Թուրքիայում նախաձեռնող խումբը ցանկանում է առերեսվել պատմությանը. Ստամբուլում Ցեղասպանության մասին համաժողով տեղի կունենա
Թուրքիայում լրագրողներից, փաստաբաններից և մարդու իրավունքների պաշտպաններից բաղկացած նախաձեռնող խումբը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ համաժողով է նախապատրաստում՝ «2015թ.-ից 1 պակաս. Մեր անցյալն ու ապագան» խորագրով։
Ինչպես տեղեկացնում է Hye Tert-ը, նախաձեռնողները հետաքրքրված բոլոր անձանց հրավիրում են մարտի 16-ին կայանալիք համաժողովին։
Demokrat Haber կայքի խմբագիր Մեհմեթ Գյոջեքլին ասում է, թե եթե իրենց ժողովուրդն այդքան շատ է սիրում պատմությունը, պատմական գրքերը, հաղորդումներն ու սերիալները, ապա իրենք առաջարկում են միասին կարդալ պատմությունն ու պարզել՝ ի՞նչ է տեղի ունեցել 1915թ.-ին։
Նախաձեռնողները նշում են, որ պետությունն արդեն սկսել է պատրաստվել Ցեղասպանության 100-ամյակին։ «Եթե նրանք քաղաքական նպատակներով են պատրաստվում, մենք էլ պատրաստվում ենք խոսել իրականության մասին և առերեսվել մեր անցյալին»,-ասում է Գյոջեքլին՝ ընդգծելով, որ 1915թ.-ի Հայոց ցեղասպանության թեման այնքան կարևոր է, որ այն չի կարելի կառավարության քաղաքականությանը հանձնել։
Նա նշել է, թե Թուրքիայի տարածքում բնակվող ամեն մարդ պետք է հարցնի՝ «1915թ.-ին ի՞նչ է տեղի ունեցել», և կոչ է արել, որ ամեն մարդ կատարի իր պարտականությունը։
«100 տարի առաջ Հաքքարիի բնակչության կեսն ասորի էր, Վանի բնակչության կեսը՝ հայ։ Եկեք մտածենք՝ ո՞ւր գնացին այդ մարդիկ, ինչո՞ւ գնացին։ Ձեզ չի՞ հետաքրքրում»,-ասում է Գյոջեքլին ու ավելացնում, որ իրենց նպատակը պարզապես քննարկելն ու խոսելն է և դադարել այնպես վարվել, կարծես այս հողերում նման ողբերգություն չի եղել։

�?нициативная группа в Турции желает посмотреть в лицо истории: В Стамбуле состоится форум о Геноциде
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/03/g_image6.jpg)
�?нициативная группа в Турции, состоящая из журналистов, адвокатов и защитников прав человека в канун 100-летия Геноцида армян готовит форум под девизом «2015 минус 1: наше прошлое и будущее».
Как сообщает Hye Tert, инициаторы приглашают всех заинтересованных лиц на предстоящий 16 марта форум.
Редактор сайта Demokrat Haber Мехмед Геджекли говорит, что если их народ так любит историю, исторические книги, передачи и сериалы, то они предлагают вместе прочитать историю и выяснить, что же произошло в 1915 году.
�?нициаторы отмечают, что государство уже начало готовиться к 100-летию Геноцида. «Если они готовятся в политических целях, то мы готовимся говорить о реальности и посмотреть в лицо нашему прошлому», – говорит Геджекли, подчеркивая, что тема Геноцида армян 1915 года настолько важна, что ее нельзя уступать политике правительства.
Он отметил, что каждый человек, проживающий на территории Турции, должен спросить: «Что же произошло в 1915 году» и призвал, чтобы каждый человек выполнил свой долг.
«100 лет назад половина населения Аккары были ассирийцы, половина населения Вана – армяне. Давайте подумаем: куда ушли эти люди, почему ушли. Вас не интересует?», – говорит Геджекли, добавляя, что их цель – просто обсудить и поговорить, и перестать вести себя так, будто подобной трагедии на этой земле не происходило.
Он отмечает, что для создания свободного, равного и демократического будущего нужно посмотреть в лицо прошлому.