Թուրքական իշխանությունները մահվան թուղթ էին տալիս մի ամբողջ ազգի. NYT-ի անդրադարձը Ցեղասպանությանը
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ամերիկյան հեղինակավոր The New York Times պարբերականն ուշագրավ անդրադարձ է կատարել այս թեմային: Այս մասին գրում է tert.am-ը:
Ստորև մասնակի կրճատումներով ներկայացնում ենք պարբերականի հոդվածագիր Ջոն Քիֆների անդրադարձը:
Հեղինակը սկսում է պատմական փաստերի ներկայացմամբ` ասելով, որ Առաջին աշխարհամարտի նախաշեմին անկում ապրող Օսմանյան կայսրությունում բնակվում էր 2 մլն հայ: Մինչդեռ 1922թ. դրությամբ նրանց թիվը հասել էր 400.000-ի. մնացած 1.5 միլիոնը դարձել են ցեղասպանության զոհ:
«Սակայն թուրքերի համար 1915թ. տեղի ունեցածը ոչ այլ ինչ էր, քան երբեմնի հզոր կայսրությանը վերջ դրած խառը պատերազմի մի մաս: Նրանք չեն ընդունում «ցեղասպանություն» եզրույթն ու պատմաբանների եզրահանգումները` ասելով, որ իրենք նպատակ չեն ունեցել մի ողջ ժողովուրդ ոչնչացնել: Ավելին, այսօրվա Թուրքիայում հանցանք է համարվում հայերի հետ պատահածի մասին հարց անգամ բարձրացնելը»,- գրում է Քիֆները:
Հեղինակը նշում է, որ Լոս Անջելեսում կենտրոնացած հզոր հայկական համայնքը տարիներ շարունակ ճնշում է գործադրում Կոնգրեսի վրա` Հայոց ցեղասպանությունը դատապարտելու համար: Սրան Թուրքիան պատասխանում է բուռն սպառնալիքներով: Քիֆները հիշեցնում է, որ 2007թ. դատապարտող բանաձևը քիչ էր մնում ընդունվեր, սակայն նախագահ Ջորջ Բուշի վարչակազմը, հաշվի առնելով, որ Թուրքիան կարևոր ռազմական դաշնակից է ԱՄՆ-ի համար, այնպես արեց, որ բանաձևը հանվի օրակարգից:
Վերադառնալով Հայոց ցեղասպանության բուն հարցին` հոդվածագիրը գրում է, որ տեղի ունեցած ողբերգության արմատներն Օսմանյան կայսրության անկման մեջ են: Նա հիշեցնում է, որ իշխանությունն իրենց ձեռքը վերցնելով՝ երիտթուրքերը հանձն առան երկրի «թուրքականացման» գործընթացը: Նրանք մտան Առաջին աշխարհամարտի թոհուբոհի մեջ` կռվելով գերմանացիների կողմից` ռուսների դեմ: Սակայն ռուսներից ծանր պարտություն կրելով` երիտթուրքերը մեղադրեցին հայերին, և նրանց հռչակեցին որպես թուրքական պետության կայացման համար լուրջ սպառնալիք:
Ըստ Քիֆների՝ The New York Times-ը դեռ դարասկզբին արած հրապարակումներում հստակ նշել է, որ «թուրքերը վարում են քրիստոնյաներին ոչնչացնելուն ուղղված քաղաքականություն»: Միայն 1915թ. հեղինակավոր հանդեսը 145 անդրադարձ է կատարել հայերի բնաջնջման թեմային: Հեղինակը շարունակում է` գրելով, որ «հայերին թուլացնելու համար» երիտթուրքերը սեփականացնում էին նրանց ունեցվածքը, արտաքսում «վտանգ» ներկայացնող մարդկանց, խլում զենքերը, հեռացնում զինվորական աշխատանքից` նրանց տեղափոխելով աշխատանքային ճամբարներ:
«Ցեղասպանության ժամանակ հայերի կրած տառապանքների մասին տվյալները պահվել են այն ժամանակվա արևմտյան դիվանագետների, միսիոներների և այլոց մոտ: Դրա հետևանքով Արևմուտքը խիստ քննադատել է թուրքերին: Թեև այն ժամանակ Թուրքիայի դաշնակից Գերմանիան լուռ էր, սակայն տարիներ անց ի հայտ եկած փաստաթղթերը վկայում են, թե բարձրաստիճան գերմանացի պաշտոնյաներն ու զինվորականներն ինչպիսի սարսափ են ապրել` տեսնելով տեղի ունեցածը»,-շարունակում է Քիֆները:
Հեղինակը նաև մեջբերում է ամերիկացի դիվանագետ Հենրի Մորգենթաուի խոսքերը, ըստ որոնց՝ «թուրքական իշխանությունները մահվան թուղթ էին տալիս մի ամբողջ ազգի»:
«Նրանք շատ լավ գիտակցում էին այս փաստն ու ինձ հետ զրուցելիս առանձնապես չէին փորձում քողարկել այն»,-վերհիշել է դիվանագետը:

“The Turkish authorities were merely giving the death warrant to a whole race”-NYT on the Armenian Genocide
The prestigious The New York Times has published an interesting article ahead of the 100th anniversary of the Armenian Genocide, reports tert.am.
“Hayern Aysor” presents the article by correspondent John Kifner with some reductions:
The author starts by presenting historical facts, stating that there were 2 million Armenians living in the collapsing Ottoman Empire on the threshold of the First World War. In 1922, there were only 400,000 Armenians since 1.5 million had fallen victim to genocide.
“However, for the Turks, what happened in 1915 is nothing but a part of the mixed war that put an end to the once powerful empire. They don’t accept the term “genocide” and historians’ conclusions, saying that the Turks didn’t intend to annihilate an entire nation. Moreover, even raising the issue about what happened to the Armenians is considered a crime in modern-day Turkey,” writes Kifner.
The author notes that for years, the powerful Armenian community centralized in Los Angeles has been pressuring Congress to condemn the Armenian Genocide, and Turkey responds to this with big threats. Kifner recalls that the condemning resolution was about to pass in 2007, but President George W. Bush’s administration made sure the resolution was removed from the agenda, taking into consideration the fact that Turkey is an important military ally to the U.S.
Getting back to the main topic of the Armenian Genocide, the author writes that the roots of the tragedy can be traced back to the fall of the Ottoman Empire. He recalls that after the Young Turks came to power, they started the process of “Turkifying” the country. They entered the First World War and fought against the Russians from the Germans’ side. However, after suffering heavy losses, the Young Turks blamed the Armenians and declared them as a serious threat to the functioning of the Turkish state.
According to Kifner, in its articles published in the early 20th century, The New York Times had clearly mentioned that “the Turks are leading a policy aimed at annihilating Christians”. The prestigious newspaper had 145 articles devoted to the annihilation of the Armenians in 1915 alone. The author continues, stating that “in order to make the Armenians weak”, the Young Turks would take their properties, exile “dangerous” people, steal weapons, remove them from the military and move them to labor camps.
“Western diplomats, missionaries and others of the time have kept information regarding the sufferings that the Armenians underwent during the genocide. The West has strictly criticized the Turks for that. Although Turkey’s then ally Germany was silent, the documents revealed years later show how horrified high-ranking German officials and servicemen were as they saw what had happened,” Kifner continues.
The author also cites the words of American diplomat Henry Morgenthau, according to which “the Turkish authorities were merely giving the death warrant to a whole race”.
“They understood this well, and, in their conversations with me, they made no particular attempt to conceal the fact,” the diplomat recalled.