Անմոռուկ` ի պատիվ Ամերիկայի ճապոնական և հայկական համայնքների պատմության
Armeniangenocide100.org-ի փոխանցմամբ՝ գրող Դեվիթ Մաս Մասումոտոն The Fresno Bee պարբերականում տպագրված իր հոդվածում գրում է.
«Անմոռուկը փոքր, նուրբ, հնգաթերթ ծաղիկ է: Լեգենդի համաձայն՝ Աստված բաշխում էր ծաղիկներին գույներ, երբ փոքրիկ մի ծաղիկ շշնջաց՝ «Մի՛ մոռացիր ինձ»: Եվ նրա նուրբ թերթիկները գունավորվեցին երկնագույն երանգով: Այժմ անմոռուկը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի խորհրդանիշն է:
Ապրելով Ֆրեզնոյում՝ ճապոնա-ամերիկյան ոչ մեծ գյուղատնտեսական համայնքում՝ շատ հայ ընկերներ եմ ունեցել: Այն ժամանակ ես չգիտեի, որ մեզանից յորաքանչյուրն ունի գաղտնիքներ և վերքեր, որոնց մասին մեր ընտանիքները գրեթե չեն խոսում: Ամեն ընտանիք գաղտնի էր պահում իր պատմության բեռը:
Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ Ամերիկայում ապրող ճապոնացիներին ձերբակալում էին և ուղարկում ճամբարներ: Ընտանիքս տարիներ շարունակ ապրում էր փշոտ մետաղալարերի հետևում:
1915 թվականին հայերը փախչում էին իրենց հայրենիքում տիրող ահաբեկություններից, հարյուր հազարավոր մարդկանց սպանել կամ տեղահան էին արել: Շատ ընտանիքներ ամեն ինչ նորից սկսելու նպատակով ուղևորվել են Կալիֆորնիայի կենտրոնական շրջաններում ապրելու:
Ես մեծացել եմ վերքեր կրող համայնքներում: Ամերիկայի ճապոնացիներն ու հայերը երբեք չեն փախչի անցյալի սպիերից: Տարիներ շարունակ մենք գաղտնի ենք պահել մեր պատմության բեռը:
Սա երբևէ չջնջվող հիշողության պատմություն է: Փետրվարի 19-ը՝ Ամերիկայում ապրող բանտարկված ճապոնացիների, իսկ ապրիլի 24-ը Հայոց ցեղասպանության հիշատակման օրեր էին հռչակվել: Եվ այս տարի՝ 2015 թվականին, լրանում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցը:
1980-ական թվականներին ընտանիքս ներողությամբ պաշտոնական նամակ ստացավ ԱՄՆ Կառավարությունից և նախագահ Ջորջ Բուշից: Իսկ հայերը դեռ սպասում են Ցեղասպանության ընդունմանը:
«Հիշում եմ և պահանջում»՝ ահա Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կարգախոսը: 1915-ի ապրիլի 24-ին հարյուրավոր հայերի ձերբակալությամբ և սպանությամբ էր սկսվել 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը: Պատմաբանները հավաստում են, որ այդ գործողությունների ընթացքում թուրքերը ոչնչացրել են 1.5 միլիոն հայի:
Ցեղասպանությունը մարդկանց զանգվածային սպանություններն են ըստ իրենց ազգային կամ կրոնական պատկանելության: 1900-ականների սկզբին Օսմանյան կայսրությունում իշխանության էին եկել երիտթուրքերը: Վերջիններս Առաջին համաշխարհային պատերազմի ժամանակ աջակցում էին Գերմանիային, իսկ Ռուսաստանի սատարող հայերին՝ թշնամի համարում: Զանգվածային կոտորածները և մահապատիժները չէին դադարում գրեթե մեկ տասնամյակ: Եվ այս ամենից հետո թուրքական կառավարությունը չի ընդունում պատմությունը՝ պատճառաբանելով, որ դրանք կանխամտածված գործողություններ չէին: Միջազգային և ռազմական քաղաքականության պատճառով մեր կառավարության անդամների մեծ մասը հրաժարվում է Ցեղասպանությունն ընդունելուց:
Տասնամյակներ շարունակ ընտանիքս ամաչում էր Ամերիկայի ճապոնացիների ձերբակալությունների գաղտնիքից: Միայն հանրային ճանաչումն էր ազատել նրանց այդ բեռից:
Նույն կերպ պետք է ընդունվի նաև Հայոց ցեղասպանությունը: Քչերն են մնացել, որ ուղիղ կապ ունեն այս ոճրագործության հետ: Բայց նրանց պատմությունները թույլ են տալիս վերապրել և հիշել այդ ամենը:
Վերապատմելով անցյալի այս պատմությունը՝ մենք կարող ենք վերականգնել հիշողությունը: Ամերիկայի ճապոնացիները և հայերը ողբերգության սերունդներն են: Մենք կրում ենք հիշելու պատասխանատվությունը: Այս պատմությունների շնորհիվ միայն մենք կդառնանք անցյալի կենդանի հուշարձաններ, անցյալի, որն արմատապես փոխեց մեր համայնքները:
Պետք է ընդունել պատմությունը, որպեսզի այն երբևէ չկրկնվի: Մենք հարգում ենք մեր նախնիներին՝ վերապատմելով նրանց պայքարի պատմությունները: Հաստատելով մեր ընտանիքների պատմությունները՝ լույս ենք սփռում պատմության այդ շրջանի վրա: Մենք կարող ենք պահանջել, որ ոչինչ չմոռացվի:
Այս ամիս ես կաճեցնեմ անմոռուկ ծաղիկներ՝ ի պատիվ տարհանման և ձերբակալությունների ենթարկված Ամերիկայի ճապոնացիների: Գարնանը դրանք կծաղկեն և կհիշեցնեն Հայոց ցեղասպանության մասին:
Մեր երկու համայնքները կլցվեն հազարավոր փոքրիկ ծաղիկներով, որոնք, միավորվելով մեկ ընդհանուր ճիչով, կշշնջան «Մի՛ մոռացիր ինձ»:

Forget-me-not: honoring the history of Japanese and Armenian Americans
Forget-me-not. A small, delicate, five-petal flower. Legend says when this tiny flower was created, color was missing. The flower cried out, “Forget me not!” and a small dash of blue was added so all will remember. Prefers moist habitats where not native. Chosen as the flower to commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide.
While growing up in a small Japanese American farm community south of Fresno, I had lots of Armenian friends. I did not know it at the time, but we all carried secrets and wounds that our families spoke little about. There were no communitywide recognition events, each family bore the weight of history privately.
During World War II, Japanese Americans had been rounded up, forced to evacuate and were interned in relocation camps. My family spent years behind barbed wire, because they looked like the enemy.
In 1915, Armenians began to flee a reign of terror in their native homeland in Eastern Europe; hundreds of thousands were killed and displaced. Many families fled to the Central Valley of California to start anew.
I grew up in wounded communities. Japanese and Armenian Americans could never escape the scars of the past. For years, we carried the burden of history privately.
This is a story about remembering never to forget. Many Valley residents share a past too often ignored. Feb. 19 has been declared a Day of Remembrance for the Japanese American internment. April 24 is proclaimed Remembrance Day of the Armenian Genocide, and this year, 2015, marks the 100th anniversary.
In the 1980s, Japanese Americans received some recognition when a redress campaign was launched. My family received an official letter of apology from the U.S. government and President George Bush. But for many Armenians, they still wait; some politicians even deny the genocide occurred.
That’s why I pause to remember the meaning of Feb. 19, the day President Franklin D. Roosevelt signed Executive Order 9066 in 1942, which granted authority for the military to arrest and intern all Americans of Japanese ancestry. And that’s why this year, for this special anniversary of the Armenian Genocide, I also stop to remember. Our two communities share a tragic history and a burden of a past we should never forget.
“Remember and demand” was chosen to commemorate the 100th anniversary of the Armenian Genocide. April 24, 1915, the date when hundreds of Armenians were rounded up and killed, marking the beginning of the first genocide of the 20th century. Historians estimate that 1.5 million were murdered, in addition to the rape and beatings of countless others.
Genocide is the targeting and killing of a specific people, often by race or ethnicity. During the collapse of the Ottoman Empire in the early 1900s, the Young Turk movement seized power and sided with Germany during World War I. Armenians were deemed the enemy, because they had supposedly sided with Russia in that war. A campaign of mass executions and massacres unfolded for almost a decade.
The government of Turkey has rejected this history, claiming no premeditation in deaths and no systematic attempt to destroy a people. Complicated by international politics and strategic military geography, many in our own government have refused to acknowledge the genocide, often citing the need for an ally in the Middle East.
Acknowledgment and recognition. For decades, my family carried the secret of Japanese American internment. My family had been shamed: It took public recognition to free themselves of this burden.
Likewise, the Armenian Genocide must also be remembered. There are few, if any, direct survivors of the killings. But their stories enable us to relive this history and make it real. Then we can put our personal family histories in context — why one community, traumatized by atrocities, left a homeland in order to begin new lives.
This is all part of a hidden history when wounded families were compelled to privately carry a dark, unspoken tragedy. This silence can dismiss history. Or it can demand we remember.
By instilling memory and repeating the story of this past, we can reclaim this history. Japanese and Armenian Americans are descendents of a tragedy, and we bear the responsibility to remember. Only with stories can we become living monuments to a past that forever changed our communities.
Acknowledge history so that it may never be repeated. Honor those before us by repeating their stories of struggle and survival. By bearing witness, we are able to confirm true our family’s private and personal stories and shine a public light on their proper place in history. I hope we can demand nothing will be forgotten.
This month I will plant forget-me-not flowers in honor of Japanese Americans who endured evacuation and internment. In the spring, they will bloom and commemorate the Armenian Genocide. I dream of our two communities filled with thousands of these delicate flowers, a crescendo of whispers united in a single cry: Forget me not.