Կայացավ «Տեղահանություն, կրթություն, հանձնառություն» խորագրով՝ Հայաստանի բուհերում սովորող սիրիահայ ուսանողների համագումարը
Դեկտեմբերի 3-ին կայացավ «Տեղահանություն, կրթություն, հանձնառություն» խորագրով՝ Հայաստանի բուհերում սովորող սիրիահայ ուսանողների համագումարը, որը կազմակերպվել էր «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության կողմից՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարության հովանավորությամբ և ՄԱԿ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի աջակցությամբ:
Համագումարին մասնակցում էր ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՄԱԿ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթը, Մ.Հերացու անվան ԵՊԲՀ ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը, ՀԲԸՄ կենտրոնական վարչության անդամ Վազգեն Յակուբյանը, «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ նախագահ Լենա Հալաջյանը և բուհերի ներկայացուցիչներ:
Ողջունելով համագումարի մասնակիցներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց Հայկական բարեգործական ընդհանուր միությանը և «Գալուստ Կյուլպենկյան» հիմնարկությանը՝ Սիրիայի քաղաքացիական պատերազմի հետևանքով Հայաստան տեղափոխված սիրիահայ ուսանողների վարձավճարները փոխհատուցելու հարցում գործուն աջակցության համար:
«Իհարկե շատ կուզեինք, որ այս համաժողովը տեղի չունենար, և մենք Սիրիայի հայ համայնքից ուսանողներ հրավիրեինք Հայրենիք վերապատրաստման, գիտելիքների խորացման նպատակով, – նշեց նախարար Հ. Հակոբյանը՝ հավելելով, – ցավոք այսօր մենք ականատես ենք, թե ինչպես են նոսրանում Սիրիայի, Իրաքի և Ուկրաինայի հայ համայնքները: Հայաստանը, որպես համայն հայության Հայրենիք, պատրաստ է ընդունել իր զավակներին: Եվ նրանց հետ տարվող աշխատանքներում առանձնապես կարևոր է երիտասարդների՝ մայր հողին կապելու հարցը: Մենք ամեն ինչ պետք է անենք, որ Հայաստանի բարձրագույն և միջին մասնագիտական հաստատություններում սովորող հայ երիտասարդներն իրենց ապագան տեսնեն և կառուցեն Հայրենիքում»:
Նախարարը, դիմելով համագումարի մասնակից սիրիահայ ուսանողներին, ևս մեկ անգամ շեշտեց, որ 21-րդ դարը գիտելիքի, նորարարության և գաղափարի դար է, ուստի առավել քան երբևէ կարևոր է լավ սովորելը, մրցունակ մասնագետ դառնալը:
Գերատեսչության ղեկավարը սիրիահայ ուսանողներին կոչ արեց ակտիվացնել բուհերում ուսանողների խորհուրդների աշխատանքները և համագործակցել բուհական ուսանողական խորհուրդների և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության հետ:
Միաժամանակ նախարարը հավելեց, որ սիրիահայերը օրինապաշտ և աշխատասեր քաղաքացիներ են, ովքեր վերջին 4 տարիների ընթացքում հիմնվելով Հայաստանում՝ իրենց ներդրումն են բերում երկրի զարգացման գործին:
ՄԱԿ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիերվիրթը մեծապես կարևորելով Հայաստանում հաստատված սիրիահայ երիտասարդներին տրված կրթություն ստանալու արտոնություններն ու լրացուցիչ հնարավորությունները՝ նշեց, որ ՄԱԿ ՓԳՀ հայաստանյան գրասենյակը պատրաստ է աջակցել բուհերում սիրիահայ ուսանողների խորհուրդների աշխատանքներին:
Հայաստանյան գրասենյակի ներկայացուցիչն ընդգծեց, որ կրթությունը պահանջում է երկարատև ներդրում՝ միաժամանակ հավելելով, որ վարձավճարների փոխհատուցումները տարբեր մարդկանց տրամադրվում են տարբեր չափով՝ կախված այն բանից, թե անձը կամ ընտանիքը որքանով է կարիքավոր: Քրիստոֆ Բիերվիրթը կարևորեց նաև ուսանողների կենսապահովման նպատակով աշխատանքի տեղավորվելու, նրանց համար վերապատրաստման դասընթացներ կազմակերպելու անհրաժեշտությունը:
ՀԲԸՄ Հայաստանի ներկայացուցչության տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովիկ Յորդեկյանը նշեց, որ սիրիահայ ուսանողների հիմնահարցերի կարգավորման խնդրի շուրջ պետություն-համահայկական կառույցներ համագործակությունը երեք տարի շարունակ դարձել է Հայաստան-Սփյուռք գործակցության լավագույն դրսևորումներից մեկը: Պարոն Յորդեկյանը հավելեց, որ ՀԲԸՄ-ն կրթաթոշակներ տրամադրելու մեծ փորձառություն ունի և պիտի շարունակի ծրագիրը հատկապես սիրիահայ ուսանողների համար:
ԵՊԲՀ ռեկտոր Միքայել Նարիմանյանը գոհունակությամբ նշեց, որ ամենամեծ թվով սիրիահայ ուսանողները սովորում են բժշկական համալսարանում՝ դեղագիտության, ընդհանուր բժշկության և ատամնաբուժության բաժիններում:
Զեկուցումներով հանդես եկան ՀՀ ԿԳՆ արտաքին կապերի և սփյուռքի վարչության առաջատար մասնագետ Ամալյա Քոչարյանը, «Նաիրի» բժշկական կենտրոնի սրտաբան Ժորժ Բարսեղյանը, ՃՇՀԱՀ միջազգային կապերի դեպարտամենտի արտասահմանցի սովորողների բաժնի պետ Տաթևիկ Հակոբյանը, ԵՊԲՀ օտարերկրացիների ուսուցման ֆակուլտետի դեկան Աննա Սարգսյանը, ՀՊՃՀ օտարերկրյա քաղաքացիների ուսումնական բաժանմունքի ներկայացուցիչ Լիանա Հովհաննիսյանը, Երևանի պետական հենակետային բժշկական քոլեջի փոխտնօրեն Դոնարա Հակոբյանը և այլք:
Ելույթ ունեցան սիրիահայ ուսանողներ Լարա Երամյանը  (ՀՊՃՇՀ), Վրույր Պիլեմջյանը  (ԵՊԲՀ), Հարութ Տոնոյանը  (ՀՊՏՀ), Ալեքսան Քալայջին (ԵՊՀ), ովքեր ներկայացրին իրենց կարծիքները կրթական խնդիրների վերաբերյալ:
Համագումարի շրջանակներում կայացավ նաև ՀՀ բարձրագույն և միջին մասնագիտական ուսումնական հաստատություններում սովորող սիրիահայ ուսանողների 2014-2015 ուսումնական տարվա ուսման վարձավճարների փոխհատուցման պաշտոնական արարողությունը:

В Ереване состоялся конгресс «Переселение, образование, обязательство» сирийских армян-студентов вузов Армении
3 декабря в Ереване прошел конгресс «Переселение, образование, обязательство» сирийских армян-студентов вузов Армении, который был организован общественной организацией «Центр по координации проблем сирийских армян», при содействии министерства диаспоры Армении и армянского офиса миссии Верховного комиссариата ООН по делам беженцев.
В конгрессе участвовали министр диаспоры Армении Грануш Акопян, представитель армянского офиса миссии Верховного комиссариата ООН по делам беженцев Кристоф Биервирт, ректор Ереванского государственного медицинского университета имени М. Гераци Микаел Нариманян, член центрального правления Армянского всеобщего благотворительного союза (AGBU) Вазген Якубян, председатель общейственной организации «Центр по координации проблем сирийских армян» Лена Аладжян и представители вузов.
Поприветствовав участников конгресса, министр диаспоры Армении Грануш Акопян поблагодарила Армянский всеобщий благотворительный союз и предприятие «Галуст Гюлбенкян» за содействие в оплате учебы перебравшихся в Армению из Сирии вследствие гражданской войны сирийских армян-студентов.
«Конечно, мы бы очень хотели, чтобы этот конгресс не состоялся, и мы бы приглашали студентов-армян из Сирии для повышения квалификации на Родине с целью углубления знаний, – отметила Грануш Акопян, добавив, – К сожалению, сегодня мы очевидцы того, как редеют армянские общины Сирии, �?рака и Украины.
Армения, как Родина всего армянства, готова принять своих детей, а в проводимых с ними работах чрезвычайно важен вопрос привязывания молодежи к родной земле. Мы должны сделать все, чтобы обучающиеся в высших и средне-специальных учебных заведениях Армении молодые люди видели и строили свое будущее на Родине».
Обратившись к участвующим в конгрессе студентам, министр еще раз подчеркнула, что 21-ый век – время идей и инноваций, поэтому сейчас, как никогда, важно хорошо учиться и стать конкурентоспособным специалистом.
Глава ведомства призвала сирийских армян-студентов активизировать работу студенческих союзов вузов и сотрудничать с общественной организацией «Центр по координации проблем сирийских армян».
Вместе с тем, министр добавила, что сирийские армяне – законопослушные и трудолюбивые граждане, которые утвердившись в последние 4 года в Армении, вносят свой вклад в дело развития страны.
Представитель армянского офиса миссии Верховного комиссариата ООН по делам беженцев Кристоф Биервирт, подчеркнув важность предоставленных сирийским армянам льгот и дополнительных возможностей на получение образования, отметил, что армянский офис миссии Верховного комиссариата ООН по делам беженцев готов содействовать работам студенческих союзов сирийских армян.
Кристоф Биервирт подчеркнул, что образование требует долгосрочные вложения, добавив, что компенсации за оплату образования разным людям предоставляются в разных объемах, в зависимости от того, насколько человек или семья нуждаются в этом. Он также отметил необходимость организации курсов повышения квалификации и трудоустройства студентов.
Временный и.о. директора представительства в Армении «Армянского всеобщего благотворительного союза» Овик Ёрдекян отметил, что сотрудничество «государство-общеармянские организации» по вопросам проблем студентов-сирийских армян на протяжении последних 3 лет стало одним из лучших проявлений сотрудничества Армения-Диаспора. Господин Ёрдекян добавил, что Армянский всеобщий благотворительный союз имеет большой опыт в деле предоставления оплаты за образование, и он продолжит осуществлять эту программу особенно для студентов-сирийских армян.
Ректор Ереванского государственного медицинского университета имени М. Гераци Микаел Нариманян с удовлетворением отметил, что больше всех студентов-сирийских армян имеет ЕГМУ, особенно в отделениях фармакологии, общей медицины и стоматологии.
С докладами также выступили ведущий специалист Управления внешних связей и Диаспоры Министерства образования и науки Армении Амалия Кочарян, кардиолог медицинского центра «Наири» Жорж Барсегян, начальник отдела иностранных учащихся департамента международных связей Национального университета архитектуры и строительства Армении Татевик Акопян, декан факультета обучения иностранныз студентов ЕГМУ Анна Саргсян, представитель учебного отделения для иностранцев Государственного инженерного университета Армении Лиана Ованнисян, заместитель директора Ереванского государственного базового медицинского колледжа Донара Акопян и др.
Выступили студенты-сирийские армяне Лара Ерамян, Вруйр Пилемджян, Арут Тоноян, Алексан Калайджи, которые представили свое мнение вокруг проблем в сфере образования.
В рамках конгресса состоялась и торжественная церемония выплаты компенсаций оплаты за обучение в 2014-2015 учебном году сирийских армян-студентов, учащихся вузов и средне-специальных учебных заведений Армении.
В рамках мероприятия также были обсуждены вопросы, касающиеся проблем студентов-сирийских армян и механизмов их решения.