Նանսին՝ Հայոց Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ
Հայոց Ցեղասանության թեմայով թուրք ռեժիսոր Ֆաթիհ Ակինի The Cut ֆիլմը փետրվարի 1-ին ցուցադրվեց Նանսի քաղաքի Կամեո կինոդահլիճում: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում է Լուսինե Տերտրյանը՝ Նանսիի հայ համայնքից:
Սկսած 2012-ից, The Cut-ն արդեն երրորդ ֆիլմն է Ցեղասպանության թեմայով, որ ցուցադրվում է ֆրանսական հյուսիս-արեւելյան այս քաղաքում: Նախաձեռնության հեղինակն ու իրականացնողը Նանսիի նորաստեղծ համայնքն է: Ինչպես նշեց համայնքի ղեկավար Արթուր Ավետյանը, առաջինն իտալացի Տավիանի եղբայրների հեղինակած «Արտույտների ագարակն» էր, իսկ 2013-ին ցուցադրվել է Անրի Վերնոյի «Մայրիկ»-ը. այս ցուցադրությանը մասնակցել է նաեւ Աբգարին մարմնավորած Ժակի Ներսիսյանը:
Նշենք, որ The Cut-ի ցուցադրությունը բավական բազմամարդ էր, եւ ներկա էին ոչ միայն հայեր, այլեւ՝ ֆրանսիացիներ, ովքեր այնքան էին հետաքրքրված Ցեղասպանության խնդրով, որ ոչ միայն ֆիլմը դիտելու էին եկել, այլեւ՝ մասնակցեցին վերջինիս հաջորդած, համայնքի կողմից կազմակերպած քննարկմանը: Քննարկումն անցավ բավականին բուռն ու հետաքրքիր: Ինչպես նշեց Ա. Ավետյանը, առավել կարեւոր է հետաքրքրել ֆրանսիացներին ու նրանց տեղեկացնել Հայոց Ցեղասպանութան խնդրին, քանի որ ի տարբերություն Ֆրանսիայի հայաշատ այլ քաղաքների՝ Նանսիում ֆրանսիցիները մեր պատմության այս սեւ էջին բավարար ծանոթ չեն: Ցեղասպաության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ, Ա. Ավետյանի հավաստմամբ, նախապատրաստվում են մի շարք այլ միջոցառումներ եւս, սակայն մինչեւ վերջ չակերտները չբացեց…

Нанси – навстречу 100-летию Геноцида армян
Фильм на тему Геноцида армян турецкого режиссера Фатиха Акина The Cut 1 февраля демонстрировался в кинозале Камео города Нанси. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила Лусине Тертрян из армянской общины Нанси.
The Cut – уже третий фильм на тему Геноцида армян, с 2012 года демонстрируемый в этом французском городе на северо-востоке страны.
Задумала и осуществила эту инициативу новосозданная община Нанси. Как отметил руководитель общины Артур Аветян, первым был фильм итальянцев братьев Тавиани «Ферма жаворонков», а в 2013 году демонстрировался фильм «Мама» Анри Верноя – в этой демонстрации участвовал также Жаки Нерсисян, исполнивший роль Абгара.
Отметим, что на демонстрации The Cut было достаточно многолюдно, причем присутствовали не только армяне, но и французы, настолько заинтересовавшиеся темой Геноцида армян, что не только пришли посмотреть фильм, но и участвовали в последовавшем за просмотром обсуждении, организованном общиной. Оно прошло достаточно бурно и интересно. Как отметил А.Аветян, самое важное – заинтересовать французов и информировать их о проблеме Геноцида армян, поскольку, в отличие от других армянонаселенных городов Франции, в Нанси французы недостаточно знакомы с этой черной страницей нашей истории.
В канун 100-летия Геноцида армян готовится и ряд других мероприятий, заверил А.Аветян, но скобки до конца раскрывать не стал…