«Հայաստանը Հալեպեն ավելի սիրեցինք»
Փոքրիկ Հրակը դեռ չէր ծնվել, երբ Կոշկերյան ամուսնինները փոքրիկ դստեր հետ Հալեպից Հայաստան եկան: Ուզում էին, որ որդին՝ Հրակը, ապահով վայրում ծնվի՝ թնդանոթներից ու կրակոցներից հեռու: Ամեն ինչ թողեցին ու հայրենիք եկան: Տուն, աշխատանք, ունեցվածք, հիշողություններ… Հալեպում Գեւորգ Կոշկերյանն արծաթեղենի մեծ խանութ ուներ, սիրելի գործի վարպետն էր, պատվերների ու մշտական հաճախորդների պակաս չէր զգում:
Այսօր սիրիահայ արծաթագործն իր պատրաստած գեղեցիկ զարդերով հայաստանցիներին ու Երեւանի հյուրերին է գրավում: Գեւորգ Կոշկերյանը Վերնիսաժում տաղավար ունի: Ճիշտ է, Հալեպի մեծ շուկայի հետ համեմատելի չէ, բայց ընտանիքի կարիքները փորձում է հոգալ: Ասում է՝ երբ 2012-ին եկանք, առաջին մի քանի ամիսներն էին շատ ծանր, աշխատանք չկար, ապրում էին միայն խնայողություններով:
«Արդեն երեք տարի է՝ Հայաստանում ենք, մի քանի ամսով եկանք, որ զավակս ծնվեր եւ անձնագիր վերցնեինք: Ավելորդ ոչ մի բան չկար մեզ հետ, այստեղ հաստատվելու ծրագիր չունեինք, բայց Հալեպում վիճակը վատացավ ու մենք մնացինք: Երբ Հայաստան եկանք, համարյա չորս-հինգ ամիս նստել էի, գործ չունեի, հետո որոշեցի արծաթեղենի խանութ բացել, բայց խանութի և տան վարձը միասին շատ թանկ էր, այդ պատճառով Վերնիսաժում սկսեցի աշխատել», – պատմում է նա:
Գեւորգ Կոշկերյանի խոսքով, Սիրիայում միայն իր աշխատանքով ընտանիքի բարեկեցությունն առանց որեւէ խնդրի ապահովում էր: Կինը Հալեպում չէր աշխատում՝ դրա կարիքը չկար. «Սիրիայում կանայք չեն աշխատում, այնտեղ տղամարդը կարող է հանգիստ իր աշխատանքով ընտանիք պահել, այդ պատճառով սովորություն չկար, որ կանայք աշխատեն: Սակայն վերջին տարիներին Սիրիայում տնտեսական վիճակի վատացման պատճառով կանայք սկսեցին աշխատել»:
Նրա խոսքով, Հայաստանում շուկան փոքր է, տնտեսական վիճակը՝ այլ: Ընտանիքը միայն մեկ անդամի աշխատանքով դժվար է պահել, բայց կինն ամեն ինչում օգնում է ամուսնուն: «Տիկինս երկու երեխաներին է նայում եւ իմ հորս, որը ութսուներկու տարեկան է, չի կարող աշխատել, ժամանակ չունի եւ պայմաններն էլ թույլ չեն տա, բայց բոլոր հարցերում իմ կողքս է, քաջալերում է»,-ասում է Գեւորգը:
Կոշկերյանները Հայաստանում վերջնականապես հաստատվելու որոշում դեռ չեն կայացրել, թեեւ սիրեցին Երեւանը: «Իմ կարծիքով, մի քիչ մտահոգիչ է այստեղի վիճակը: Ես կուզեմ մնալ, Հայաստանը Հալեպեն ավելի սիրեցի, եթե նյութական պայմանները խնդիր չլինեն, անշուշտ, կուզենք մնալ, բայց վերջնական չգիտենք, դժվար է», – ասում է Գեւորգ Կոշկերյանը:

“We liked Armenia more than Aleppo”
Little Hrak wasn’t born when the Goshgerians and their little daughter moved from Aleppo to Armenia. They wanted their son, Hrak to be born in a safe place, away from cannons and shootings. They left their house, jobs, properties and memories behind and came to the homeland. Kevork Goshgerian had a large silverware store. He was a master and always had orders.
Today, the Syrian-Armenian silversmith attracts citizens of Armenia and guests visiting Yerevan with his beautiful ornaments. Kevork Goshgerian has a pavilion at the Vernisazh market. True, he can’t compare it with the huge market that he had in Aleppo, but he manages to take care of his family’s needs. He says when he and his family arrived in 2012, the first couple of months were difficult because he didn’t have a job and they lived off their savings.
“We’ve been living in Armenia for the past three years. We came for a couple of months so that my son would be born here and we could get passports. We didn’t have anything extra. We didn’t plan on moving here, but the situation in Aleppo got worse and we stayed. When we came to Armenia, I stayed unemployed for about four or five months until I decided to open a silverware market, but the rent for the store and our apartment was very high. That’s why I started working at the Vernisazh market,” says Goshgerian.
According to Goshgerian, he would manage to ensure his family’s welfare with his job in Syria. His wife never worked in Aleppo since there was no need for her to work. “Syrian women don’t work. Men can easily maintain their families. That’s why people aren’t used to seeing women work in Syria. However, due to the economic downfall over the past couple of years, women started working.”
According to Goshgerian, the Armenian market is small and the economic situation is different. It’s hard to maintain a family with only one job, but his wife helps her husband in any way she can. “My wife looks after our two children and my father, who is 82 years old. She can’t work because she doesn’t have time. She also can’t work because of the conditions, but she supports and encourages me,” says Kevork.
Although the Goshgerians have grown to love Yerevan, they still haven’t decided on settling in Armenia. “I think the situation here is a little troubling. I would like to stay. I liked Armenia more than Aleppo. If we can make a living here, we would definitely like to stay. But we haven’t made a final decision. It’s hard,” says Kevork Goshgerian.