Պապական տունը Թուրքիայում հյուրանոց են դարձրել
«Ցավալին այն է, որ անընդհատ քանդվում են հայկական եկեղեցիները, եւ մինչեւ հիմա թուրքերը, քրդերն այդտեղ ոսկի են փնտրում: Երբ ես գնացի, ինձ հարցրին՝ քարտեզն ունե՞ս, ասացի՝ ես քարտեզ չունեմ, ոսկու հետեւից չեմ եկել, բայց պետք է ասեմ, որ ոսկին հողի տակ չէ, ոսկին այս քարերն են, այս մարդիկ են: Նրանք զարմացած ինձ էին նայում, թե ինչ եմ խոսում, քարն ինչպե՞ս կարող է ոսկի լինել, ասացի՝ այս քարերը փաստ են, սրանք իմ ոսկիներն են, եւ ես սրանց հետեւից եմ եկել: Տխուր է, որ եկեղեցու մեջ մտնում ես՝ մինչեւ 4-5 մետրանոց փոսեր կան»,- «Առավոտի» հետ զրույցում իր տպավորություններն է պատմում բրազիլահայ լուսանկարիչ Նորայր Շահինյանը:
Լուսանկարիչը 2012 թվականին առաջին անգամ գնացել է Թուրքիա՝ նախնիների հայրենիք՝ լուսանկարիչ պապի՝ Ավետիս Շահինյանի պատգամը կատարելու: Պապը ասել է՝ գնա, նկարիր ու պատմությունը ցույց տուր աշխարհին: Նորայրը ծնվել եւ մեծացել է Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքում, չհաճախելով հայկական դպրոց՝ հրաշալի տիրապետում է հայերենին՝ շնորհիվ հայալեզու ընտանիքի: Լուսանկարչական տաղանդը ժառանգել է պապից, որը 1915 թվականի Ցեղասպանության ժամանակ Արեւմտյան Հայաստանի Մարաշ քաղաքից գաղթել է Հալեպ եւ այնտեղ հիմնել իր լուսանկարչական ստուդիան:
Թուրքիայում Նորայրն այցելել է պապական տուն եւ տեսել, որ տունը հյուրանոց է դարձել, որն աշխատեցնում է մի թրքուհի կին: Սակայն վերանորոգված հյուրանոցի սենյակներից մեկի պատին կինը ձեռք չի տվել, քանի որ այնտեղ գրություն է եղել: Գործարար կինը, ինչպես Նորայրն է պատմում, մտածել է, որ օրերից մի օր այս տան տերերի ժառանգները կայցելեն, եւ չի սխալվել: «Այս գիրը գրեցի 1922-ին Նշան Էֆենտիի մօտ տունը 25 օր կեցայ հիմա կ՛երթամ Հելա Հալեպ, մնաք բարով ընկերներ ով որ կարդայ Պետրոս թող յիշէ զիս… Տեր …պ… Եան»,- այս գիրը կարդալուն պես, Նորայրի խոսքերով, արցունքները մի կերպ է զսպել:
Նորայր Շահինյանը պատմեց, որ երբ առաջին անգամ ոտք է դրել Թուրքիա՝ ձեռքին ունեցել է միայն «Ակօս» թերթի հասցեն եւ այդ թերթի հիմնադիրներից մեկի՝ Սարգիս Սերոբյանի հեռախոսահամարը. «Նա ինձ շատ օգնեց Թուրքիայում, եւ միասին քաղաք առ քաղաք, գյուղ առ գյուղ, քար-քար այցելել ենք: Խնդիր ունեցա. երբ առաջին անգամ գիրը գտա, մեծ աղմուկ եղավ Թուրքիայում, եւ հոդվածներ գրվեցին դրա առիթով, եւ մարդիկ կային, որ հետեւում էին ինձ»:
2012 թվականից սկսած՝ ամեն տարի մի քանի ամսով Նորայրը այցելել է Թուրքիա, որպեսզի ավարտին հասցնի ուսումնասիրությունը: Նրան իր գործում շատ է օգնել հայկական համայնքը: Տարիների աշխատանքը հավաքել է մեկ գրքում եւ հրատարակել 1500 օրինակ՝ երեք լեզուներով՝ հայերեն, թուրքերեն եւ անգլերեն: Լուսանկարիչն այս գրքում «Դատարկության զորությունը» խորագրով լուսանկարներում ներկայացրել է հայերի քարուքանդ եղած տները, եկեղեցիներ, քանդված դպրոցներն ու այն կյանքը, որը փոխվել է շատերի համար: «Հարցնում եմ՝ ինչո՞ւ, ինչ կատարվեցավ, ո՞ւր են այդ մարդիկ, որ հոս կաբրեին, կաղոթեին, դաս կառնեին»,- ասում է Նորայրը: Նա իր լուսանկարների մի շարք էլ անվանել է «Ծրագիրը ձախողված է», որտեղ լուսանկարները պատմում են այն մասին, որ թուրքերի գծած ծրագիրը, ըստ որի՝ մեկ հատ հայ չպիտի մնար, չհաջողվեց:
Նորայրը այցելելով Թուրքիայի Վագըֆլը հայկական վերջին գյուղ՝ այնտեղ գտել եւ լուսանկարել է 25 հայ պապիկների, որոնք Քեսաբի գրավման ժամանակ անցած տարի չցանկանալով լքել իրենց տները՝ հայտարարել են. «Մեզ կոտորեք, մենք մեր Քեսաբի մեջ կուզենք մեռնել»: Նորայրի պատմելով՝ այդ մարդկանց հավաքել եւ բերել են Թուրքիայի սահմանի մոտ՝ Վագըֆլը գյուղին շատ մոտ: Այս բնակավայրը մուսալեռցիների գյուղն է, որտեղ ապրում են 250 հայեր: Նրանք ունեն եկեղեցի, եւ գյուղացիները այդ ծերունիներին 50 օր պահել են իրենց մոտ: «Այդ մարդկանցից մեկի հետ իմ հանդիպումը շատ հուզիչ էր, քանի որ նա եւս լուսանկարիչ էր, եւ երբ պատմեց, թե ինչպես է պապիկիս ստուդիան հաճախել, հուզվեցի»:
Նորայրը լուսանկարել է 95-ամյա մի կնոջ՝ Պաքրիճիողլուն, որի նախնիները նույնպես Ցեղասպանության ժամանակ զոհվել են, իսկ նա որբացել է: Այդ կինը, Նորայրի խոսքերով, մեծացել է քրդերի մեջ, սակայն նրա 5 սերունդը չի ձուլվել եւ հայ է մնացել: Նորայրը նկարել է նաեւ նրա գերդաստանին, որոնք ապրում են մի հարկի տակ՝ Քախթայում: Թուրքիա գալուց առաջ Նորայրը վախ է ունեցել, քանի որ, նրա խոսքերով. «Բրազիլիայում վախով են մեզ մեծացրել, որ թուրքին պիտի ատես, դրոշը պիտի այրես, եթե քեզ տեսնեն, ապա կսպանեն, իսկ եթե դու տեսնես՝ դու պետք է սպանես: Եվ առաջին անգամ Թուրքիա գնալուց փոքր-ինչ վախ կար մեջս, բայց քանի որ ես շատ եմ ճանապարհորդել եւ սիրում եմ վախը ադրենալին դարձնել, գնացի: Ես էլ նման բաներ չեմ մտածել, մենք պետք է Հայաստանից դուրս էլ հայ լինենք, եւ կային նաեւ հայեր, որոնք խաչը վզներից կախած ման էին գալիս եւ ասում էին, որ հայ քրիստոնյա ենք»:
Նորայրի խոսքերով՝ իր նպատակն է, որ ամբողջ աշխարհը եւ հատկապես իր սերունդը տեսնի եւ ճանաչի եղածը. «Գնա Թուրքիա, այդ պետության հետ հարաբերություններ ստեղծի՝ լուսանկարիչը լուսանկարչի հետ, պատմաբանը՝ պատմաբանի: Կան շատ թուրքեր, որ ընդունում են Ցեղասպանությունը եւ ասում են՝ ամոթ մեր պետությանը, որ չի ընդունում Ցեղասպանությունը: 100-ամյակը չի մնա, 101-ը պիտի գա, 102-ը, թվերը բան չեն փոխի, պետք է այնտեղ գնանք եւ շատանանք. կարեւորը այս վերջի տարիների տեսածս է. այն, որ 1000 հոգի էին այն հայերը. որոնք հելնում էին Թուրքիայում Ցեղասպանության հիշատակի օրը, հիմա արդեն 10 հազար հայեր կան»:
Նորայր Շահինյանի լուսանկարները ցուցադրվել են Թուրքիայում՝ ապրիլի 23-ին: Սեպտեմբերին էլ Նորայրը պատրաստվում է Հայաստանում ցուցահանդես կազմակերպել:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/07/4-1-2.jpg)
“It’s painful to see the constant destruction of Armenian churches and to see how the Kurds and Turks still search for gold there. When I went, they asked me if I had a map. I told them I didn’t have a map and am not in search of gold, but I must say that the gold is not underneath the land, these stones and people are gold. They looked at me and didn’t understand what I meant, but I told them that these stones serve as facts, they are my bones and that I had come after them. It’s sad to walk in the church and see 4-5 meter deep holes,” Brazilian-Armenian photographer Norair Shahinian said as he shared his impressions in an interview with Aravot Daily.
The photographer first visited Turkey, particularly the land of his ancestors in 2012 with the mission to fulfill the commandment of his grandfather Avedis Shahinian, who was also a photographer. His grandfather had told him to go, take photos and show those photos to the world. Norair was born and raised in São Paulo and attended an Armenian school. He speaks Armenian fluently thanks to the fact that he was born to a family where Armenian was the household language. He inherited his talent from his grandfather, who left Marash city of Western Armenia during the Armenian Genocide of 1915, settled in Aleppo and founded his photo studio.
During the visit to Turkey, Norair visited his grandfather’s house and saw that it had been turned into a hotel run by a Turkish woman. However, the woman hadn’t touched the wall of one of the suites since there was writing on that wall. As Norair says, the businesswoman had thought that the inheritors of the owners of this house would come, and she wasn’t wrong. “I wrote this in 1922 I stayed at Nshan Efendi’s house for 25 days now I leave for Hela Aleppo, wish you well friends whoever reads this let him or her remember me as Petros…Ter…p…Ian.” After reading this, Norair said he could barely hold back his tears.
Norair Shahinian said that when he first set foot in Turkey, the only things that he had at his disposal was the address of Agos Weekly’s editorial office and the telephone number of one of the newspaper’s founders Sargis Serobian. “He helped me a lot. We traveled to cities and villages. I faced problems when I found the writing for the first time. This caused uproar in Turkey. There were articles about me, and there were people who were following me.”
Since 2012, Norair has been visiting Turkey for several months to complete his study. The local Armenian community helped him a lot. He has compiled his work in a book and has published 1,500 copies in three languages, including Armenian, Turkish and English. In this book entitled “The Power of Emptiness”, the photographer has presented the destroyed homes and churches of Armenians, dilapidated schools and the lives that changed for many people. “I ask myself why this happened, what happened to the people who used to live, pray and study here,” says Norair. The title of several of his photos is “The Plan Failed”. The photos show how the Turks failed to leave one Armenian and in a museum at that.
Visiting Vagifl, the last Armenian village in Turkey, Norair found and photographed 25 old Armenian men who announced the following when refusing to leave their homes during the attack on Kessab last year: “Massacre us, but we want to die in Kessab.” According to Norair, those men were gathered and brought to Vagifl village, which is close to the Turkish border. This is the village of the Armenians of Musaler where there are 250 Armenians. They have a church, and the villagers looked after those old men for 50 days. “My meeting with one of them was very touching since he was also a photographer. When he told me how he had visited my grandfather’s photo studio, I was moved.”
Norair has taken a photo of a 95-year-old woman named Pakritchioglu, whose ancestors were also victims of the Armenian Genocide, leaving her as an orphan. According to Norair, the woman grew up among Kurds, but her fifth generation didn’t assimilate and preserved the Armenian identity. Norair has also taken a photo of her family members who live under one roof in Kakhta. Before visiting Turkey, Norair had a fear. “We were raised with fear in Brazil. We were told that whenever we see a Turk, we have to burn the Turkish flag. We were also told that if Turks see us, they would kill us, and if we saw them, we had to kill them. Before visiting Turkey, I was a little afraid. However, since I have traveled a lot and love turning fear into adrenaline, I went. I didn’t think about such things. We need to preserve the Armenian identity outside of Armenia as well. There were Armenians who would walk around with crosses on their necks and said they were Christian.”
According to Norair, his goal is to have the world and especially his generation, see and recognize what happened. “Go to Turkey and establish relations with the people of that country, including photographers and historians. There are many Turks who acknowledge the Armenian Genocide and say it’s a shame for the Turkish government to deny it. The centennial will pass and will be followed by the 101st anniversary and the 102nd anniversary, but that won’t change anything. We need to go there and grow in number. The important thing is what I’ve seen over these past couple of years. I saw that there used to be 1,000 Armenians who would speak out on the day commemorating the Armenian Genocide in Turkey, and now there were 10,000 Armenians.”
Norair Shahinian’s photos were showcased in Turkey on April 23. Norair will be holding his personal exhibition in Armenia in September.