Պահանջատիրական արշավ` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին
Այսօր փետրվարի 16-ին «Զորի Զորյան» երիտասարդական միության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պահանջատիրական արշավ Ախալքալաքից դեպի Վաչիան գյուղի բարձունքներից մեկի վրա գտնվող Սբ. Գրիգոր Լուսավորչի անունով կառուցված մատուռը, այս մասին տեղեկանում ենք akhaltskha.net կայք-էջից:
Արշավը մեկնարկեց Ախալքալաքի Սբ. Խաչ եկեղեցուց, որտեղ երիտասարդական միության անդամները Տեր Տաթեւ Մարուքյանի հետ աղոթեցին Ցեղասպանության զոհերի ոգիների հանգստյան համար, ապա Տեր Տաթեւի հետ միասին ուղեւորվեցին Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի քաղաքային խորհուրդի շենք, որտեղ սակրեբուլոյի (քաղաքային խորհուրդ) նախագահ Համլեթ Մովսիսյանին, գամգեբելի (շրջանի ղեկավար) Էդուարդ Աղասարյանին եւ Ախալքալաքից ընտրված պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանին փոխանցեցին հետեւյալ բովանդակությամբ դիմում նամակները.
Մենք` Սամցխե–Ջավախք եւ Քվեմո Քարթլի տարածաշրջաններում գործող հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս մեր եւ մեր կազմակերպությունների անդամների անունից խնդրում եւ պահանջում ենք, որ Ձեր հնարավորությունների սահմաններում հետամուտ լինեք, որ Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի Վարչությունը եւ Ժողովը որոշեն .
1. Ապրիլի 24-ը ընդունել Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի եւ ոգեկոչման օր:
2. Ապրիլի 24-ը սահմանել ոչ աշխատանքային օր:
3. Թույլ տրվի առաջիկայում կազմակերպել եւ անցկացնել Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հավերժացման եւ ոգեկոչման նպատակով միջոցառումներ եւ երթեր:
4. Հայոց Ցեղասպանության եւ հետագա ցեղասպանությունների կանխարգելման նպատակով՝ պահանջները ներկայացնել նաեւ Վրաստանի խորհրդարան:
Նամակները փոխանցելուց հետո երիտասարդները իրենց արշավը շարունակեցին Ախալքալաքից ուղեւորվելով Վաչյան գյուղի բարձրունքներից մեկի վրա գտնվող Սբ. Գրիգոր Լուսավորչի մատուռը:
Մատուռի մոտ երիտասարդները երգեցին հայրենասիրական երգեր եւ խոսեցին 100-րդ տարելիցի շրջանակներում իրենց անելիքների շուրջ:

Поход-требование, посвященный 100-летию Геноцида армян
По инициативе молодежного союза «Зори Зорян» сегодня, 16 февраля от Ахалкалаки до часовни Св. Григор Лусаворич в селе Вачиан состоялся поход-требование, посвященный 100-летию Геноцида армян. Об этом сообщает сайт akhaltskha.net.
Поход стартовал от церкви Св. Хач Ахалкалаки, где члены молодежного союза вместе с Тер Татевом Марукяном помолились за упокой душ жертв Геноцида армян, затем направились в здание Городского совета Ахалкалакского муниципалитета, где передали председателю сакребуло (городской совет) Гамлету Мовсисяну, гангебеле (глава района) Эжуарду Агасаряну и избранному от Ахалкалаки депутату Самвелу Петросяну письмо-заявление следующего содержания:
«Мы, представители армянских молодежных организаций, функционирующих на территории Самцхе-Джавахка и Квемо-Картли, от имени своих организаций и нашего просим и требуем, чтобы в рамках Ваших возможностей были последовательны, чтобы правление Ахалкалакского муниципалитета и Собрание решили:
1. признать 24 апреля Днем памяти и поминовения жертв Геноцида армян;
2. установить 24 апреля нерабочим днем;
3. предоставить возможностьвпредь организовывать и проводить  мероприятия и шествия с целью поминовения памяти жертв Геноцида армян;
4. требования относительно Геноцида армян и предотвращения последующих  геноцидов представить также в парламент Грузии.
После вручения писем молодежь продолжила свой поход. Около часовни молодежь спела патриотические песни, говорила о своих задачах в рамках 100-летия Геноцида армян.