Լիոնը ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
Ֆրանսիական lyoncapitale.fr կայք-էջի հոդվածագիր Փոլ Դալասն անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին.
-Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Լիոնի քաղաքապետարանը մի շարք ձեռնարկներ է նախաձեռնել, որոնք նվիրված 1915 թվականի ողբերգական դեպքերին:
Նախատեսված են ցուցահանդեսներ, հուշ-երեկոներ, համերգներ, գիտաժողովներ, որոնք հիշատակելու են Հայոց ցեղասպանությունը:
1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությանը զոհ գնացին ավելի քան 1,5 միլիոն մարդ: 2015 թվականինն Լիոնը ցանկանում է պատգամ փոխանցել՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության առիթով, որպեսզի կասեցվեն մարդկության դեմ կատարվող բոլոր ոճրագործությունները:
Ձեռնարկները նախատեսված են մարտ-հունիս ամիսներին :
. Ցուցահանդեսներ
Մարտի 5-ից մինչև մայիսի 16-ը Պյուլյուքյան հիմնադրամի սրահում լուսանկարիչ Խաժակ Օհանյանը ներկայացնելու է անհատական և հավաքական ցուցահանդես, որը նպատակ ունի դատապարտելու Ցեղասպանության ընթացքում տեղի ունեցած բարբարոսությունները: Լուսանկարներից 14-ը մեծածավալ են, ներկայացնում են Հալեպի տեսարանները, որոնք ընդգրկում են պատմաբանների, փիլիսոփաների դիտարկումները:
Ապրիլի 3-ից հունիսի 13-ը «Երկնքի կապույտը» պատկերասրահում ներկայացվելու է լուսանկարիչ Անտուան Ակուջյանի «Լռության ճիչը» խորագրով ցուցահանդեսը: Նկարիչը նկարների միջոցով առաջարկում է վերակենդանացնել հայկական հիշողությունը: Լուսանկարիչը Ցեղասպանությունը վերապրածների սերնդի միակ հայն է, որի լուսանկարները ցուցադրվել են Թուրքիայում: Լուսանկարները նպատակ ունեն իբրև ռահվիրա, կենդանի վկայություն՝ ծառայելու գեղարվեստին:
. Համերգներ
Աշխարհահռչակ System of a Down-ի «Wake Up The Souls Tour» համերգային շրջագայությունը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, ներկայացվելու է «Թոնի Գարնիեր» դահլիճում: Խումբը, որի բոլոր անդամները հայեր են, Ֆրանսիայի քաղաքներից ընտրել է Լիոնը՝ իր յուրահատուկ համերգաշարը ներկայացնելու համար: Ապրիլի 14-ին նախատեսված համերգի բոլոր տոմսերն արդեն սպառված են:
Լիոնում ելույթ են ունենալու նաև Արաբելլա Ադայնբախերը և Վարդան Մամիկոնյանը: Ապրիլի 24-ին ժամը 22 :30–ին կայանալիք «Հարյուր համերգ՝ ի հիշատակ 1915-ի հայերին» խորագրով համերգին աշխարհահռչակ ջութակահարին կնվագակցի ռոմանտիկ երգացանկ ունեցող դաշնակահարը:
. Դասախոսություններ և քննարկումներ
Լիոնում կազմակերպվելու են նաև դասախոսություններ և քննարկումներ: «Հայերը. Սփյուռքի ժողովրդի պատմություն» խորագրով գիտաժողովը կկայանա ապրիլի 3-ին, ժամը 19:30-ին, Լիոնի առաջին թաղամասի համայնքային գրադարանում:
Ապրիլի 15-ին, Լիոնի 3-րդ թաղամասին թաղապետարանը կազմակերպելու է հուշ-երեկո՝ հիշատակելու երեք ցեղասպանությունները՝ հայերի, հրեաների և դուրզիների:
Մայիսի 6-ին «Խաչաձևված նայվածքներ. Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց» խորագրով գիտաժողովի բանախոսը թուրք տարագիր գրող Փինար Սելեքն է, ով այսօր ապրում է Ֆրանսիայում:
Սեմինարները կավարտվեն Լիոնի համալսարանում հունիս 20-ին կայանալիք «Կրոնական գործոնի դերը ցեղասպանության գործընթացում» խորագրով գիտաժողովով, որտեղ բանախոսելու են մարդկության դեմ իրականացվող հանցագործություների մասնագետներ Ժան Պիեռ Մահեն և դոկտոր Իվ Թերնոնը:
Հ.Գ. Վերջին տարիներին Լիոնը սերտ կապեր է հաստատել Հայաստանի հետ: Լիոնը և Երևանը քույր քաղաքներ են: Լիոնի շրջակա տարածքում հայկական համայնքը շուրջ 40 հազար անդամ ունի, իսկ Ռոն Ալբ շրջանում՝ 135 հազար:

Events commemorating the Centennial of the Armenian Genocide to be held in Lyon
Correspondent for the French lyoncapitale.fr Paul Dalas has covered the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
-On the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide, Lyon Municipality has organized several events dedicated to the tragic events of 1915.
There will be exhibitions, evenings of commemoration, concerts and conferences to commemorate the Armenian Genocide.
The Armenian Genocide of 1915 took the lives of more than 1.5 million people. In 2015, Lyon wants to send the message to put an end to all crimes against humanity.
The events will be held between the months of March and June.
Exhibitions
From March 5 to May 16, photographer Khazhag Ohanian will hold individual and collective exhibitions at the hall of Pulukian Foundation to condemn the barbarities that took place during the Armenian Genocide. Out of all the photos, 14 are large-scale photos portraying scenes of Aleppo with comments by historians and philosophers.
From April 3 to June 13, photographer Antoin Akujian will hold his exhibition “Cry of Silence” at Sky Blue Gallery. Through his photos, the photographer suggests reviving Armenian remembrance. Out of all the Armenian Genocide survivors of his generation, Akujian is the only survivor whose photos have been showcased in Turkey. The aim of showcasing the photos is to have them serve for the arts as “pioneers” and living evidence.
Concerts
The world famous rock band System of a Down will give a concert at Tony Garnier Hall as part of the band’s Wake Up The Souls Tour dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
The band, all the members of which are Armenian, has chosen Lyon to present this unique concert tour.
All tickets for the April 14concert are sold out.
Arabella Adainbacher and Vardan Mamikonyan will also perform in Lyon. On April 24 at 22:30, the world famous violinist will accompany the pianist at the concert entitled “A Hundred Concerts In Memory of the Armenians of 1915”.
Lectures and Discussions
Lyon will also host lectures and discussions. The conference on “The Armenians: History of People in the Diaspora” will be held at the community library of Lyon’s first district on April 3 at 19:30.
On April 15, the council of the 3rd district of Lyon will organize a commemoration event to commemorate the genocides of three nations, including the Armenians, Jews and Durzis .
On May 6, the speaker at the conference on “Crossed Looks: 100 Years after the Armenian Genocide” will be deported Turkish writer Pinar Selek, who currently lives in France.
The seminars will end with a conference entitled “The Role of the Religious Factor in the Process of Genocide” at the University of Lyon on June 20 with speeches by experts Jean Pierre Mahe and Dr. Yves Ternon, who will talk about crimes against humanity.
P. S.: Over the past years, Lyon has established close ties with Armenia. Lyon and Yerevan are sister cities. There are nearly 40,000 Armenians living in the area near Lyon, and another 135,000 live in the Ron Alb district.