Լիոնը ոգեկոչում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը
Ֆրանսիական lyoncapitale.fr կայք-էջի հոդվածագիր Փոլ Դալասն անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումներին.
-Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Լիոնի քաղաքապետարանը մի շարք ձեռնարկներ է նախաձեռնել, որոնք նվիրված 1915 թվականի ողբերգական դեպքերին:
Նախատեսված են ցուցահանդեսներ, հուշ-երեկոներ, համերգներ, գիտաժողովներ, որոնք հիշատակելու են Հայոց ցեղասպանությունը:
1915 թվականի Հայոց ցեղասպանությանը զոհ գնացին ավելի քան 1,5 միլիոն մարդ: 2015 թվականինն Լիոնը ցանկանում է պատգամ փոխանցել՝ 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության առիթով, որպեսզի կասեցվեն մարդկության դեմ կատարվող բոլոր ոճրագործությունները:
Ձեռնարկները նախատեսված են մարտ-հունիս ամիսներին :
. Ցուցահանդեսներ
Մարտի 5-ից մինչև մայիսի 16-ը Պյուլյուքյան հիմնադրամի սրահում լուսանկարիչ Խաժակ Օհանյանը ներկայացնելու է անհատական և հավաքական ցուցահանդես, որը նպատակ ունի դատապարտելու Ցեղասպանության ընթացքում տեղի ունեցած բարբարոսությունները: Լուսանկարներից 14-ը մեծածավալ են, ներկայացնում են Հալեպի տեսարանները, որոնք ընդգրկում են պատմաբանների, փիլիսոփաների դիտարկումները:
Ապրիլի 3-ից հունիսի 13-ը «Երկնքի կապույտը» պատկերասրահում ներկայացվելու է լուսանկարիչ Անտուան Ակուջյանի «Լռության ճիչը» խորագրով ցուցահանդեսը: Նկարիչը նկարների միջոցով առաջարկում է վերակենդանացնել հայկական հիշողությունը: Լուսանկարիչը Ցեղասպանությունը վերապրածների սերնդի միակ հայն է, որի լուսանկարները ցուցադրվել են Թուրքիայում: Լուսանկարները նպատակ ունեն իբրև ռահվիրա, կենդանի վկայություն՝ ծառայելու գեղարվեստին:
. Համերգներ
Աշխարհահռչակ System of a Down-ի «Wake Up The Souls Tour» համերգային շրջագայությունը՝ նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, ներկայացվելու է «Թոնի Գարնիեր» դահլիճում: Խումբը, որի բոլոր անդամները հայեր են, Ֆրանսիայի քաղաքներից ընտրել է Լիոնը՝ իր յուրահատուկ համերգաշարը ներկայացնելու համար: Ապրիլի 14-ին նախատեսված համերգի բոլոր տոմսերն արդեն սպառված են:
Լիոնում ելույթ են ունենալու նաև Արաբելլա Ադայնբախերը և Վարդան Մամիկոնյանը: Ապրիլի 24-ին ժամը 22 :30–ին կայանալիք «Հարյուր համերգ՝ ի հիշատակ 1915-ի հայերին» խորագրով համերգին աշխարհահռչակ ջութակահարին կնվագակցի ռոմանտիկ երգացանկ ունեցող դաշնակահարը:
. Դասախոսություններ և քննարկումներ
Լիոնում կազմակերպվելու են նաև դասախոսություններ և քննարկումներ: «Հայերը. Սփյուռքի ժողովրդի պատմություն» խորագրով գիտաժողովը կկայանա ապրիլի 3-ին, ժամը 19:30-ին, Լիոնի առաջին թաղամասի համայնքային գրադարանում:
Ապրիլի 15-ին, Լիոնի 3-րդ թաղամասին թաղապետարանը կազմակերպելու է հուշ-երեկո՝ հիշատակելու երեք ցեղասպանությունները՝ հայերի, հրեաների և դուրզիների:
Մայիսի 6-ին «Խաչաձևված նայվածքներ. Հայոց ցեղասպանությունից 100 տարի անց» խորագրով գիտաժողովի բանախոսը թուրք տարագիր գրող Փինար Սելեքն է, ով այսօր ապրում է Ֆրանսիայում:
Սեմինարները կավարտվեն Լիոնի համալսարանում հունիս 20-ին կայանալիք «Կրոնական գործոնի դերը ցեղասպանության գործընթացում» խորագրով գիտաժողովով, որտեղ բանախոսելու են մարդկության դեմ իրականացվող հանցագործություների մասնագետներ Ժան Պիեռ Մահեն և դոկտոր Իվ Թերնոնը:
Հ.Գ. Վերջին տարիներին Լիոնը սերտ կապեր է հաստատել Հայաստանի հետ: Լիոնը և Երևանը քույր քաղաքներ են: Լիոնի շրջակա տարածքում հայկական համայնքը շուրջ 40 հազար անդամ ունի, իսկ Ռոն Ալբ շրջանում՝ 135 հազար:

В Лионе состоятся мероприятия поминовения 100-летия Геноцида армян
Журналист французского сайта lyoncapitale.fr Пол Далас коснулся мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян:
– В связи со 100-летием Геноцида армян мэрия Лиона инициировала ряд мероприятий, посвященных трагическим событиям 1915 года.
Предусмотрены выставки, вечера памяти, концерты, симпозиумы, посвященные поминовению Геноцида армян.
Жертвами Геноцида армян 1915 года стали более 1,5 миллионов человек. В 2015 году Лион желает выступить с наказом по поводу первого геноцида XX века, дабы предотвратить все преступления против человечества.
Мероприятия намечены на март-июнь.
Выставки
С 5 марта по 16 мая с зале фонда Пюльлукян фотограф Хажак Оганян представит персональную и общую выставку, преследующую цель осудить варварства, совершенные во время Геноцида. 14 фотографий крупномасштабные, представляют картины Алеппо, включающие наблюдения историков, философов.
С 3 апреля по 13 июня в картинной галерее «Небесная синева» будет представлена выставка «Крик молчания» фотографа Антуана Окучяна. Посредством фотографий автор предлагает возродить армянскую память. Он единственный армянин из поколения наследников переживших Геноцид, чьи работы демонстрировались в Турции. Фотографии преследуют цель, в качестве первопроходца, служить искусству живым свидетельством.
Концерты
Гастрольное турне «Wake Up The Souls Tour» всемирно известной System of a Down, посвященное 100-летию Геноцида армян. Концерты состоятся в зале «Тони Гарньер». Группа, состоящая исключительно из армян, среди французских городов избрала для представления своего цикла концертов Лион. Все билеты на концерт, намеченный на 14 апреля, уже распроданы.
В Лионе выступят также Арабелла Адайнбахер и Вардан Мамиконян. На предстоящем 24 апреля в 22:30 концерте «100 концертов в память об армянах 1915-го» всемирно известному скрипачу будет аккомпанировать пианист с романтическим репертуаром.
Лекции и обсуждения
В Лионе будут организованы также лекции и обсуждения. Симпозиум под девизом «Армяне: �?стория народа Диаспоры» состоится 3 апреля в 19:30 в общественной библиотеке 1 квартала Лиона.
15 апреля префектура 3-го квартала Лиона организует вечер памяти, посвященный поминовению трех геноцидов – армян, евреев и дурзинов.
Лектором симпозиума под девизом «Перекрещенные взгляды: Спустя 100 лет после Геноцида армян», который состоится 6 мая, выступит турецкий писатель-эмигрант Пинар Селек, проживающий сегодня во Франции.
Семинары завершатся предстоящим 20 июня в Лионском университете симпозиумом на тему «Роль религиозного фактора в процессе Геноцида», на котором выступят специалисты по преступлениям, совершенным против человечества, Жан Пьер Махе и доктор �?в Тернон.
P.S. В последние годы Лион наладил тесные связи с Арменией. Лион и Ереван – города-побратимы. Армянская община в окрестностях Лиона насчитывает около 40 тысяч человек, а в районе Рон-Альп – 135 тысяч.