«Այս բոլորը ոչ միայն ցավ ու տառապանք էր, այլև՝ համախմբում, որով կարելի է միայն հպարտանալ». Հրանուշ Հակոբյան
Այսօր կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը Սփյուռքի՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները բաժանեց վեց խմբի:
Առաջին  խումբը քաղաքական միջոցառումներն էին՝ տարբեր երկների կողմից ընդունված բանաձևերը, Ցեղասպանությունը դատապարտող որոշումները, որոնց մեջ մեծ դեր են ունեցել հայկական համայնքները:
Աշխարհում Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտող ամենամեծ ցույցերը տեղի ունեցան ԱՄՆ-ում, Լիբանանում և այլ երկրներում:
Երկրորդ խումբը քարոզչական աշխատանքներն էին. անցող 95 տարիների ընթացքում այնքան չխոսվեց Ցեղասպանության մասին, ինչքան վերջին 3-4 տարիներին: Հայոց ցեղասպանությանը անդրադարձան աշխարհի ամենահեղինակավոր լրատվամիջոցները: Այս ամենի մեջ մեծ դեր ունեցավ Երևանում կայացած Մեդիա ֆորումը և Սփյուռքում գործող ավելի քան 220 հայկական լրատվամիջոցների աշխատանքը:
Երրորդ խումբ հարցերը վերաբերում էին գիտական, հետազոտական աշխատանքներին: Բոլոր հեղինակավոր համալսարաններում, որոշ երկրների խորհրդարաններում կազմակերպվեցին գիտական համաժողովներ: Քննարկումներ տեղի ունեցան նույնիսկ Թուրքիայի համալսարաններում:
Չորրորդ խումբ հարցերը վերաբերում էին հրատարակչական գործունեությանը: Աշխարհի գրեթե բոլոր լեզուներով տպագրվել են Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ գրքեր, աշխատություններ, վեպեր:
Նախարարությունը նույնպես հրատարակչական աշխատանքներ է իրականացրել, որոնցից նախարար Հրանուշ Հակոբյանը առանձնացրեց Վիգեն Քոչարյանի «Հայոց ցեղասպանությունը՝ միջազգային փաստաթղթերում» աշխատությունը և «Ցավի, հիշողության և պայքարի կոթողներ» պատկերագիրքը:
Հինգերորդ խումբ աշխատանքները նախարարը համարեց համայնքային ծրագրերը, մշակութային ձեռնարկները, երախտագիտության երեկոները:
Վեցերորդ խումբը վերաբերում էին եկեղեցական հարցերին: Հրանուշ Հակոբյանը նշեց, որ տարբեր երկրներում պատարագներ, եկեղեցական ձեռնարկներ են կազմակերպվել: Այդ միջոցառումների գագաթնակետերն էին Վենետիկում ապրիլի 12-ին Հռոմի Պապի կողմից  համաշխարհային նշանակություն ունեցող քայլը՝ պատարագը, Նարեկացուն Տիեզերական Վարդապետ հռչակելը, ինչպես նաև Մայր Աթոռում կայացած Սրբադասման արարողությունը:
Նախարարի խոսքով՝ այս բոլոր նախաձեռնությունները ոչ միայն ցավ ու տառապանք էին, այլև՝ համախմբում և կազմակերպում, որով կարելի է միայն հպարտանալ:

«Все это было не только боль и муки, но и сплочение, чем можно только гордиться»: Грануш АКОПЯН
На состоявшейся сегодня пресс-конференции министр Диаспоры РА Грануш Акопян разделила на шесть групп мероприятия Диаспоры, посвященные 100-летию Геноцида армян.
Первую группу составляли политические мероприятия – принятые различными странами резолюции, осуждающие Геноцид решения, в чем большую роль сыграли армянские общины.
Самые большие в мире митинги, осуждающие Геноцид армян, состоялись в США, Ливане и других странах.
Вторая группа – пропагандистская работа: за минувшие 95 лет столько не говорилось о Геноциде, сколько за последние 3-4 года. Геноцид армян затронули самые авторитетные мировые СМ�?. Во всем этом большую роль сыграл состоявшийся в Ереване медиа-форум и работа функционирующих в Диаспоре более 220 армянских СМ�?.
Вопросы третьей группы касались научной, исследовательской работы. Во всех ведущих университетах, парламентах некоторых стран были организованы симпозиумы. Дебаты состоялись и в университетах Турции.
Вопросы четвертой группы касались издательской деятельности. Почти на всех языках мира изданы книги, труды, романы о Геноциде армян.
Министерство также осуществило издательские работы, среди которых министр Грануш Акопян выделила труд Вигена Кочаряна «Геноцид армян в международных документах» и альбом «Памятники боли, памяти и борьбы».
Работой пятой группы министр назвала общинные программы, культурные мероприятия, вечера признательности.
К шестой группе были отнесены церковные вопросы. Грануш Акопян отметила, что в разных странах были организованы литургии, церковные мероприятия, пиком которых стал шаг мировой значимости, совершенный Папой Римским 12 апреля в Венеции – Литургия, провозглашение Григора Нарекаци Учителем Вселенской Церкви, а также  церемония канонизации жертв Геноцида, совершенная в Первопрестоле.
По словам министра, все эти инициативы отражали не только боль и муки, но и сплочение, чем можно только гордиться.