Հաճելիորեն զարմացած եմ հայ մասնագետների մասնագիտական բարձր մակարդակով. ռուս իրավաբան
Ապրիլի 22-23-ը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված Գլոբալ ֆորումի շրջանակներում կայացավ «Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմնախնդիրները» խորագրով գիտաժողովը:
Գիտաժողովը կազմակերպվել էր ՀՀ սփյուռքի նախարարության նախաձեռնությամբ և Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումները համակարգող պետական հանձնաժողովի, Համաշխարհային հայկական կոնգրեսի, ՀՀ ԳԱԱ Փիլիսոփայության, սոցիոլոգիայի և իրավունքի ինստիտուտի, ԵՊՀ Իրավագիտության ֆակուլտետի, «Իրավաբանների համահայկական խորհրդաժողով» համահայկական մասնագիտական կազմակերպության աջակցությամբ:
«Հայերն այսօրի» հետ զրույցում իրենց կարծիքներն ու տպավորություններ են կիսել գիտաժողովի մասնակիցները, որոնք գոհունակություն են հայտնել գիտաժողովին մասնակից դառնալու և հատկապես տարբեր կարծիքների փոխանակման ու հարցերը քննարկելու հնարավորություն ունենալու համար։
Սուրեն Սերայդարյան (Ավստրիա) Արևմտահայոց ազգային համագումարի նախագահ
Իրավաբանների գիտաժողովը շատ կարևոր էր կարծիքների փոխանակման առումով: Սակայն այս բոլորը պետք է համակարգել, աշխատանքի բաժանում կատարել: Կան աշխատանքներ, որոնք կարող են իրականացնել արևմտահայերը կամ Սփյուռքը: Կան հարցեր, որոնք միայն երկիրը կարող է առաջ տանել: Օրինակ` միայն Հայաստանն է, որ կարող է միջազգային դատարան դիմել և սահմանային հարցերով զբաղվել: Սակայն իբրև իրավունքի տերեր` արևմտահայերի իրավունքները պաշտպանել կարող են միայն արևմտահայերը, հատկապես գույքերի հարցով: Համոզված ենք, որ աշխատանքի բաժանումը պետք է համակարգել, այսինքն, Հայաստանի կառավարությունը պետք է իմանա, թե մենք ինչ ենք անում և մենք տեղյակ լինենք, թե իրենք ինչ են անում: Այս աշխատանքներն ընդհանուր առմամբ լավ են կատարվում և լավ են ընթանում:
Վահե Թարոյան (Իրան) իրավաբան
Նախկին գիտաժողովների հետ համեմատելով, այս անգամ ավելի հուսալի զգացողություններ կան, քանի որ զգալի էր համատեղ աշխատելու ոճը, տարբեր մտքեր մեկտեղելը և մեկ նպատակի համար աշխատելը, թեկուզ տարբեր մոտեցումներով, տարբեր կարծիքներով:
Գիտենք, որ Հայ դատն իր աշխատանքն է կատարում ողջ աշխարհում, իսկ այն ինչ տեղի է ունենում այստեղ` տեղի կառույցի և պետության` Հայաստանի կառավարության կողմից, արդեն ուրիշ դիրք է և ուրիշ աշխատանք: Երկու ճակատ ունենք թուրքերի դեմ` Սփյուռքը կարող է առանձին իր ասելիքն ունենալ, իսկ Հայաստանի պետությունն իր ասելիքը:
Ես լավ եմ ինձ զգում, տեսնելով, որ ավելի ենք մոտենում իրար և միատեղում ենք մեր մոտեցումներն ու կարծիքները, քանի որ հակառակ պարագայում երկուսս էլ չենք հաջողի:
Արմեն Մարուքյան (Հայաստան) ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի պատմության ինստիտուտի Հայկական հարցի և Հայոց ցեղասպանության պատմութեան բաժնի վարիչ
100-րդ տարելիցին նվիրված ձեռնարկներում գլոբալ ֆորումն ամենակարևորն էր և մասնագետների շրջանակներում ամենամեծ գործնական սպասելիքները: Գլխավորաբար այս ֆորումն էր, նաև իրավաբանների համաժողովը, որտեղ քննարկվեցին Հայոց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման, Հայոց ցեղասպանության հայցով միջազգային դատարան դիմելու և տարաբնույթ իրավական, միջազգային խնդիրները:
Հնչեցին տարբեր կարծիքներ, մոտեցումներ: Պետք է նշել, որ գիտաժողովն անցավ առողջ մթնոլորտում, եղավ նաև տեսակետների առողջ բախում: Կարծում եմ, որ շատ կարևոր է, որ Հայաստանի և Սփյուռքի հայ իրավաբանները, նաև օտար մասնագետները լսեն այս կարծիքները և փորձեն հնչած տեսակետների, մոտեցումների, դիրքորոշումների շրջանակներում ձևավորել այն ուղղությունը, այն ռազմավարական, մարտավարական քայլերի հերթականությունը, որը մենք պետք է իրականացնենք Հայոց ցեղասպանության հետևանքների հաղթահարման ճանապարհին, այդ թղթածրար կոչվածի ստեղծման ճանապարհին: Ի վերջո օգտագործելով բոլոր հնարավորությունները` հարկադրել Թուրքիային առերեսվելու իր պատմության հետ, ընդունել Ցեղասպանության փաստը և կատարել հաջորդող` հետևանքների հաղթահարման քայլը:
Մեթր Բյուզանդ Բասթաջյան (Լիբանան) իրավաբան
Մենք 100 տարի հետո ինչ ենք զգում կամ ինչ տեսանք. այս երկուսը պետք է ասենք: Հայկական հարցը վերածվել է Հայկական դատի` զարթոնքի շրջան ենք ապրում: Իրականության մեջ միասնականությունն է, որը կարևոր է. կրոնական, մտավորական, իրավական դասը հավաքված է: Մյուս կողմից կան գործարարներ, որոնք կարող ենք Հայ դատը առաջ տանել և հաջողություններ իրականացնել: Սփյուռքը գոհ է և ուրախ, որովհետև այսօր զարթոնք ենք ապրում: Գործը սկսել է արդյունք տալ: Կարծում եմ, որ 2015-ին ամենակարևորը Ցեղասպանության հարցը դեպի Հայ դատը վերածելն է:
Ռուբեն Կիրակոսյան (Ռուսաստան) Ռուսաստանի հայ փաստաբանների միության նախագահ
Շատ հետաքրքրական ու բովանդակալից ելույթներ լսեցինք, ծանոթացանք իրար հետ, հասկացանք` ինչքան միավորված ենք և մենակ չենք, և որ միասին հզոր ենք: Մնում է ճիշտ կազմակերպենք մեր աշխատանքային բաժանումները՝ հասկանանք` ով ինչ պետք է անի, որպեսզի զուտ տեխնոլոգիական կարգով այս խնդրին առաջխաղացում տանք։
Հիմնականը այն է, որ շատ հաճախ չենք իմանում, թե ինչ ուժեր ունենք: Տարին մեկ անգամ հավաքվելը շատ քիչ է, այդ պատճառով մենք առաջարկեցինք ստեղծել մասնագիտացված կայք, որտեղ կլինի փաստաբանական տեղեկատու, ցանց, որի միջոցով մենք կկարողանանք միմյանց հետ կապեր հաստատել, համաձայնության գալ, թե ով ինչ ծավալի աշխատանք պետք է կատարի
Վլադիսլավ Գրիբ (Ռուսաստան) ՌԴ փաստաբանների դաշնային միության փոխնախագահ
Շատ հաճելի էր ինձ համար մասնակցությունը, հաճելի էր այսքան մարդ տեսնել, որովհետև Ռուսաստանում շատ քչերը գիտեն այս ցավալի խնդրի մասին: Պետությունը, բոլոր փաստաբանները, որոնք այս հարցով ենք զբաղվում, պետք է շատ հետևողական լինեն, հայկական կառավարական փաստաբանական կազմակերպությունները պետք է Թուրքիային ճնշելու ուժ դառնան: Այդ մեկը պետք է ոչ միայն հայ ազգին, այլև թուրք ժողովրդին և ամբողջ աշխարհին:
Նա, ով մեղք է գործում, լինի անձ կամ պետական իշխանություն, գալիս է մի պահ, որ պետք է պատասխան տա և ներողություն խնդրի իր արարքի համար: Իբրև մասնագետ, ես հաճելիորեն զարմացած եմ հայ մասնագետների բարձր մասնագիտական մակարդակով:
Ալեքսանդր Հարությունով (Ռուսաստան) Մոսկվայի «Հարությունով և գործընկերներ» փաստաբանական գրասենյակի նախագահ
Համագումարը շատ կարոր նշանակություն ուներ ոչ միայն հայերի, այլև ամբողջ մարդկության համար, քանի որ մենք պետք է հասկանանք այդ բանաձևը, թե ինչպես է կարելի ոչ թե պատժել, այլ կանխել, որպեսզի ապագայում այսպիսի բաներ չկատարվեն:
Կարո Քամարյան (ԱՄՆ, Կալիֆորնիա) իրավաբան
Ես լսեցի ընկերներիս կարծիքները, կիսում եմ շատերի տեսակետները, շատերի հետ հիմքեր ունեմ հակառակվելու: Վերջապես` իրավաբաններ ենք, երբեմն պետք է հակառակվենք: Գիտաժողովից անձնական գոհունակություն ստացա, տեղեկացա, թե մեր ընկերները ինչպես են մտածում, ինչ են մտածում, ուր են գնում այս հարցերով և իրար հետ աշխատելով` ինչպիսի հայտարար կարող ենք գտնել: Այնպես որ, թե անձնապես, թե ազգայնորեն, որոշակի բավարարվածություն ստացա:
Ֆորումից շատ ակնկալություններ ունենք, դեռ անելու շատ գործ կա: Ինչպես լսեցիք, բավականին թղթածրարներ պետք է պատրաստվեն, իրավական ռեսուրսները պետք է համատեղվեն, որպեսզի կարողանանք ավելի ճիշտ ձևով, ավելի համապատասխան ձևով ներկայանալ: Ճիշտ ընթացքի մեջ ենք, հուսով եմ, որ մեր հաջորդ համագումարներին կիզակետ կունենանք մեր պահանջատիրությանը ավելի իրավական ձև տալու, հստակեցնելու, ճշգրտելու:
Քեյթ Նահապետյան (ԱՄՆ) ԱՄՆ Հայ դատի հանձնախմբի, ԱՄՆ կառավարության հետ կապերի պատասխանատու
Գիտաժողովը առիթ էր, որ ամբողջ աշխարհից մասնագետները հավաքվեն, մտքեր փոխանակեն, խոսեն, թե ինչ է կարելի անել, ինչ պետք է անել, նաև տեղեկանում ենք այն ամենի մասին, ինչն արդեն կատարվել է: Գիտաժողովի ամենակարևոր միտքն այն էր, որ համախմբեց տարբեր երկրների նույն ոլորտի մասնագետներին, որոնք իրենց հերթին միավորումներ են ստեղծում, որոնց շնորհիվ շարունակում են արծարծել այս խնդիրները և լուծումներ գտնել:

Приятно удивлен высоким профессиональным уровнем армянских специалистов: русский юрист
В рамках Глобального форума, посвященного 100-летию Геноцида армян 22-23 апреля состоялся симпозиум «Международные правовые проблемы предотвращения и ответственности за преступление геноцид».
Симпозиум был организован по инициативе Министерства Диаспоры РА и при содействии Государственной комиссии по координации мероприятий 100-летия Геноцида армян, Всемирного армянского конгресса, �?нститута философии, социологии и права НАН РА, юридического факультета ЕГУ, общеармянской профессиональной организации «Общеармянский форум юристов».
В беседе с «Армяне сегодня» своими мнениями и впечатлениями поделились участники симпозиума, выразившие удовлетворение участием в симпозиуме и особенно возможностью обменяться мнениями и обсудить различные вопросы.
Сурен СЕРАЙДАРЯН (Австрия), председатель Западноармянского национального форума:
– Симпозиум юристов был очень важен в плане обмена мнениями. Однако все это нуждается в координации, разделении работы. Есть работа, которую могут выполнить западные армяне, Диаспора. Есть вопросы, которые может продвигать только страна. Например, только Армения может обратиться в международный суд и заняться вопросами границы. Однако в качестве правообладателей права западных армян могут только западные армяне, особенно в вопросе имущества. Убеждены, что разделение работы следует скоординировать: правительство Армении должно знать, что мы делаем, мы же должны быть в курсе, что делают они. В целом эти работы выполняются хорошо.
Ваге ТАРОЯН (�?ран), юрист:
– По сравнению с предыдущими симпозиумами, на этот раз имеются ощущения большей надежности – ощущался стиль совместной работы, совмещение различных мнений и стремление к единой цели, хотя и с разными подходами, различными взглядами.
Знаем, что Ай-Дат осуществляет свою работу по всему миру, а то, что происходит здесь, делается местной структурой и государством – правительством Армении, уже другой подход, другая работа. Против турок у нас есть два фронта – Диаспора может озвучивать свои позиции, Государство Армения – свои.
Я хорошо себя чувствую, видя, что мы все более сближаемся, совпадают наши мнения и подходы, поскольку в противном случае оба обречены на неудачу.
Армен МАРУКЯН (Армения), заведующий отделом Армянского вопроса и истории Геноцида армян �?нститута истории НАН РА:
– В мероприятиях, посвященных 100-летию, Глобальный форум был самым главным, а специалисты связывали с ним самые большие ожидания. Главным образом был этот форум и форум юристов, на котором обсуждались вопросы преодоления последствий Геноцида армян, обращения в международный суд с иском по Геноциду армян и другие различные международные правовые вопросы.
Прозвучали различные мнения, подходы. Следует отметить, что симпозиум прошел в здоровой атмосфере, было также здоровое столкновение мнений. Полагаю, очень важно, чтобы армянские юристы Армении и Диаспоры, а также иностранные специалисты выслушали эти мнения и попытались в рамках озвученных мнений и позиций сформировать направление, последовательность стратегических и тактических шагов, которые мы должны предпринять на пути преодоления последствий Геноцида армян, на пути создания так называемого «пакета». В конечном счете, задействовав все возможности, вынудить Турцию встать лицом к лицу со своей историей, признать факт Геноцида и выполнить следующий шаг по устранению последствий.
Метр Бюзанд Бастачян (Ливан), юрист:
– Мы должны сказать две вещи: что мы ощущаем спустя столетие или что увидели. Армянский вопрос трансформировался в Армянский суд, мы переживаем период пробуждения. В действительности сплоченность – главное: объединились духовное сословие, интеллигенция, юристы. С другой стороны, есть предприниматели, которые могут продвигать Ай-Дат и достичь успеха. Диаспора довольна и рада тому, что сегодня мы переживаем пробуждение. Наше дело начало приносить плоды. Полагаю, самым главным в 2015-м – трансформировать вопрос Геноцида в Ай-Дат.
Рубен К�?РАКОСЯН (Россия), председатель Союза армянских адвокатов России:
– Выслушали очень интересные и содержательные доклады, познакомились друг с другом, поняли, насколько сплочены и не одиноки, и что вместе мы – сила. Остается верно организовать разделение работы, понять, кто чем должен заниматься, чтобы в сугубо техническом порядке обеспечить прогресс этой задачи.
Главное, что зачастую мы и сами не знаем, какими обладаем силами. Собираться раз в год недостаточно, именно поэтому мы и предложили создать специализированный сайт, где будет адвокатский справочник, сеть, посредством которого мы сможем связываться друг с другом, достигать соглашения, кто какой объем работы должен выполнять.
Владислав ГР�?Б (Россия), вице-председатель Федерального союза адвокатов РФ:
– Мне ьбыло очень приятно это участие, видеть такое количество людей, потому что в России мало кто знает об этой болезненной проблеме. Государство, все адвокаты, которые занимаются этим вопросом, должны быть крайне последовательны, армянские государственные адвокатские организации должны стать силой давления на Турцию. Это нужно не только армянской нации, а и турецкому народу, и всему миру.
Наступает момент, когда тот, кто совершает грех – будь то частное лицо или государственная власть, – должны дать ответ и просить прощение за содеянное. Как специалист, я приятно удивлен высоким профессиональным уровнем армянских специалистов.
Александр АРУТЮНОВ (Россия), председатель Московской адвокатской конторы «Арутюнов и партнеры»:
-Форум имел очень важное значение не только для армян, но и всего человечества мира, поскольку мы должны понять формулу: как можно не наказать, а предотвратить, дабы впоследствии подобное не повторялось.
Каро КАМАРЯН (США, Калифорния), юрист:
– Я выслушал мнения коллег, разделяю точки зрения многих, со многими же есть основания поспорить. Как-никак, все мы юристы и порой должны спорить. От симпозиума получил удовлетворение, узнал, что думают наши товарищи, как думают, куда обращаются по этим вопросам и каких результатов можем достичь, работая вместе.
Мы многого ожидаем от форума, работы предстоит еще много. Как известно, нужно подготовить много пакетов, должны быть совмещены правовые ресурсы, чтобы суметь вернее, соответствующим образом предстать. Мы на верном пути, и надеюсь, что на следующих наших форумах определим цель для придания нашим требованиям более четкой правовой формы.
Кейт НАГАПЕТЯН (США), ответственный комиссии Ай-Дат, ответственный за связи с правительством США:
– Симпозиум послужил поводом для того, чтобы специалисты со всего света собрались, обменялись мыслями, поговорили, что можно сделать, а также были проинформированы о том, что уже сделано. Самой главной мыслью симпозиума было то, что он сплотил специалистов одного профиля из разных стран, которые, в свою очередь, создают объединения, благодаря которым мы продолжаем поднимать эти проблемы и находить решения.