ԱՄՆ Արելյան հայոց թեմի ուխտավորները Մայր Աթոռում
Հուլիսի 5-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունեց ԱՄՆ Արևելյան հայոց թեմի Բոստոնի տարածաշրջանից Հայաստան ժամանած 46 ուխտավորների` ուղեկցությամբ ԱՄՆ Արևելյան հայոց թեմի Վոթերթաուն քաղաքի Սուրբ Հակոբ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Առաքել քահանա Ալջալյանի և Մինիսոտայի Սուրբ Պողոս քաղաքի Սուրբ Սահակ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Արժանապատիվ Տ. Թադեոս քահանա Բարսեղյանի:
Քահանա հայրերը, իրենց որդիական շնորհակալությունը հայտնելով Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսին ընդունելության համար, տեղեկացրեցին, որ այս ուխտագնացությունը դեպի Մայր Հայրենիք թվով հինգերորդն է, որի շրջանակներում Սփյուռքում հանգրվանած հայորդիներին հնարավորություն է ընձեռվում մոտիկից ծանոթանալ ազգային-նվիրական արժեքներին և ստանալ Նորին Սրբության օրհնությունը, ապա խանդավառված վերադառնալ դեպի իրենց բնակության վայրերը:
Հանդիպմանը Վեհափառ Հայրապետը, իր օրհնությունն ու բարձր գնահատանքը փոխանցելով ուխտավորաբար համայն հայության հոգևոր կենտրոնում գտնվող հավատավոր հայորդիներին, ընդգծեց, որ իր համար շատ հաճելի է տեսնել ուխտավոր հայորդիների հոսքը դեպի Հայրենիք ու Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին` հաղորդ և մասնակից լինելու հայ ժողովրդի ազգային ինքնությանը: Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր խոսքում կարևոր նկատեց նաև այն, որ ներկա գտնվող ուխտավորներին հայրենիի հանդեպ ունեցած սերն ու ազգային բարձր գիտակցությունն է առաջնորդել Մայր Հայաստան:
Այս առիթով Նորին Սրբությունը, հայցելով Ամենակալ Աստծու օգնականությունն ուխտավորներին, մաղթեց, որ երանավետ երջանկության զգացումը նրանց մշտապես առաջնորդող լինի, որպեսզի շարունակեն այդ նույն հայեցի ոգով կրթել ու ամուր հավատքով դաստիարակել նաև մատաղ սերնդի ներկայացուցիչներին:

Catholicos of All Armenians receives pilgrims from the U.S. Eastern Diocese
On July 5, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians received 46 pilgrims from the Boston area of the U.S. Eastern Diocese at the Mother See of Holy Etchmiadzin. The pilgrims were accompanied by pastor of the St. Hakob Armenian Church of Watertown of the U.S. Eastern Diocese, Father Priest Arakel Aljalian and pastor of the St. Sahak Armenian Church of St. Paul, Minnesota, Father Priest Tadevos Barseghian.
Expressing gratitude to the Catholicos of All Armenians for the reception, the priests informed that this was the fifth of the pilgrimages to the Mother Homeland that provide Diaspora Armenian youth with the opportunity to become more familiar with the cherished national values, receive the blessing of His Holiness and return to their places of residence with enthusiasm.
During the meeting, the Supreme Patriarch gave his blessing to and praised the faithful Armenians visiting the spiritual center of all Armenians and emphasized that it was a great pleasure for him to see Armenian pilgrims visiting the Homeland and the Mother See of Holy Etchmiadzin to become aware of the Armenian national identity. The Catholicos of All Armenians also noted that it was important that the love for the homeland and the high sense of awareness of the nation had guided them to Mother Armenia.
On this occasion, His Holiness asked the Lord Almighty to help the pilgrims and wished that they always be happy so that they continue to educate with the same spirit of an Armenian and provide the representatives of young generations with an upbringing with strong faith.