Պարգեւի՛ր Ուրախ Ամանոր
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ՀՀ սփյուռքի նախարարությունը, «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի նախաձեռնությամբ և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության հետ համագործակցությամբ, իրականացնում է յուրահատուկ ծրագիր` «Պարգևի’ր ուրախ Ամանոր» խորագրով:
Ծրագրի առաջին՝ «100 հայտնիները` սիրիահայ 100 երեխաների համար» փուլի շրջանակներում 100 հայտնի հայեր Հայաստանի մարզերում և Երևանի արվարձաններում բնակություն հաստատած 100 սիրիահայ, ինչպես նաև ուկրաինահայ երեխաների համար «100» խորհրդանշական թվով ամանորյա անվանական նվերներ են պատրաստել:
Ծրագրի առաջին փուլի տոնական միջոցառման աջակիցն է «Ջամբո» էկզոտիկ պարկ-ռեստորանը, որը կազմակերպելու է ամանորյա միջոցառում՝ հյուրընկալելով երեխաներին և ծրագրի մասնակից հայտնիներին:
Հաշվի առնելով հասարակության մեծ հետաքրքրությունը ծրագրի հանդեպ և երեխաների մեծ թիվը՝ որոշվել է իրականացնել երկրորդ փուլը՝ ևս 100 սիրիահայ և իրաքահայ երեխաների համար, այս անգամ որպես նվիրատուներ ընդգրկելով համահայկական և միջազգային կառույցները, հասարակական կազմակերպություններն ու հայաստանյան ձեռնարկությունները, ինչպես նաև անհատ բարերարների: Երկրորդ փուլի ամանորյա միջոցառումը կկայանա «Փլեյ-Սիթի» զվարճանքների կենտրոնում:
Ծրագրի մեկ փուլն էլ իրականացվելու է Արարատի մարզի Դարբնիկ գյուղում բնակվող սիրիահայ և իրաքահայ ընտանիքների երեխաների համար:

Give a Happy New Year!
As we approach the 100th anniversary of the Armenian Genocide, the RA Ministry of Diaspora is carrying out a special program called “Give a Happy New Year” at the initiative of the “Hayern Aysor” electronic newspaper and in association with the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO.
In the first stage of the program (“100 Celebrities for 100 Syrian-Armenian Children”), Armenia’s 100 celebrities have prepared a symbolic number of 100 traditional New Year’s gifts for 100 Syrian-Armenian children, as well as 100 Ukrainian-Armenian children having settled in the suburbs of Yerevan and in regions across the country.
The program is supported by Jambo exotic park-restaurant, which will organize a New Year’s event for the children and the celebrities participating in the program.
Taking into consideration the great interest that Armenian society has shown in the program and the large number of children, a decision has been made to carry out the second stage for another 100 Syrian-Armenian and Iraqi-Armenian children, engaging international and pan-Armenian organizations, non-governmental organizations, Armenia’s enterprises, as well as individual benefactors as donators. The New Year’s event in the second stage will be held at Play City.
Another stage of the program will be held for the children of Syrian-Armenian and Iraqi-Armenian families living in the Darbnik village of Ararat region.