«Հալեպ. տագնապալի օրեր» խորագրով ցուցահանդեսը ներկայացվել է Արցախում (տեսանյութ)
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի շրջանակներում ՀՀ Սփյուռքի նախարարությունը, Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությունը և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ը փետրվարի 18-28-ը Երևանում կազմակերպել են «Հալեպ. տագնապալի օրեր» խորագրով ցուցահանդես՝ նվիրված «Սարյան» ակադեմիայի հիմնադրման 60-ամյակին::
ՀՀ ազգային ժողովի պատգամավոր, երգչուհի Շուշան Պետրոսյանի նախաձեռնությամբ՝ մարտի 16-ին սիրիահայ փոքրիկների ստեղծագործությունները ցուցադրվել են նաև Ստեփանակերտի մանկապատանեկան աստեղծագործական կենտրոնում:
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակներում կազմակերպվող այս ցուցադրությունը Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը վառ պահելուն ուղղված ևս մեկ ձեռնարկ է: «Պետք է անպայման մեր երեխաները իմանան, հիշեն և պահանջեն, որ այլևս այդպիսի բաներ չլինեն»,-խոսելով Ցեղասպանության մասին՝ նշում է Ստեփանակերտի մանկապատանեկան ստեղծագործական կենտրոն ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լյուդմիլա Բարսեղյանը, ով հյուրերին ներկայացրեց նաև ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի ողջույնի խոսքը:
Ցանկությունս է, որ երեխաների նկարների տրամադրությունը և երանգները փոխվեն, որ նրանք ականատեսը լինեն իրենց երկրորդ հայրենիքի հաղթանակին: Սիրիահայ երեխաների նկարչական աշխատանքներն անշուշտ մտորելու տեղիք կտան, ուժ կհաղորդեն մեր երեխաներին»,-համոզված է ՀՀ վաստակավոր արտիստ Շուշան Պետրոսյանը:

On 18-28 February, the RA Ministry of Diaspora, the Armenian General Benevolent Union and the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO organized an exhibition called “Aleppo: Troublesome Days”. The exhibition was dedicated to the 60th anniversary of the AGBU Sarian Academy of Arts and was part of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
On March 16, the works of the Syrian-Armenian children were showcased at the children’s creative center in Stepanakert at the initiative of Deputy of the National Assembly of the Republic of Armenia, singer Shushan Petrosyan.
This exhibition is organized as part of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide and is another way of keeping the memory of the victims of the Armenian Genocide alive. “Armenian children definitely need to know, remember and demand so that such things never happen again,” Director of the Children’s Creative Center of Stepanakert SNCO Lyudmila Barseghyan mentioned as she talked about the Armenian Genocide. Barseghyan also transmitted the welcome speech of RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan to the guests.