Պահանջատիրական արշավ` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին
Այսօր փետրվարի 16-ին «Զորի Զորյան» երիտասարդական միության նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված պահանջատիրական արշավ Ախալքալաքից դեպի Վաչիան գյուղի բարձունքներից մեկի վրա գտնվող Սբ. Գրիգոր Լուսավորչի անունով կառուցված մատուռը, այս մասին տեղեկանում ենք akhaltskha.net կայք-էջից:
Արշավը մեկնարկեց Ախալքալաքի Սբ. Խաչ եկեղեցուց, որտեղ երիտասարդական միության անդամները Տեր Տաթեւ Մարուքյանի հետ աղոթեցին Ցեղասպանության զոհերի ոգիների հանգստյան համար, ապա Տեր Տաթեւի հետ միասին ուղեւորվեցին Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի քաղաքային խորհուրդի շենք, որտեղ սակրեբուլոյի (քաղաքային խորհուրդ) նախագահ Համլեթ Մովսիսյանին, գամգեբելի (շրջանի ղեկավար) Էդուարդ Աղասարյանին եւ Ախալքալաքից ընտրված պատգամավոր Սամվել Պետրոսյանին փոխանցեցին հետեւյալ բովանդակությամբ դիմում նամակները.
Մենք` Սամցխե–Ջավախք եւ Քվեմո Քարթլի տարածաշրջաններում գործող հայկական երիտասարդական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներս մեր եւ մեր կազմակերպությունների անդամների անունից խնդրում եւ պահանջում ենք, որ Ձեր հնարավորությունների սահմաններում հետամուտ լինեք, որ Ախալքալաքի մունիցիպալիտետի Վարչությունը եւ Ժողովը որոշեն .
1. Ապրիլի 24-ը ընդունել Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի եւ ոգեկոչման օր:
2. Ապրիլի 24-ը սահմանել ոչ աշխատանքային օր:
3. Թույլ տրվի առաջիկայում կազմակերպել եւ անցկացնել Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի հավերժացման եւ ոգեկոչման նպատակով միջոցառումներ եւ երթեր:
4. Հայոց Ցեղասպանության եւ հետագա ցեղասպանությունների կանխարգելման նպատակով՝ պահանջները ներկայացնել նաեւ Վրաստանի խորհրդարան:
Նամակները փոխանցելուց հետո երիտասարդները իրենց արշավը շարունակեցին Ախալքալաքից ուղեւորվելով Վաչյան գյուղի բարձրունքներից մեկի վրա գտնվող Սբ. Գրիգոր Լուսավորչի մատուռը:
Մատուռի մոտ երիտասարդները երգեցին հայրենասիրական երգեր եւ խոսեցին 100-րդ տարելիցի շրջանակներում իրենց անելիքների շուրջ:

Expedition for claims and devoted to the Armenian Genocide Centennial
On February 16, the Zory Zoryan Youth Union held an expedition for claims and devoted to the Centennial of the Armenian Genocide. The expedition began in Akhalkalak and ended at the cathedral after St. Gregory the Illuminator, which is located at one of the peaks in Vachian village, as posted on akhalttskha.net.
The expedition kicked off from Holy Cross Church of Akhalkalak where members of the youth union and Father Tatev Marukyan prayed for the souls of the victims of the Armenian Genocide to rest in peace, after which they headed towards the building of Akhalkalak City Council where they handed appeal-letters with the following content over to president of the sakrebulo (city council) Hamlet Movsisyan, the gamgebeli (district head) Eduard Aghasaryan and elected deputy from Akhalkalak Samvel Petrosyan:
We, representatives of Armenian youth organizations based in Samtskhe-Javakheti and Quemo-Qartli, on behalf of ourselves and the members of our organizations, ask and demand that you be consistent within the limits of your competences to make sure that the Board and Assembly of Akhalkalak City Council decide
1. to recognize April 24th as a day of remembrance and commemoration of the victims of the Armenian Genocide;
2. set April 24th as a non-working day;
3. allow organizing and holding events and marches to perpetuate and commemorate the memory of the victims of the Armenian Genocide;
4. submit the demands to the Parliament of Georgia to prevent the Armenian Genocide and future genocides.
After transmitting the letters, the youth continued the expedition and moved from Akhalkalak to the St. Gregory the Illuminator Cathedral located at one of the peaks in Vachyan village.
After reaching the cathedral, the youth performed patriotic songs and talked about their plans for commemoration of the Centennial of the Armenian Genocide.