Լավաշը ներառվել է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ցանկում (տեսանյութ)
Նոյեմբերի 26-ին Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի 9-րդ նիստին որոշում է կայացվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառել Հայաստանի կողմից ներկայացված «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսեւորումները Հայաստանում» հայտը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ մամուլլի ծառայությունից:
2013թ. ներկայացված հայտն անցել է կոնվենցիայով սահմանված ընթացակարգային փուլերը` ստանալով փորձագիտական դրական եզրակացություն։
Այսպիսով, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկը համալրվեց հայկական ևս մեկ` չորրորդ մշակութային արժեքով:
Հայտը պատրաստվել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի կողմից։
«Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» հայտին կարելի է ծանոթանալ հղումով։

Лаваш внесен в представительный список нематериального наследия ЮНЕСКО
26-го ноября на проходящем в Париже 9-ом заседании межправительственного комитета конвенции ЮНЕСКО “О защите нематериального культурного наследия” было принято решение о внесении в представительный список ЮНЕСКО нематериального наследия человечества представленную Арменией заявку “Лаваш: приготовление, значение и культурные проявления традиционного хлеба в Армении”.
Представленная в 2013г. заявка прошла предусмотренные конвенцией процедурные этапы, получив положительное экспертное заключение.
Таким образом, представительный список ЮНЕСКО по нематериальному наследию человечества пополнился еще одной, четвертой армянской культурной ценностью.
Заявка была подготовлена �?нститутом археологии и этнографии НАН РА, Министерством культуры РА и Национальной комиссией ЮНЕСКО Армении.