Գագիկ Գասպարյան. «Ուրախությունս անչափ է, որ Չիլիում թևածելու է հայկական մշակույթի շունչն ու ոգին»
Օտար ափերում գտնվող մեր հայրենակիցները միշտ էլ փաստել են, որ ամեն ինչ անում են հայրենիքին օգտակար լինելու համար: Արգենտինահայ դուդուկահար Գագիկ Գասպարյանի առաքելությունն է իր գործունեությամբ նպաստել Հայաստանի ճանաչմանը և առաջընթացին:
Իր այս գործում վերջերս նա նոր հաղթանակ է գրանցել, ինչի մասին պատմեց «Հայերն այսօրի» հետ ունեցած հեռախոսազրույցում: «Քսան տարվա համառ, հետևողական ջանքերիցս հետո հասել եմ այն բաղձալի արդյունքին, որ Չիլիի մշակույթի նախարարությունը հայկական մշակույթը՝ մասնավորապես երաժշտությունը, ողջ 2015 թվականի ընթացքում պաշտոնապես ճանաչել է Չիլիի հանրապետության տարածքում գտնվող բոլոր մշակութային և հասարակական լայն շրջանակների ուսումնասիրության գլխավոր առարկա. նույնիսկ փաստաթղթով են վավերացրել և հավաստագիր հանձնել ինձ: Ամեն տարի Չիլիի մշակույթի նախարարությունը, hօգուտ Չիլիի զարգացման և ճանաչման, բյուջե է հատկացնում տարբեր երկրների մշակութային արժեքները հենց իրենց երկրում ներկայացնելու նպատակով զանազան ծրագրեր, միջոցառումներ իրականացնելու համար, ապա նախապես ընտրված ժյուրիի կազմը երկար ուսումնասիրությունից հետո ընտրում է, թե որ երկրին հատկացնի այդ միջոցները: Տարբեր երկրների ներկայացրած մշակութային նախագծերից ժյուրին նախապատվությունը այս տարի հայկական մշակույթին տվեց: Այս գործում ինձ շատ օգնեց չիլիացի ուսանողս՝ երաժիշտ Ռանդաշ Լեդերմանը, ով կարելի է ասել իմ բանախոսն էր Չիլիի կառավարությունում»:
Դուդուկահարը տեղեկացրեց, որ Չիլիի կառավարությունն այդ քայլին գնացել է՝ հաշվի առնելով նրա՝ Լատինական Ամերիկայում հայկական մշակույթը քարոզելու, պահպանելու անմնացորդ նվիրումը: Գագիկը ծրագրի շրջանակում դասախոսություններ է ունենալու և վարպետության դասեր տալու Չիլիի արվեստի համալսարանում, հանդիպելու է տեղի կոմպոզիտորներին, երգահաններին, ուսանողներին, արվեստագետներին, ում պետք է փոխանցի տարիների ընթացքում կուտակած փորձը և համակի հայկականությամբ:
Դասընթացները երկու բաժիններով են կազմակերպվելու. նախ ներկայացվելու է դուդուկը՝ որպես գործիք, իսկ հայկական ավանդական երաժշտությունը առանձին դասընթացներով է անցկացվելու:
Գագիկ Գասպարյանի հուզմունքը մեծ է, որ կարողացավ 2015 թվականին՝ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին, կյանքի կոչել Չիլիի հետ համագործակցությունը. «Ի սկզբանե բանակցությունների ժամանակ իմ առջև նպատակ էի դրել, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրել այս ամենը, հոգուս պարտքն էի համարում մեր անմեղ նահատակների հիշատակին որևէ բան ձեռնարկել, և, ինչպես տեսնում եք, հաջողվեց կատարածս քայլով օտար միջավայրում ուշադրության կենտրոնում պահել Հայոց ցեղասպանության թեման: Առհասարակ, որդեգրած քաղաքականությունս է օտար զանգվածներին ներկայացնել հայկական մշակույթը, ինչը կարծում եմ՝ խիստ նպատակային է: Հիմա 30-ից ավելի այլազգի ուսանողներ ունեմ, ովքեր կայացած երաժիշտներ, սիմֆոնիկ նվագախմբի անդամներ են և ճանաչում ունեն իրենց երկրներում: Ինձ հանգիստ եմ զգում, որ Լատինական Ամերիկայում հաստատած կապերս կարողանում եմ օգտագործել հայապահպանության, հայկական արժեքները տարածելու ուղղությամբ, իսկ ուրախությունս անչափ է, որ Չիլիում թևածելու է հայկական մշակույթի շունչն ու ոգին»:

Gagik Gasparian: “I’m more than happy that the breath and spirit of Armenian culture will be felt in Chile”
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/06/Դուդուկահար.jpg)
Diaspora Armenians have always shown that they do everything they can to help the homeland. Argentine Armenian dudukist Gagik Gasparian’s mission is to contribute to Armenia’s recognition and advancement by performing music.
He recently achieved a new victory and talked about it during a phone conversation with Hayern Aysor’s correspondent. “After 20 years of persistent and consistent efforts, I reached the desired outcome. The Ministry of Culture of Chile has officially recognized Armenian culture, particularly Armenian music as the major research topic for all public and cultural circles in Chile in 2015. The minister has even ratified a document and has granted me a certificate. To contribute to the development and recognition of Chile, every year, the Ministry of Culture of Chile allocates funds from the state budget to hold various programs and events aimed at presenting the cultural values of different countries in Chile, after which previously selected members of a jury examine and choose the country that will receive the funds. This year, the jury examined the projects submitted by various countries and gave preference to Armenian culture. My Chilean student, musician Randash Lederman helped me a lot to achieve this. It’s safe to say he was my envoy within the Chilean government.”
The dudukist said the Chilean government took this step, taking into consideration his unconditional dedication to advocating and preserving Armenian culture in Latin America. Gagik will be giving lectures and master classes at the University of Arts of Chile and will be meeting with the local composers, songwriters, as well as students and artists to share his longstanding experience and charm them with “Armenianness”.
The master classes will be composed of two parts, including a presentation of the duduk as a musical instrument and courses devoted to traditional Armenian music.
Gagik Gasparian is very moved by the fact that he managed to collaborate with Chile in the year marking the Centennial of the Armenian Genocide. “During the negotiations, I had set the objective to dedicate all this to the Centennial of the Armenian Genocide. I considered it my duty to do something in memory of the innocent martyrs, and as you can see, I managed to keep the issue of the Armenian Genocide in the focus of foreigners. In general, my policy is to present Armenian culture to foreigners. I think it is the main target. Currently, I have more than 30 foreign students who are successful musicians, play for symphony orchestras and are recognized in their countries of residence. I feel at ease, knowing that I can use my contacts in Latin America to help preserve the Armenian identity and disseminate Armenian values. I’m more than happy that the breath and spirit of Armenian culture will be felt in Chile.”