Ամերիկահայ գրող, մատենագետ Հովսեփ Նալբանդյանը ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում
Մայիսի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց ամերիկահայ գրող, մատենագետ Հովսեփ Նալբանդյանին, ով Հայաստանում է գտնվում իր երկու գրքերի՝ «Կեանքի շարունաուող շաւիղներ» և «Հայ գիրքը Ամերիկայի մէջ» (1857-2015 թթ.) մատենագիտական աշխատության շնորհանդեսների առիթով:
Հովսեփ Նալբանդյանը նախարարին տեղեկացրեց, որ դրանք իր 13-րդ և 14-րդ գրքերն են և նվիրված են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Նա ասաց նաև, որ «Հայ գիրքը Ամերիկայի մէջ» մատենագիտական աշխատությունը լրամշակված տարբերակն է իր` ավելի վաղ հրատարակված «Ամերիկահայ գիրքի պատմութիւնը» աշխատության և տեղեկություններ է պարունակում ամերիկաբնակ 1127 հայ գրողի 3046 գրքի մասին:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհավորեց գրող-մատենագետին նոր գրքերի հրատարակության առթիվ՝  հատկապես կարևորելով «Հայ գիրքը Ամերիկայի մէջ» (1857-2015 թթ.) մատենագիտական աշխատությունը, որը աղբյուրագիտական նշանակություն կարող է ունենալ հետագա ուսումնասիրողների համար:
Այնուհետև զրույցն ընթացավ Կալիֆորնիայի հայ համայնքի գրական, հասարակական, մշակութային, կրթական և այլ հարցերի շուրջ:

Американский писатель армянского происхождения, библиограф Овсеп Налбандян в Министерстве Диаспоры РА
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/05/Հ.Ն.jpg)
Министр Диаспоры РА Грануш Акопян 14 мая приняла американского писателя армянского происхождения, библиографа Овсепа Налбандяна, находящегося в Армении по поводу презентации двух его книг – «Продолжающиеся тропинки жизни» и «Армянская книга в Америке» (1857-2015гг.).
Овсеп Налбандян проинформировал министра, что это его 13-я и 14-я книги, которые посвящены 100-летию Геноцида армян. Он сказал также, что библиографический труд «Армянская книга в Америке» – переработанный вариант ранее изданного труда «�?стория армянской книги Америки», содержащий сведения о 3046 книгах 1127 писателей – американских армян.
Министр Грануш Акопян поздравила писателя-библиографа в связи с изданием новых книг, особо отметив важность библиографического труда «Армянская книга в Америке», которая для последующих исследователей может иметь значение источника.
Затем беседа протекала по литературным, общественным, культурным, образовательным и другим вопросам армянской общины Калифорнии.