլիսի 24-ին, ժամը 18:30-ին Ծաղկաձորի «Արի տուն» ճամբարում տեղի կունենա ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 4-րդ փուլի փակման հանդիսավոր արարողությունը, որին կմասնակցi սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Արիտունցիները հանդես կգան համերգային ծրագրով, որը պատրաստել են ճամբարային օրերի ընթացքում: Նշենք, որ ծրագրի չորրորդ փուլին մասնակցում է 153 երիտասարդ՝ աշխարհի 10 երկրից. ՌԴ-ից, ԱՄՆ-ից, Սիրիայից, Վրաստանից, Ուզբեկստանից, Հորդանանից, Ուկրաինայից, Իրաքից, Նիդեռլանդներից, Իսպանիայից:
Լրագրողներին տեղափոխող ավտոբուսը կշարժվի հուլիսի 24-ին, ժ.17.00-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարության շենքի առջևից (հասցեն՝ Վ.Սարգսյան 26/1, «Էրեբունի պլազա» բ/կ):

4th stage of “Ari Tun” Program to end with closing ceremony
On July 24 at 18:30, the 4th stage of the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora will end with a grand ceremony to be held at the “Ari Tun” Camp in Tsaghkadzor with the participation of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan.
The event will include performances of songs and dances that the participants of the program have learned during their days at the camp.
The fourth stage of the program is being held with the participation of 153 young Armenians from 10 countries around the world, including the Russian Federation, the USA, Syria, Georgia, Uzbekistan, Jordan Ukraine, Iraq, the Netherlands and Spain.
The bus for journalists will move from the front of the RA Ministry of Diaspora on July 24 at 17:00 (Address: 26/1 V. Sargsyan St., Erebuni Plaza Business Center).