Պապական տունը Թուրքիայում հյուրանոց են դարձրել
«Ցավալին այն է, որ անընդհատ քանդվում են հայկական եկեղեցիները, եւ մինչեւ հիմա թուրքերը, քրդերն այդտեղ ոսկի են փնտրում: Երբ ես գնացի, ինձ հարցրին՝ քարտեզն ունե՞ս, ասացի՝ ես քարտեզ չունեմ, ոսկու հետեւից չեմ եկել, բայց պետք է ասեմ, որ ոսկին հողի տակ չէ, ոսկին այս քարերն են, այս մարդիկ են: Նրանք զարմացած ինձ էին նայում, թե ինչ եմ խոսում, քարն ինչպե՞ս կարող է ոսկի լինել, ասացի՝ այս քարերը փաստ են, սրանք իմ ոսկիներն են, եւ ես սրանց հետեւից եմ եկել: Տխուր է, որ եկեղեցու մեջ մտնում ես՝ մինչեւ 4-5 մետրանոց փոսեր կան»,- «Առավոտի» հետ զրույցում իր տպավորություններն է պատմում բրազիլահայ լուսանկարիչ Նորայր Շահինյանը:
Լուսանկարիչը 2012 թվականին առաջին անգամ գնացել է Թուրքիա՝ նախնիների հայրենիք՝ լուսանկարիչ պապի՝ Ավետիս Շահինյանի պատգամը կատարելու: Պապը ասել է՝ գնա, նկարիր ու պատմությունը ցույց տուր աշխարհին: Նորայրը ծնվել եւ մեծացել է Բրազիլիայի Սան Պաուլո քաղաքում, չհաճախելով հայկական դպրոց՝ հրաշալի տիրապետում է հայերենին՝ շնորհիվ հայալեզու ընտանիքի: Լուսանկարչական տաղանդը ժառանգել է պապից, որը 1915 թվականի Ցեղասպանության ժամանակ Արեւմտյան Հայաստանի Մարաշ քաղաքից գաղթել է Հալեպ եւ այնտեղ հիմնել իր լուսանկարչական ստուդիան:
Թուրքիայում Նորայրն այցելել է պապական տուն եւ տեսել, որ տունը հյուրանոց է դարձել, որն աշխատեցնում է մի թրքուհի կին: Սակայն վերանորոգված հյուրանոցի սենյակներից մեկի պատին կինը ձեռք չի տվել, քանի որ այնտեղ գրություն է եղել: Գործարար կինը, ինչպես Նորայրն է պատմում, մտածել է, որ օրերից մի օր այս տան տերերի ժառանգները կայցելեն, եւ չի սխալվել: «Այս գիրը գրեցի 1922-ին Նշան Էֆենտիի մօտ տունը 25 օր կեցայ հիմա կ՛երթամ Հելա Հալեպ, մնաք բարով ընկերներ ով որ կարդայ Պետրոս թող յիշէ զիս… Տեր …պ… Եան»,- այս գիրը կարդալուն պես, Նորայրի խոսքերով, արցունքները մի կերպ է զսպել:
Նորայր Շահինյանը պատմեց, որ երբ առաջին անգամ ոտք է դրել Թուրքիա՝ ձեռքին ունեցել է միայն «Ակօս» թերթի հասցեն եւ այդ թերթի հիմնադիրներից մեկի՝ Սարգիս Սերոբյանի հեռախոսահամարը. «Նա ինձ շատ օգնեց Թուրքիայում, եւ միասին քաղաք առ քաղաք, գյուղ առ գյուղ, քար-քար այցելել ենք: Խնդիր ունեցա. երբ առաջին անգամ գիրը գտա, մեծ աղմուկ եղավ Թուրքիայում, եւ հոդվածներ գրվեցին դրա առիթով, եւ մարդիկ կային, որ հետեւում էին ինձ»:
2012 թվականից սկսած՝ ամեն տարի մի քանի ամսով Նորայրը այցելել է Թուրքիա, որպեսզի ավարտին հասցնի ուսումնասիրությունը: Նրան իր գործում շատ է օգնել հայկական համայնքը: Տարիների աշխատանքը հավաքել է մեկ գրքում եւ հրատարակել 1500 օրինակ՝ երեք լեզուներով՝ հայերեն, թուրքերեն եւ անգլերեն: Լուսանկարիչն այս գրքում «Դատարկության զորությունը» խորագրով լուսանկարներում ներկայացրել է հայերի քարուքանդ եղած տները, եկեղեցիներ, քանդված դպրոցներն ու այն կյանքը, որը փոխվել է շատերի համար: «Հարցնում եմ՝ ինչո՞ւ, ինչ կատարվեցավ, ո՞ւր են այդ մարդիկ, որ հոս կաբրեին, կաղոթեին, դաս կառնեին»,- ասում է Նորայրը: Նա իր լուսանկարների մի շարք էլ անվանել է «Ծրագիրը ձախողված է», որտեղ լուսանկարները պատմում են այն մասին, որ թուրքերի գծած ծրագիրը, ըստ որի՝ մեկ հատ հայ չպիտի մնար, չհաջողվեց:
Նորայրը այցելելով Թուրքիայի Վագըֆլը հայկական վերջին գյուղ՝ այնտեղ գտել եւ լուսանկարել է 25 հայ պապիկների, որոնք Քեսաբի գրավման ժամանակ անցած տարի չցանկանալով լքել իրենց տները՝ հայտարարել են. «Մեզ կոտորեք, մենք մեր Քեսաբի մեջ կուզենք մեռնել»: Նորայրի պատմելով՝ այդ մարդկանց հավաքել եւ բերել են Թուրքիայի սահմանի մոտ՝ Վագըֆլը գյուղին շատ մոտ: Այս բնակավայրը մուսալեռցիների գյուղն է, որտեղ ապրում են 250 հայեր: Նրանք ունեն եկեղեցի, եւ գյուղացիները այդ ծերունիներին 50 օր պահել են իրենց մոտ: «Այդ մարդկանցից մեկի հետ իմ հանդիպումը շատ հուզիչ էր, քանի որ նա եւս լուսանկարիչ էր, եւ երբ պատմեց, թե ինչպես է պապիկիս ստուդիան հաճախել, հուզվեցի»:
Նորայրը լուսանկարել է 95-ամյա մի կնոջ՝ Պաքրիճիողլուն, որի նախնիները նույնպես Ցեղասպանության ժամանակ զոհվել են, իսկ նա որբացել է: Այդ կինը, Նորայրի խոսքերով, մեծացել է քրդերի մեջ, սակայն նրա 5 սերունդը չի ձուլվել եւ հայ է մնացել: Նորայրը նկարել է նաեւ նրա գերդաստանին, որոնք ապրում են մի հարկի տակ՝ Քախթայում: Թուրքիա գալուց առաջ Նորայրը վախ է ունեցել, քանի որ, նրա խոսքերով. «Բրազիլիայում վախով են մեզ մեծացրել, որ թուրքին պիտի ատես, դրոշը պիտի այրես, եթե քեզ տեսնեն, ապա կսպանեն, իսկ եթե դու տեսնես՝ դու պետք է սպանես: Եվ առաջին անգամ Թուրքիա գնալուց փոքր-ինչ վախ կար մեջս, բայց քանի որ ես շատ եմ ճանապարհորդել եւ սիրում եմ վախը ադրենալին դարձնել, գնացի: Ես էլ նման բաներ չեմ մտածել, մենք պետք է Հայաստանից դուրս էլ հայ լինենք, եւ կային նաեւ հայեր, որոնք խաչը վզներից կախած ման էին գալիս եւ ասում էին, որ հայ քրիստոնյա ենք»:
Նորայրի խոսքերով՝ իր նպատակն է, որ ամբողջ աշխարհը եւ հատկապես իր սերունդը տեսնի եւ ճանաչի եղածը. «Գնա Թուրքիա, այդ պետության հետ հարաբերություններ ստեղծի՝ լուսանկարիչը լուսանկարչի հետ, պատմաբանը՝ պատմաբանի: Կան շատ թուրքեր, որ ընդունում են Ցեղասպանությունը եւ ասում են՝ ամոթ մեր պետությանը, որ չի ընդունում Ցեղասպանությունը: 100-ամյակը չի մնա, 101-ը պիտի գա, 102-ը, թվերը բան չեն փոխի, պետք է այնտեղ գնանք եւ շատանանք. կարեւորը այս վերջի տարիների տեսածս է. այն, որ 1000 հոգի էին այն հայերը. որոնք հելնում էին Թուրքիայում Ցեղասպանության հիշատակի օրը, հիմա արդեն 10 հազար հայեր կան»:
Նորայր Շահինյանի լուսանկարները ցուցադրվել են Թուրքիայում՝ ապրիլի 23-ին: Սեպտեմբերին էլ Նորայրը պատրաստվում է Հայաստանում ցուցահանդես կազմակերպել:

Дедовский дом в Турции превратили в гостиницу
«Самое печальное то, что постоянно разрушаются армянские церкви, и турки, курды до сих пор ищут там золото. Когда я приехал туда, меня спросили: карта есть? Я ответил: карты нет, я приехал не за золотом, но должен сказать, что золото не в земле, золото – эти камни, эти люди. Они удивленно смотрели на меня: что это я говорю, как камень может быть золотом. Сказал: эти камни – факты, это мое золото, и я приехал за ними. Печально: заходишь в церковь, а там 4-5 метровые ямы», –  поделился в беседе с «Аравот» бразильский армянин, фотограф Норайр Шагинян.
Фотограф в 2012 году впервые поехал в Турцию, на родину предков – выполнить завет деда, фотографии Аветиса Шагиняна. Дед завещал: поезжай, сфотографируй и покажи миру эту историю. Норайр родился и вырос в городе Сан Пауло Бразилии. Не посещая армянскую школу, прекрасно владеет армянским языком благодаря армяноязычной семье. Талапнт фотографа унаследовал от деда, который во время Геноцида 1915 года из города Мараш Западной Армении перебрался в Алеппо и там основал свою фотостудию.
В Турции Норайр посетил дедовский дом и увидел, что он превращен в гостиницу, в которой работает женщина-турчанка. Но стену одной из комнат отремонтированной гостиницы трогать не стала – там была надпись. Предприимчивая женщина, как рассказывает Норайр, подумала, что однажды приедут наследники владельцев этого дома, и не ошиблась. «Эту надпись я сделал в 1922-м, 25 дней оставался в доме Ншана Эфенди, теперь отправляюсь в Алеппо. Счастливо оставаться друзья. Кто прочитает Петрос пусть вспомнит меня… Тер …п… Еан», – прочитав эту запись, признается Норайр, он едва сумел сдержать слезы.
Норайр Шагинян рассказал, что когда впервые ступил на землю Турции, имел на руках только адрес газеты «Акос» и телефон одного из учредителей этой газеты Саркиса Серобяна. «Он мне очень помог в Турции, вместе мы посетили город за городом, село за селом. Проблема возникла: когда я впервые нашел запись, большой шум поднялся в Турции, об этом и статьи написали, и нашлись люди, что следили за мной».
Начиная с 2012 года Норайр каждый год на несколько месяцев приезжал в Турцию, чтобы закончить исследование. В этом деле ему очень помогла армянская община. Плод многолетней работы собрал в одну книгу и издал тиражом 1500 экземпляров на трех языках – армянском, турецком и английском. В своей книге, изданной под заголовком «Сила пустоты», он посредством фотографий представил разрушающиеся дома  армян, церкви, школы – жизнь, которая для многих изменилась. «Спрашиваю – почему, и как   получилось, где люди, которые здесь жили, молились, учились», – говорит Норайр. Один из циклов своих фотографий он назвал «Программа провалена» – ее фотографии рассказывают о том, что программа турок, согласно которой ни одного армянина не должно было остаться, провалилась.
Норайр посетил единственное армянское село в Турции Вагэфл, сфотографировал там 25 армянских дедушек, которые в прошлом году, при захвате Кесаба, не желая покинуть свои дома, заявили: «Убивайте нас. Мы хотим умереть в нашем Кесабе». По словам Норайра, этих людей собрали и привезли в это село, находящееся у границы Турции. Это село мусалерцев, где живут 250 армян. У них есть церковь, и сельчане 50 дней продержали у себя этих стариков. «Моя встреча с одним из этих людей была очень волнующей, поскольку он также был фотографом, и когда он рассказал, как посещал студию моего деда, я очень был взволнован».
Норайр сфотографировал 95-летнюю женщину, Пакричиоглу, предки которой также погибли во время Геноцида, а она осталась сиротой. Эта женщина выросла  среди курдов, однако пятое поколение ее не ассимилировалось и осталось армянами. Норайр сфотографировал и ее семью, которая живет под одной крышей в Кахте. До приезда в Турцию Норайр опасался, поскольку, по его словам, «В Бразилии нас растили   в страхе, что турка надо ненавидеть, флаг его сжечь, если тебя увидят – убьют, а если ты увидишь – должен убить ты. �? когда впервые ехал в Турцию, в душе теплился страх. Но поскольку я много путешествовал и люблю превращать страх в адреналин, поехал. Больше я об этом не думал. Мы и за пределами Армении должны быть армянами. �? были также армяне, которые, с крестом на груди, ходили и говорили, что они – армяне-христиане».
По словам Норайра, его цель – чтобы весь мир, и особенно его поколение поехало, посмотрело и узнало происшедшее: «Поезжай в Турцию, создай с этим государством отношения: фотограф с фотографом, историк – с историком. Есть много турков, которые признают Геноцид и говорят: «Позор нашему государству, не признающему его». 100-летием  дело не кончается – наступит 101, 102. Цифры ничего не изменят. Мы должны ехать туда и нас должно быть больше: главное – то, что я увидел в эти последние годы, то, что было 1000 человек, которые выступали в Турции в день поминовения Геноцида, сейчас их 10 тысяч».
Фотографии Норайра Шагиняна демонстрировались в Турции 23 апреля. А в сентябре Норайр готовится открыть выставку в Армении.