«Հայաստան-Սփյուռք» 5-րդ համահայկական համաժողովի մասնակիցների հանդիպումը ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հետ
Համաժողովի թեմատիկ նիստերի ամփոփումից հետո համաժողովի, բոլոր նիստերի մասնակիցների համար ելույթ ունեցավ ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը:
Նա մասնավորապես ասաց, – «Հայաստանի Նախագահի ղեկավարությամբ մեր դիվանագիտությունը շարունակում է ներկայացնել և պաշտպանել մեր երկրի, ժողովրդի շահերը միջազգային ասպարեզում։ Այն, որ Հայաստանը դիվանագիտական հարաբերություններ է հաստատել շուրջ 160 պետությունների հետ, մոտ ինը տասնյակ միջազգային կազմակերպությունների անդամ է, ստորագրել է շուրջ 1800 միջազգային պայմանագիր և համաձայնագիր, խոսուն ցուցանիշ է արտաքին գործերի նախարարությունում և արտերկրում վեց տասնյակից ավելի մեր ներկայացուցչություններում աշխատող հայ դիվանագետների ծավալուն աշխատանքի: Այս ամենը դժվար կլիներ իրականացնել, եթե մեր կողքին չունենայինք աշխարհասփյուռ հայությանը»:
Նախարարը ներկայացրեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գերատեսչության ձեռքբերումներն ու առկա մարտահրավերները:
Նախարարը կարևորեց 2009-2013թթ. ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների կողմից արված հինգ կարևորագույն համատեղ հայտարարությունները Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ, որոնք վերահաստատում են, որ Հայաստանի սկզբունքային դիրքորոշումը այսօր լիակատար ընկալվում է միջազգային հանրության կողմից։
Էդվարդ Նալբանդյանն անդրադարձավ հանրապետության արտաքին գերատեսչության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչման, դատապարտման և հետևանքների վերացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Արտաքին գործերի նախարարն անդրադարձավ նաև սիրիական ճգնաժամի հետևանքով արտակարգ դրության մեջ հայտնված մեր հայրենակիցների խնդիրներին և նշեց, որ նախարարության օրակարգում առանցքային տեղ են զբաղեցնում սիրիահայության անվտանգության և Սիրիայում մեր պատմամշակութային ժառանգության պահպանման հարցերը:
Էդվարդ Նալբանդյանը բարձր գնահատեց հայկական Սփյուռքի դերը Հայաստանի միջազգային վարկի բարձրացման գործում: Նա մասնավորապես ասաց, – «Շատ նախաձեռնություններում մենք վայելում ենք Սփյուռքի կառույցների, կազմակերպությունների և անհատների աջակցությունը, և դրանում է նաև մեր ընդհանուր հաջողության գրավականը»։
Նա վստահեցրեց, որ այս կարգի հանդիպումները հնարավորություն են ընձեռում համակարգելու համազգային համատեղ ջանքերը՝ ուղղված միջազգային ասպարեզում հայոց պետության, հայ ժողովրդի շահերի պաշտպանությանը։

Встреча участников V Общеармянского форума Армения-Диаспора с министром иностранных дел РА Эдвардом Налбандяном
После обобщения тематических заседаний форума для всех участников его выступил с речью министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян. Он, в частности, сказал: «Под руководством Президента Армении наша дипломатия продолжает представлять и защищать интересы нашей страны народа на международной арене. То, что Армения установила дипломатические отношения с почти 160 государствами, является членом почти девяти десятков международных организаций, подписала около 1800 международных договоров и соглашений – красноречивые показатели масштабной деятельности армянских дипломатов, работающих в Министерстве иностранных дел и более чем 60 наших представительствах за рубежом. Все это трудно было бы осуществить, не будь рядом с нами разбросанного по всему миру армянства».
Министр представил достижения и имеющиеся вызовы внешнеполитического ведомства Республики Армения.
Министр отметил важность пяти важнейших совместных заявлений, сделанных в период 2009-2013гг. главами государств-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в отношении урегулирования Нагорно-Карабахского конфликта, которые подтверждают, что принципиальная позиция Армении сегодня полностью воспринимается мировым сообществом.
Эдвард Налбандян коснулся работы, проводимой внешнеполитическим ведомством республики по признанию, осуждению и устранению последствий Геноцида армян.
Министр иностранных дел коснулся также проблем наших соотечественников, оказавшихся в чрезвычайном положении вследствие Сирийского кризиса, и отметил, что в повестке дня Министерства важное место занимают вопросы безопасности сирийского армянства и сохранения в Сирии нашего историко-культурного наследия.
Эдвард Налбандян высоко оценил роль армянской Диаспоры в деле повышения международного имиджа Армении. Он, в частности, сказал: «Во многих инициативах мы пользуемся поддержкой структур, организаций, отдельных лиц Диаспоры, и в этом также залог наших общих успехов».
Он заверил, что встречи подобного порядка дают возможность скоординировать совместные усилия, направленные на защиту интересов Армянского государства, армянского народа на международной арене.