Ամերիկահայ գրող, մատենագետ Հովսեփ Նալբանդյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Մայիսի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ամերիկահայ գրող, մատենագետ Հովսեփ Նալբանդյանին, ով Հայաստանում է գտնվում իր երկու գրքերի՝ «Կեանքի շարունաուող շաւիղներ» և «Հայ գիրքը Ամերիկայի մէջ» (1857-2015 թթ.) մատենագիտական աշխատության շնորհանդեսների առիթով:
Հովսեփ Նալբանդյանը նախարարին տեղեկացրեց, որ դրանք իր 13-րդ և 14-րդ գրքերն են և նվիրված են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Նա ասաց նաև, որ «Հայ գիրքը Ամերիկայի մէջ» մատենագիտական աշխատությունը լրամշակված տարբերակն է իր` ավելի վաղ հրատարակված «Ամերիկահայ գիրքի պատմութիւնը» աշխատության և տեղեկություններ է պարունակում ամերիկաբնակ 1127 հայ գրողի 3046 գրքի մասին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց գրող-մատենագետին նոր գրքերի հրատարակության առթիվ՝  հատկապես կարևորելով «Հայ գիրքը Ամերիկայի մէջ» (1857-2015 թթ.) մատենագիտական աշխատությունը, որը աղբյուրագիտական նշանակություն կարող է ունենալ հետագա ուսումնասիրողների համար:
Այնուհետև զրույցն ընթացավ Կալիֆորնիայի հայ համայնքի գրական, հասարակական, մշակութային, կրթական և այլ հարցերի շուրջ:

Armenian American writer and bibliographer Hovsep Nalbandian hosted at the RA Ministry of Diaspora
On May 14, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan received Armenian American writer and bibliographer Hovsep Nalbandian, who is in Armenia to present his two bibliographical books entitled “Trails of Life” and “Armenian Literature in America (1857-2015)”.
Hovsep Nalbandian informed the minister that those were his 13th and 14th books, respectively and were dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. Nalbandian also said that the “Armenian Literature in America” bibliography is the modified version of the previously released  book entitled “History of Armenian American Literature” and contains information about 3,046 books written by 1,127 U.S.-based Armenian writers.
Minister Hranush Hakobyan congratulated the writer and bibliographer on the release of his new books and attached special importance to the book “Armenian Literature in America (1857-2015), which may serve as a source for researchers in the future.
Afterwards, the sides discussed social, cultural, literary, educational and other issues facing the Armenian community of California.