Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայ կանանց նվիրված հուշակոթողի բացում Փարիզում
Մարտի 8-ին Ֆրանսահայ «Կապույտ խաչ» միության նախաձեռնությամբ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված միջոցառումների շրջանակներում և Կանանց միջազգային օրվա առթիվ Փարիզի Երևանյան պուրակը համալրվեց հարյուր վարդենիներով` ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանությանը զոհ դարձած հայ կանանց: Կոմիտասի արձանի հարևանությամբ տեղի ունեցավ հուշակոթողի բացման արարողություն, որը գլխավորում էին Փարիզի քաղաքապետ Անն Իդալգոն և Ֆրանսիայում ՀՀ դեպան Վիգեն Չիտեչյանը:
Միջոցառմանը ներկա էին Փարիզի քաղաքային խորհրդի բազմաթիվ անդամներ, հասարակական-քաղաքական ու պետական գործիչներ, մշակութային ու լրատվական շրջանակների ներկայացուցիչներ, հարյուրավոր ֆրանսահայեր ու փարիզեցիներ։
Դեսպան Չիտեչյանն իր ելույթում շնորհակալություն հայտնեց Փարիզի, ինչպես նաև ողջ Ֆրանսիայի իշխանություններին` ծագումով հայ իրենց քաղաքացիների նախնիների հիշատակի հանդեպ ընդգծված հոգատար վերաբերմունքի և մշտական ուշադրության համար։
Ելույթներին հաջորդեց հուշաքարի հանդիսավոր բացումը, որի վրա գրված է. «Ի հիշատակ Հայոց ցեղասպանության զոհ դարձած հայուհիների, նրանց, ովքեր անհետ կորան, ինչպես և նրանց, ովքեր փրկվեցին և փոխանցեցին հիշողությունը»:

Открытие мемориала в Париже, посвященного армянским женщинам – жертвам Геноцида армян
8-го марта по инициативе Французско-армянского союза «La Croix Bleue des Arméniens» в рамках мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян и в связи с Международным женским днем посадили сто роз в Ереванском парке в Париже в память об армянских женщинах – жертвах Геноцида армян. Рядом с памятником Комитасу состоялась церемония открытия мемориала, возглавляемая мэром Парижа Анн �?дальго и послом Армении во Франции Вигеном Читечятом.
На мероприятии присутствовали многочисленные члены Городского совета Парижа, общественные, политические и государственные деятели, представители культурных кругов и средств массовой информации, сотни армян Франции и парижане.
Посол Читечян в своей речи поблагодарил власти Парижа, а также всей Франции за подчеркнуто бережное отношение и постоянное внимание к памяти граждан армянского происхождения.
После выступлений состоялось торжественное открытие мемориала, на котором написано «В память об армянских женщинах, ставших жертвами Геноцида армян, тех, кто бесследно исчезли, а также тех, кто выжили и передали память».