Ռուսաստանում Հայոց ցեղասպանության մասին տեղեկատվությունը բավարար չէ. ռուսաստանցի լրագրող
Հայոց ցեղասպանության մասին Ռուսաստանում գիտեն, սակայն այդ մասին տեղեկատվությունը բավարար չէ: «Արարատի ստորոտին» միջազգային մեդիաֆորումի ընթացքում Panorama.am-ի հետ զրույցում նման տեսակետ հայտնեց «Ռուսական բիզնես ալիք» (РБК) հեռուստաընկերության լրագրող Յուլյա Մակարովան:
«Ցեղասպանության մասին մեզ մոտ իհարկե գիտեն, սակայն ես չէի ասի, որ տեղեկատվությունը բավարար է: Միգուցե, դա գալիս է նաև նրանից, որ հիմա մեր երկրում առկա են բավականին լուրջ ներքին խնդիրներ, որոնք, իրավամբ, գրավում են հասարակության ուշադրությունը: Իհարկե, Ռուսաստանում կա հայկական մեծ համայնք, որը ևս նպաստում է խնդրի լուսաբանմանը»,-մեկնաբանելով ցեղասպանության լուսաբանման խնդիրը` ասաց Յուլիա Մակարովան:
Այնուհանդերձ, ըստ լրագրողի` Հայոց ցեղասպանության 100-ամյակի թեման Ռուսաստանում թրենդային համարել չի կարելի: Ռուսական հեռուստաընկերության ներկայացուցիչը եզրափակելով խոսքը նշեց, որ հարցը արծարծվում է ԶԼՄ-ներում «կետային» տարբերակով, այն է` որոշակի տեղեկատվական առիթի պարագայում:

Russians don’t have enough information about the Armenian Genocide: Russian journalist
Russians know about the Armenian Genocide, but they don’t have enough information about it. This is what journalist for Russia’s “Russian Business Channel” TV (РБК) said in an interview with Panorama.am during the “At the Foot of Mount Ararat” international media forum.
“Of course, the Russians know about the Armenian Genocide, but I wouldn’t say they have enough information. Perhaps the reason is because Russia is currently facing serious problems that are truly in the focus of the society. Of course, Russia has a large Armenian community, which also helps shed light on the issue,” Yulia Makarova said, commenting on coverage of the Armenian Genocide.
Nevertheless, according to the journalist, the topic of the Centennial of the Armenian Genocide can’t be considered trendy in Russia. The Russian television channel’s representative concluded by mentioning that the mass media discuss the issue as “a point”, if there is a certain amount of information about it.