Իտալական մամուլը՝ Հռոմի պապի կողմից Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պատարագ մատուցելու մասին (տեսանյութ)
Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոսն ապրիլի 12-ին Սուրբ Պետրոսի տաճարում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված պատարագ կմատուցի:
Իտալական Rome Reports հեռուստաընկերությունը կիրակի օրը սպասվող պատարագին ընդառաջ ռեպորտաժ է պատրաստել, գրում է Արցախպրեսը: «Դա հիշարժան օր կլինի»,-նշում է հեռուստաալիքի լրագրողը:
Այս առիթով հեռուստաալիքը խոսել է Սուրբ Աթոռում Հայաստանի Հանրապետության դեսպան Միքայել Մինասյանի հետ, ով հույս է հայտնել, որ պատարագը չի քաղաքականացվի: Միայն այն փաստը, որ Հռոմի պապը համաձայնել է պատարագ մատուցել, շատ բանի մասին է խոսում, նշել է նա:
«Այդ ամենից հետո հայերը դեռ այստեղ են… Նրանք իրենց սեփական պատմությունն ունեն, ինչն աշխարհի պատմության մասն է»,- ասել է ՀՀ դեսպանը:
«Հայերն իրենց ներքին կռիվն են տվել անարդարության և տգիտության դեմ 100 տարի: Այս տարելիցը կարևոր է աշխարհի համար, հայերի համար շատ բան չի փոխվում, բայց դա աշխարհի համար ճշմարտությունը լսելու միջոց է»,- հավելել է նա:
Ինչպես նշում է նյութի հեղինակը, երկու տարի առաջ անգամ ինքը՝ Հռոմի պապը, Հայ կաթողիկե եկեղեցու առաջնորդ պատրիարք Ներսես Պետրոս XIX-ի հետ հանդիպման ժամանակ Հայոց ցեղասպանությունը որպես 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն է նկարագրել:
ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանի խոսքով՝ պատմությունն այժմ կրկնվում է:«Իրաքում և Սիրիայում քրիստոնյաներն օգտագործում են միևնույն փախուստի ճանապարհները, որ հայերն են օգտագործել 100 տարի առաջ: Ինչո՞ւ: Որովհետև կառավարությունները մերժում են պատմությունը, նրանք խուսափում են խոսել ճշմարտության մասին»,- ասել է նա:Ինչպես նշում է ռեպորտաժի հեղինակը, կիրակի օրը մատուցվելիք պատարագի ժամանակ Հռոմի պապը պաշտոնապես Սբ Գրիգոր Նարեկացուն կհռչակի Եկեղեցու դոկտոր:

Italy’s Rome Reports TV prepares report on Pope Francis’s Holy Mass dedicated to the Armenian Genocide Centennial (video)
On April 12, Pope Francis will serve a Holy Mass dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide at St. Peter’s Basilica.
Italy’s Rome Reports TV has prepared a report ahead of the Sunday Mass, writes Artsakhpress. “It will be a day to remember,” the TV station’s journalist mentioned.
On this occasion, the TV station’s reporters talked to Ambassador of the Republic of Armenia to the Holy See Mikayel Minasyan, who voiced hope that the Holy Mass wouldn’t be politicized. According to him, just the fact that Pope Francis agreed to serve a Holy Mass says a lot.
“At the end of the day, the Armenians are still here…They have their history, which is part of world history,” Armenia’s Ambassador said.
“The Armenians have been fighting against injustice and illiteracy for 100 years. This anniversary is important for the world. It isn’t a big change for Armenians, but it is a way to tell the world the truth,” he added.
As the author of the article mentions, two years ago, Pope Francis himself described the Armenian Genocide as the first genocide of the 20th century during a meeting with leader of the Armenian Catholic Church, Patriarch Nerses Petros XIX.
According to RA Ambassador Mikayel Minasyan, history is repeating itself as we speak. “Christians in Iraq and Syria are taking the same paths that Armenians took 100 years ago. Why? It’s because governments deny the history and avoid speaking out about the truth,” said the Ambassador. As the reporter mentions, Pope Francis will officially proclaim Saint Grigor Narekatsi as a Doctor of the Church during the Holy Mass on Sunday.