ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը կշարունակի իր քաղաքականությունը՝ Հայաստանը հզորացնելու ուղղությամբ
Այս օրերին մեկ անգամ ևս համոզվեցինք, թե որքան հզոր է ազգը, երբ այն միասնական է, համախմբված, մեկտեղված: Ակնառու էր նաև Հայոց պետության և սփյուռքի միասնությունը: Բոլորիս միավորել էր ընդհանուր ցավը, վիշտը, հիշողությունը, նաև ապրելու, զորանալու, շատանալու, երկիրը զարգացնելու, ավելի ուժեղ ու մրցակցային դարձնելու հզոր կամքն ու հաստատակամությունը: Ազգով պետք է հզորացնենք, ուժեղացնենք Հայաստանը, և այդ նպատակին հասնելու համար անհրաժեշտ է փնտրել և գտնել տարբեր ձևեր, հանդես բերել նախաձեռնություններ:
Կասկած չկա, որ Հայաստանի բանկային համակարգի ուժեղացումը կնպաստի տնտեսության զարգացմանը, ներդրումների խրախուսմանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը: Եթե հազարավոր հայեր բացեն իրենց բանկային հաշիվները Հայաստանում, իրենք չեն տուժելու, սակայն կօգնեն մեր տնտեսության առաջընթացին:
Կամ՝ տուրիզմի զարգացումը նույնպես կօգնի աշխուժացնել տնտեսությունը: Այս հարցում ևս մեր հայրենակիցների ակտիվությունը կավելացնի զբոսաշրջիկների թիվը, կզարգանան ենթակառուցվածքները, կավելանան աշխատատեղերը: Նման առաջարկներ Սփյուռքին միշտ արել և կշարունակի անել ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը՝ անկախ նրանից, դա ինչ-որ մեկին դուր է գալիս, թե ոչ: Մենք նախանձախնդիր ենք երկրի ուժեղացմանը և զարգացմանը, և յուրաքանչյուր մեկը իր նպաստը պետք է բերի և իր քարը դնի հայրենիքի շենացման սուրբ գործին:

The RA Ministry of Diaspora will continue its policy for Armenia’s reinforcement
These past days we became convinced once again of how strong a nation is when it is consolidated and stands united as one. We also saw how united the Armenian State and the Armenian Diaspora were. The common pain, sorrow and remembrance, as well as the willpower and persistence to live, become empowered, help the country develop and become stronger and more competitive were what brought us together. We have to empower and reinforce Armenia as a nation, and to achieve that goal, we need to seek and find ways and undertake initiatives.
Unquestionably, the reinforcement of Armenia’s banking system will help create jobs, develop the economy and promote investments. If thousands of Armenians open bank accounts in Armenia, they won’t lose. On the contrary, they will contribute to the country’s economic advancement.
The development of tourism will also help strengthen the economy. The active efforts of our compatriots will also help attract more tourists, enhance infrastructures and create more jobs. The RA Ministry of Diaspora has made and will continue to make such proposals to Armenians abroad, regardless of whether a particular individual likes it or not. We are interested in the reinforcement and development of Armenia, and each Armenian must make his or her contribution to the sacred task of nation-building.