Կմեկնարկի «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովը
Հուլիսի 5-ին ժ. 10:00-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում կմեկնարկի ՀՀ սփյուռքի նախարարության և «Իրավաբանների համահայկական խորհրդաժողովի» կողմից կազմակերպած «Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ» խորագրով իրավաբանների համահայկական երկրորդ համաժողովը:
Բացման խոսքով հանդես կգա ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը: Ողջույնի խոսքով հանդես կգան ՀՀ սահմանադրական դատարանի և Իրավաբանների համահայկական խորհրդաժողովի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը, ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Կարեն Անդրեասյանը, ԼՂՀ արդարադատության նախարար Արարատ Դանիելյանը:
Համաժողովին մասնակցում են մոտ 100 անվանի իրավաբաններ Հայաստանից, Սփյուռքից և Արցախից:
Համաժողովն անցկացվելու է 3 թեմատիկ նիստերով՝
- Հայոց Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացը և միջազգային իրավական միտքը,
- Հայոց Ցեղասպանություն. հատուցման և հետևանքների վերացման իրավական հիմնահարցեր,
- Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Սփյուռքում ձևավորված տարածաշրջանային հանձնախմբերի գործունեության իրավական հարցեր:
Համաժողովի շրջանակներում հուլիսի 5-ին ժամը 16:00 Հայաստանի ազգային պատկերասրահում տեղի կունենա «Նոր հազարամյակի սահմանադրականությունը. Իրականության պարադիգմները և մարտահրավերները» գրքի շնորհանդեսը և այցելություն Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր:

Стартует второй общеармянский форум юристов под девизом «Навстречу 100-й годовщине Геноцида армян»
5 июля в 10:00 в зале заседаний Президиума НАН РА стартует второй общеармянский форум юристов под девизом «Навстречу 100-й годовщине Геноцида армян», организованный Министерством Диаспоры РА и «Общеармянским форумом юристов».
Со вступительной речью выступит министр Диаспоры РА Грануш Акопян. С приветственными речами выступят председатель Конституционного суда РА и Общеармянского форума юристов Гагик Арутюнян, министр юстиции РА Грайр Товмасян, генеральный прокурор РА Агван Овсепян, Защитник прав человека РА Карен Андреасян, министр юстиции НКР Арарат Даниелян.
В форуме участвуют около 100 известных юристов из Армении, Диаспоры и Арцаха.
Форум будет проходить по трем тематическим заседаниям:
1. Процесс международного признания Геноцида армян и международнаяч юридическая мысль;
2. Геноцид армян: правовые проблемы компенсации и устранения последствий;
3. Правовые вопросы деятельности региональных комиссий, сформированных в рамках подготовки к 100-й годовщине Геноцида армян.
В рамках форума 5 июля в 16:00 в Национальной картинной галерее Армении состоится презентация книги «Конституционность нового тысячелетия: парадигмы реальности и вызовы», а также посещение Мемориального комплекса жертв Геноцида армян на Цицернакаберде.