Արի տուն-2015.Սփյուռքահայ երիտասարդները պարուրված են Հայաստանի սիրով
ՀՀ սփյուռքի նախարարության Սփյուռքի երիտասարդների «Արի տուն» հայրենաճանաչության ծրագրի մասնակիցները շարունակում են պատասխանել «Հայերն այսօրի» հարցաթերթիկին:
Սփյուռքահայ պատանիների և աղջիկների՝ անկեղծ և անմիջական պատասխանները կարդալով կարելի է միանշանակ ասել, որ նրանք աշխարհասփյուռ լինելով հանդերձ պարուրված են Հայաստանի սիրով, իսկ գիտակցության մեջ արթուն են պահում հայ լինելու գաղափարը:
Ուզեցի զգալ Հայրենի հողի ուժը.Մարատ Գասպարյան- (Ուկրաինա, քաղաք Օդեսա)
–Համայնքս իմ աչքերով
-Շատ լավ համայնք ունենք: Համայնքի մեջ փորձում ենք հնարավորինս շատ հայերեն խոսել, որպեսզի չկորցնենք մեր հայկական արմատները:
–Ի՞նչ պատկերացում ես ունեցել Հայաստանի մասին մինչ այստեղ գալը
-Ցանկանում էի այստեղի ժողովրդի հետ ծանոթանալ՝ հասկանալու համար, թե ինչպիսինն են նրանք և ինչպես կվերաբերվեն ինձ:
Իմ բոլոր սպասումներն արդարացան…
– Հայաստանը տեսնելուց հետո ի՞նչ զգացումներ ունեցար
-Հասկացա, որ սեփական հող ունեմ: Այդ հողը մեր պապերն են դարեդար պահպանել և մեզ փոխանցել: Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ չկորցնենք այդ հողերը, իսկ կորցրածն էլ հետ վերադարձնենք:
–Ինչո՞ւ որոշեցիր մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին
-Ուզեցի զգալ Հայրենի հողի ուժը:
-Ի՞նչ տվեց քեզ «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելը
-Ծանոթություն Հայաստանի պատմությանը:
-Ծրագրի շրջանակում այցելած ամենատպավորիչ վայրն այս ընթացքում
–Ամենից շատ տպավորված եմ Սարդարապատի հուշահամալիր այցելությունից:
-Հիշարժան դեպք «Արի տուն» ծրագրից
-Պետք է ասեմ, որ «Արի տուն» ծրագրում շատ հիշարժան դեպքեր են եղել, առանձնացնել չեմ կարող:
Ճիշտ է, ես Վրաստանի քաղաքացի եմ, բայց ինձ միայն հայ եմ զգում.Աշխեն Կակոսյան. (Վրաստան, գյուղ Նինոծմինդա)
– Համայնքս իմ աչքերով
– Իմ համայնքում բազմաթիվ հայեր են ապրում: Կազմակերպված, գործունյա համայքն է: Մեկ բառով ասած՝ Ջավախքը իմ երկրորդ Հայրենիքն է:
–Ի՞նչ պատկերացում ես ունեցել Հայաստանի մասին մինչև այստեղ գալը – Այսքան ժամանակ Հայաստանի մասին միայն գրքերի միջոցով եմ պատկերացում ունեցել. միշտ ընթերցել եմ, որպեսզի իմ երկրից գիտելիքներիս պաշարը հարստացնեմ: Այժմ, գտնվելով Հայաստանում, համոզվեցի, որ այն թանգարան է բաց երկնքի տակ:
–Հայաստանը տեսնելուց հետո ի՞նչ զգացումներ ունեցար
-Տպավորված էի հատկապես Հայրենիքիս գեղեցկությամբ: Միայն դրական կարծիք ձևավորեցի Հայաստանից: Շնորհակալ եմ ՀՀ սփյուռքի նախարարությանը, որ ինձ հրաշալի ժամանակ անցկացնելու հնարավորություն տվեց:
– Որոշեցի մասնակցել, քանի որ ցանկանում էի լինել Հայաստանում: Ուզում եմ շատ տեղեկություններ ստանալ իմ Հայրենիքից, որովհետև նպատակս է ուսումս այստեղ շարունակել: Ճիշտ է, ես Վրաստանի քաղաքացի եմ, բայց ինձ միայն հայ եմ զգում, և այդպես էլ կշարունակվի:
– Այս կարճ ժամանակահատվածում ես կարողացա լիովին բացահայտել Հայաստանը, պատմական մանրամասներ իմանալ հայ ժողովրդից, տեսարժան վայրերից: Շատ շնորհակալ եմ «Արի տուն» ծրագրին նաև այն բանի համար, որ հայոց լեզվի դասընթացների մասնակցեցի: Առաձնահատուկ շնորհակալությունս եմ հայտնում հայոց լեզվի ուսուցիչներին.նրանք ամեն ինչ արեցին, որ Մայրենին սերտած վերդառնանք մեր երկրները:
Այս գեղեցիկ ծրագիրը սփյուռքահայ երիտասարդներին հայկական հողի ուժը զգալու մեծ հնարավորություն տվեց:
– Ծրագրի շրջանակում այցելած ամենատպավորիչ վայրն այս ընթացքում
-Այս օրերի ընթացքում հասցրեցի բազում գեղեցիկ պատմամշակութային վայրեր այցելել: Սակայն ամենատպավորիչն ինձ համար Խոր Վիրապն էր՝ իր հին ու նոր մնացած պատմությամբ:
– Ամենահիշարժան դեպքն ինձ համար «Արի տուն» ծրագրից այն օրն էր, երբ մոտիկից տեսա Արարատը: Այն զգացողությամբ էի պատված, որ կարծես այն գրկումս լիներ: Ակամայից մտքիս եկավ Եղիշե Չարենցի «Ես իմ անուշ Հայաստանի» բանաստեղծության տողերը.
Աշխարհ անցի՛ր, Արարատի նման ճերմակ գագաթ չկա,
Ինչպես անհաս փառքի ճամփա,
Ես իմ Մասիս սարն եմ սիրում…
Իմ հոգում մեծ սեր արթնացավ դեպի Հայաստանը.Արմինե Պալոյան – (Վրաստան, գյուղ Սաթխա)
– Մեր համայնքում հայերը շատ են: Համայնքում մարդիկ հավաքվում են, քննարկումներ կազմակերպում: Իսկ ես փորձում եմ հետևել այնտեղ տեղի ունեցող իրադարձություններին:
–Ի՞նչ պատկերացում ես ունեցել Հայաստանի մասին մինչև այստեղ գալը
-Մինչև Հայաստան գալը Հայաստանի մասին տեղեկություններ եմ ստացել միայն համակարգչի միջոցով: Սակայն այդքանը չէր գոհացնում ինձ, որ լավ ճանաչեի Հայրենիքս: Ուստի որոշեցի գալ և ծանոթանալ Հայաստանի պատմությանը:
–Միշտ երազում էի լինել Հայաստանում և մոտիկից տեսնել մեր ազգային արժեքները: Հիմա կարծես ինձ թեթև եմ զգում: Իմ հոգում մեծ սեր արթնացավ դեպի Հայաստանը:
–Ապրելով Վրաստանում՝ շատ քիչ բան գիտեի Հայաստանի մասին. դպրոցում չենք ուսումնասիրում Հայոց պատմությունը: Այդ իսկ պատճառով որոշեցի մասնակցել «Արի տուն» ծրագրին:
– Ի՞նչ տվեց քեզ «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելը
– «Արի տուն» ծրագրին մասնակցելն ինձ օգնեց ծանոթանալ աշխարհի տարբեր երկրներից եկած երիտասարդների հետ և ավելի մոտիկից ճանաչել Հայաստանը:

Ари тун-2015: молодежь Диаспоры преисполнена любовью к Армении
Участники программы познания родины «Ари тун» Министерства Диаспоры РА продолжают отвечать на вопросы анкеты «Армяне сегодня».
Читая искренние и непосредственные ответы юношей и девушек из Диаспоры, однозначно можно сказать, что они, будучи разбросаны по всему миру,  тем не менее преисполнены любовью к Армении, а в сознании всегда держат идею своей армянственности.
Захотелось почувствовать силу родной земли
Марат ГАСПАРЯН (Украина, город Одесса)
– Община моими глазами.
– У нас очень хорошая община, где стараемся как можно больше говорить по-армянски, чтобы не утерять наши армянские корни.
– Какое представление имел об Армении до приезда сюда?
– Хотел познакомиться с  местным народом, чтобы понять, каков он и как отнесется ко мне. Все мои ожидания оправдались…
– Какие чувства пережил, увидев Армению?
– Понял, что имею свою землю, которую наши деды берегли из века в век и передали нам. А мы должны все сделать, чтобы не утерять эти земли, утерянные же – возвратить.
– Почему решил участвовать в программе «Ари тун»?
– Захотелось почувствовать силу родной земли
– Что дало тебе участие в программе «Ари тун»?
– Знакомство с историей Армении.
– Какое место из посещенных в рамках программы произвело на тебя самое большое впечатление?
– Самое большое впечатление произвело посещение Сардарапатского мемориального комплекса.
– Памятное событие, связанное с программой «Ари тун».
– Должен сказать, за время программы «Ари тун» памятных событий было много, какое-то одно выделить не могу.
Правда, я гражданка Грузии, но чувствую себя только армянкой
Ашхен КАКОСЯН (Грузия, село Ниноцминда)
– Община моими глазами
– В нашей общине живет много армян, она организованная и активная. Одним словом – Джавахк моя вторая родина.
– Какое представление имела об Армении до приезда сюда?
– Столько времени все мои представления об Армении основывались на книгах: всегда читала, чтобы пополнить запас знаний о моей стране.  Ныне, находясь в Армении, убедилась, что это музей под открытым небом.
– Какие чувства пережила, увидев Армению?
– Особенно большое впечатление произвела красота моей Родины. Благодарна Министерству Диаспоры РА, что дало мне возможность так замечательно провести время.
– Почему решила участвовать в программе «Ари тун»?
– Решила участвовать, поскольку хотелось побывать  в Армении. Хочу получить больше сведений о моей родине, потому что поставила перед собой цель продолжить учебу здесь. Правда, я гражданка Грузии, но чувствую себя только армянкой, и так будет всегда.
– За это короткое время я сумела полностью раскрыть для себя Армению, узнать исторические подробности об армянском народе, достопримечательностях. Очень благодарна программе «Ари тун» и за то, что участвовала в курсах армянского языка. Особую благодарность выражаю преподавателям армянского языка: они сделали все, чтобы мы возвратились в свои страны, владея родным языком.
Эта замечательная программа дала большие возможности молодым армянам Диаспоры почувствовать силу армянской земли.
– За эти дни успела побывать во множестве историко-культурных мест, однако самое большое впечатление на меня произвел Хор Вирап с его древней и новой историей.
– Самым памятным в программе «Ари тун» стал для меня день, когда увидела вблизи Арарат – он будто был в моих объятиях. Невольно вспомнила строки стихотворения Егише Чаренца «Ес им ануш Айастани»…
В моей душе пробудилась огромная любовь к Армении
Армине ПАЛОЯН (Грузия, село Сатха)
– Наша община многолюдная – люди собираются, обсуждают. А я пытаюсь отслеживать происходящие там события.
– До приезда сведения об Армении имела только посредством компьютера. Однако это меня не устраивало, потому решила приехать и познакомиться с историей Армении.
– Всегда мечтала побывать в Армении и вблизи увидеть наши национальные ценности. Теперь будто чувствую облегчение. В моей душе пробудилась огромная любовь к Армении.
– Живя в Грузии, мало что знала об Армении: в школе мы не проходим историю Армении. Потому решила участвовать в программе «Ари тун».
– Участие в программе «Ари тун» помогло мне познакомиться с молодыми людьми, приехавшими из разных стран, и ближе узнать Армению.