Սամարայում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցադրություն կբացվի
ՌԴ Սամարա քաղաքի պատկերասրահում հուլիսի 23-ին կբացվի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված ցուցադրություն՝ «Անլեռլի զանգակատուն» խորագրով, ըստ armeniangenocide100.org-ի՝ տեղեկացնում է vninform.ru-ն:
Ցուցադրությունը նվիրված է ողբերգական ամսաթվին. իր անվանումը խորագիրը ստացել է Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատուն» պոեմի պատվին։ Այն ներկայացնում է հայ երաժիշտ, գիտնական Կոմիտասի ողբերգական ճակատագիրը, որն անցել է Ցեղասպանության միջով:
«Անլռելի զանգակատուն» ցուցադրությունը հարգանքի տուրք է Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին: Իրենց աշխատանքներում մասնակիցներն արտահայտում են սրտացավություն ողբերգական իրադարձությունների հանդեպ և իրենց կապը հայ ժողովրդի մշակույթի հետ:

Armenian Genocide Centennial exhibition to be opened in Samara
An exhibition dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide with the title “Unsilenceable Belfry” will be opened at the gallery in the Russian city of Samara on July 23, reports vninform.ru, according to armeniangenocide100.org.
The exhibition is dedicated to the tragedy and was named in honor of Paruyr Sevak’s poem “Unsilenceable Belfry”. It will present the tragic fate of Armenian musician and scholar Komitas who underwent the sufferings of the genocide.
The “Unsilenceable Belfry” exhibition is a tribute to the victims of the Armenian Genocide. The painters express their heartfelt attitude towards the tragic events and show how they’re related to Armenian culture.