Սիրիայի խորհրդարանը մեկ րոպե լռությամբ հարգել է Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը
Սիրիայի խորհրդարանի նախագահ Մուհամադ Ջիհադ Ալլահամն այսօր կայացած նիստի ընթացքում հայտարարել է. «Մեր բացարձակ համերաշխությունն ենք հայտնում բարեկամ հայ ժողովրդին, Սիրիայում ապրող մեր հայ հարազատներին, ովքեր 100 տարի առաջ հավաքական ցեղասպանության ենթարկվեցին Օսմանյան կայսրության կողմից»։ Այս մասին հայտնում է Սիրիայի խորհրդարանի կայքը:
Խորհրդարանի ղեկավարը մասնավորապես նշել է. «Օրեր անց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցն է, որն իրականացրեց Օսմանյան կայսրությունը բարեկամ հայ ժողովրդի  և Սիրիայում ապրող մեր հարազատների նկատմամբ, ովքեր 100 տարի առաջ ենթարկվեցին զազրելի ցեղասպանության: Այսօր մեր ամբողջական զորակցությունն ենք հայտնում` նրանց կողքին կանգնելու, երբ ոգեկոչում ենք ցավալի մի իրադարձության 100-րդ տարելիցը, որը պատմությունը արձանագրեց ամենազազրելի պատկերներով: Մենք կոչ ենք ուղղում միջազգային հանրությանը և աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին` միասնաբար կանգնելու կյանքեր վերջ դնողների, գլուխներ հատողների ու ահաբեկիչների դեմ , որոնք հարվածում են Միջին Արեւելքին, որպեսզի կանխենք մարդկության պատմության և քաղաքակրթության հանդեպ իրագործվող նոր ջարդերը:
Ընկերներ եւ ընկերուհիներ  հրավիրում եմ ձեզ մեկ վայրկյան լռությամբ հարգելու հիշատակը ցավալի իրադարձութուններին զոհ դարձած մեկուկես միլիոն հայերի, իրադարձությունների,  որ պատճառ դարձավ մեկուկես միլիոն հայ փախստական դառնա եւ ցրվի աշխարհով մեկ»։

Парламент Сирии минутой молчания почтил память жертв Геноцида армян
Председатель парламента Сирии Мухаммад Зиад Аллахам в ходе сегодняшнего заседания заявил: «Мы выражаем абсолютную солидарность с дружественным армянским народом,  проживающими в Сирии нашими армянскими родными, 100 лет назад подвергшимися массовому Геноцида со стороны Османской империи. Об этом сообщает сайт парламента Сирии.
Глава парламента, в частности, отметил: «Через несколько дней исполняется 100 лет Геноцида армян, осуществленного Османской  империей в отношении дружественного армянского народа и живущих в Сирии наших родных, которые 100 лет назад подверглись ужасному Геноциду. Сегодня мы выражаем нашу полную солидарность, встаем рядом с ними, когда поминаем 100-летие печального события, запечатленного в истории самыми ужасными картинами. Мы призываем мировое сообщество и все народы мира  вместе встать против убийц, головорезов и террористов, которые наносят удары по Среднему Востоку, чтобы предотвратить новые погромы в отношении истории человечества и цивилизации.
Товарищи и подруги, приглашаю вас минутой молчания почтить память полутора миллионов армян, ставших жертвами ужасных событий, событий, по причине которых полтора миллиона армян стали беженцами и разбрелись по всему миру».