Սիրիան երեկ, այսօր, վաղը…
Այնպե՜ս հարազատ է հնչում Սիրիա անվանումը, ասես Հայրենիքի զգացողություն է հաղորդում էությանս. գուցե 1915թ. կոտորածից մեր ժողովրդին իր հյուրընկալ, բարյացկամ վերաբերմունքով արաբ ժողովրդի սատարելն ու ընդունե՞լն է պատճառը, գուցե վաղ դարերից մեր բազմաշնորհ նախնիների և նրանց սերունդների ծննդավայր լինելո՞վ է պայմանավորված այդ զգացումը, գուցե նախաստեղծ հայ ժողովրդի աշխարհաձևավորման, ազգաստեղծ ճշմարտության մե՞ջ է հարազատության առեղծվածը… Գուցեև` այս ամենի ներդաշնակ համադրության մեջ…
Երիտթուրքական դահիճների ձեռքից հայերից շատերն ազատվեցին, փրկվեցին մահից արաբ ժողովրդի օգնությամբ: «Եթե չլիներ արաբ ազնիվ ժողովրդի մարդասիրությունը, Սիրիայի ու Միջագետքի հայերի մեծ մասը գոյություն չէր ունենա», – իր նամակում գրում է 1915թ. նախճիրի վկաներից Ա. Թորոսյանը: Հալեպի նահանգապետ Ջելյալ-բեյը, Թալեաթից հայերին ոչնչացնելու հրաման ստանալով, հեռագրեց Ստամբուլ` «Ես այս նահանգի նահանգապետն եմ և չեմ ցանկանում նրա դահիճը դառնալ», որից հետո նահանգապետին պաշտոնանկ արեցին: Պատմությունից մեզ արդեն ծանոթ Նայիմ-բեյն իր հուշերում ընդգծում է, որ Հալեպի վիլայեթի Տեր-Զորի նոր նահանգապետն ամեն ինչ անում էր, որպեսզի մի փոքր մեղմացնի աքսորված հայերի տառապանքները: Կենտրոնական իշխանությունների հրամանների հակառակ` նա հայերին չքշեց ավելի հեռու` դեպի անապտաների խորքը, այլ նրանց տեղ հատկացրեց վրաններ խփելու համար և հնարավորություն ստեղծեց` զբաղվելու արհեստներով ու առևտրով: Հայերը բացեցին դերձակատներ ու կոշկակարական արհեստանոցներ, նպարավաճառանոցներ, խանութներ, կառուցեցին մի քանի հացի փռեր: Աքսորված հայերի մեջ մեծ թվով ճարտարապետներ ու շինարարաներ կային: Նրանց օգնությամբ Տեր-Զորում մեծ հիվանդանոց կառուցվեց: Ստամբուլից տեղեկանալով, որ նահանգապետը հայերի հետ լավ է վարվել, նրան անմիջապես պաշտոնից հեռացրեցին: Նրա տեղը նշանակվեց դահճապետ Ջեվդեթ-բեյը: Մոտ 200 հազար հայեր մաս-մաս ուղարկվեցին Մոսուլ, ուր զոհվեցին ոստիկանների գնդակներից, քաղցից ու հիվանդություններից: Տեղեկանալով, որ աքսորված հայերի մի մասը կանգ է առել Հալեպում, Թալեաթը հրամայում է քաղաքը մաքրել նրանցից և քշել դեպի անապատների խորքը:
Հայերի նկատմամբ երիտթուրքական իշխանությունների գործադրած սահմռկեցուցիչ բռնությունները զայրույթ ու բողոք առաջ բերեցին արաբ ժողովրդի ամենատարբեր խավերում: Պատահաբար կենդանի մնացած հայերից մեկը բերում է հետևյալ բնորոշ փաստը. «Թուրք ժանդարմները 70 հայ մանուկների լաստանավ նստեցրին և առանց ղեկը վարողի բաց թողեցին Եփրատի ջրերը` ջրվեժի մոտ: Լաստանավը շրջվեց, և բոլոր երեխաները խեղդվեցին»: Անօգնական այդ մանուկների կործանմանն ականատես արաբները դիմեցին Հալեպի թուրքական իշխանություններին` պահանջելով պատժել դահիճներին: Լինում էին դեպքեր, երբ արաբները հարձակվում էին հայերին ուղեկցող ոստիկանների վրա, ազատում քաղցից հյուծված կանանց ու երեխաներին, թաքցնում նրան իրենց տներում: Թուրքական իշխանությունները չկարողացան ամբողջությամբ ոչնչացնել աքսորված հայերին… ու ապրեցին հայերը, վերընձյուղվեցին, շատացան, արարեցին, և աշխարհը զարմացավ, որ բնաջնջված մի ազգից փրկված սուրբ նշխարները կարողացան անհատակ վշտերից նորից ծլարձակել… Եվ շարունակվեց հայի կյանքը աշխարհի բոլոր ծագերում, և Սիրիան դարձավ շատերի համար երկրորդ Հայրենիք, ծննդավայր, ու պատարագվեց մեր Կոմիտասը, հայ մանուկը հնչեցրեց մեր ոսկեղենիկ այբուբենը, ապրեցին լեզուն ու հավատքը հայի շուրթերին ու սրտում: Ծաղկեց Սիրիան. աշխատասեր հայերը արաբ ժողովրդի հետ կողք կողքի ապրեցին, աշխատեցին, ստեղծեցին, և կատարվեց Արարչի մեծագույն պատգամը` «Սիրեցէք զմիմեանս»:
Թուրքական վայրագությունների բովով անցած և անլուր հալածանքներ կրած արաբ ժողովուրդն այսօր կրկին հայտնվել է պատերազմական գործողությունների կիզակետում` այս անգամ ներքաղաքական պայքարի բովում, սակայն օտար ուժերի և օտար շահերի ինչ-ինչ ակնկալիքներով: Ավերակ քաղաքներ, ավերակված թաղամասեր, բազմաթիվ զոհեր, այդ թվում շատ հայորդիներ, ու հայը կրկին գաղթական է դարձել` հանգրվանելով աշխարհի տարբեր երկրներում, նաև` Մայր Հայրենիքում… Գուցե այսպե՞ս է բացվում Հայրենիքի ճամփան… Դաժա´ն է, որովհետև Սիրիան ծննդավայր է, նախնիների երկիր, Սիրիան հարազատ տուն է, Սիրիան հայկական մի հարուստ գաղթօջախ է, ուր սրբություններ կան` եկեղեցիներ, դպրոցներ, մշակույթի կենտրոններ, հարազատ շիրիմներ, արհեստանոցներ ու արվեստանոցներ, խանութներ ու այնտեղ մնացած շատ հարազատներ… Սիրիան թախիծ է, սեր է ու կարոտ, և այն չի կարող հուշ ու երազ դառնալ Կիլիկեան վարժարանում սովորող այն սիրիահայ փոքրիկ տղայի համար, ով տխուր աչուկներով ու պերճաշուք արևմտահայերենով բարբառեց. «Ես իմ խաղատեղս, մահճակալս կկարոտեմ…»: Կգա´ այդ բաղձալի օրը, երբ ցանկության դեպքում ծննդավայր կվերադառնան սիրիահայերը, երբ Սիրիայում այլևս չեն լսվի կրակոցներ, արյուն չի հեղվի, տներ ու երազներ չեն ավերվի… Կգա´ այդ երանելի օրը և չեն իրականանա հռչակ ունեցող մարգարեների խոսքերը թե`կընկնի Սիրիան, և կսկսվի 3-րդ համաշխարհայինը: Կբարձրանա´ Սիրիան, ոտքի կկանգնի Սիրիան, և հակառակ շահեր ու գաղափարներ ունեցող սիրիացիները կհասկանան, որ եղբայրներ են, ու կդադարի եղբայրասպան, ուրիշների շահերով թելադրված պատերազմը: Կդադարի… և սուրիական նոճիները, կիպարիսներն ու մայրիները միայն անուշ շշունջներ կբերեն ու խաղաղությամբ կլցնեն բոլորի հոգիները: Բանաստեղծի բառերով ցանկանք` «արևելյան կողմն աշխարհի խաղաղություն թող ըլլա…»:

Syria: Past, Present and Future
The word “Syria” is so close to my heart! It’s as if it conveys the feeling of patriotism. Perhaps it is because of the hospitality and generosity of the Arabs who supported and received the Armenians following the massacres of 1915. Perhaps it is because Syria is the place where multitalented Armenians and their generations were born. Perhaps the mystery of this familiarity lies in the formation of the world by the Armenian people and the truth about the nation…Perhaps it is the harmonious synthesis of all this…
Many Armenians were freed and saved from the criminal Young Turks with the help of Arabs. “If it wasn’t for the humanitarianism of the sincere Arabs, most of the Armenians of Syria and the Mediterranean wouldn’t have existed,” one of the eyewitnesses of the crime of 1915, A. Torosyan, writes in his letter. After receiving Talaat’s order to annihilate the Armenians, governor of Aleppo Zelyal-bey sent a telegram to Istanbul, stating “I am the governor of this state and I don’t want to become a criminal of this state”, after which the governor was dismissed from office. In his memoirs, the well-known Nayim-bey emphasized that the new governor of Deir ez-Zor in the Aleppo Vilayet would do everything possible to mitigate the worries of the exiled Armenians to a certain extent. Contrary to the orders of the central authorities, he didn’t drive the Armenians to the depths of the deserts, but allocated areas for them to set up tents and provided them with the opportunity to become involved in trade and crafts. Armenians opened tailor shops and shoemaking workshops, as well as stores and grocery stories. They also built several bakeries. Among the exiled Armenians were many builders and architects. They helped build a large hospital in Deir ez-Zor. When Istanbul found out that the governor had treated the Armenians well, the governor was immediately dismissed from office and was replaced by criminal mastermind Zevdet-bey. Nearly 200,000 Armenians were sent to Mosul where they were shot by police officers and died from hunger and illnesses. After being told that some Armenians had stopped in Aleppo, Talaat ordered to wipe the city of Armenians and drive them to the depths of the deserts. The horrible assaults of the Young Turkish government against the Armenians made different layers of Arab society angry and frustrated. One of the Armenians having survived by chance states the following: “The Turkish gendarmeries sat 70 Armenian children in a boat and let them flow on the waters of the Euphrates until they reached the waterfall. The boat flipped over, and all the children drowned.” The Arabs witnessed the perdition of those helpless children and addressed the Turkish authorities of Aleppo with the demand to punish the criminals. There were cases when the Arabs would attack the police officers escorting the Armenians, free the starving women and children and hide them in their homes. The Turkish authorities weren’t able to annihilate all the exiled Armenians…and the Armenians lived, got back on their feet, grew in number, created, and the world was amazed to see how the Armenians who had remained after the annihilation had managed to rise and flourish after all the sorrow…
And the Armenians continued their lives in different corners of the globe, and Syria became a second Homeland and place of birth for many Armenians. The holy masses were served to the sounds of the songs by Komitas, Armenian children recited the Armenian alphabet, and Armenians spoke Armenian and preserved the religion. Syria thrived. Hard-working Armenians lived, worked and created with the Arabs, and the greatest message of the Creator-“Love each other”-was a reality.
After seeing all the atrocities of the Turks and having undergone persecutions, the Arabs have once again found themselves in the focal point of military operations, and this time, they are in a domestic political struggle, but based on the expectations of foreign powers and foreigners’ interests. Ruined cities and districts, numerous victims, including many Armenian victims, and Armenians have become migrants once again, settling in different countries, as well as in the Mother Homeland…
Perhaps this is the road to the Homeland…It is cruel because Syria is a birthplace, the land of ancestors, it’s home, a wealthy Armenian community where there are sanctities like churches, schools, cultural centers, tombstones of relatives, workshops and studios, stores and many relatives who have stayed in Syria…Syria represents melancholy, love and longing, and it can’t become a memory or a dream for the Syrian-Armenian boy attending the Cilician School who says in Western Armenian “Yes im khaghateghs, mahtchakals kkarotem…” (I miss my playground and my bed…) with sad eyes. There will come a day when Syrian-Armenians will return to their hometowns upon desire, when they will no longer hear shootings, blood won’t be shed, homes won’t be destroyed and dreams won’t die…That day will come, and the words of prophets saying Syria will fall and WWIII will begin, won’t turn into a reality…Syria will rise, and the Syrian-Armenians with interests and ideas will understand that they are brothers. There won’t be a war between brothers and dictated by others…And the Syrian cedar and cypress trees will only bring sweet whispers and will fill everyone’s souls with peace. With the words of one of the famous Armenian poets, let’s wish that “peace is established in the eastern side…”