Հայաստանի 100 հայտնի մարդիկ սիրիահայ 100 երեխաների համար ամանորյա նվերներ են պատրաստում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի նախաձեռնությամբ և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության համագործակցությամբ իրականացվում է յուրահատուկ ծրագիր` «100 հայտնիները` սիրիահայ 100 երեխաների համար»:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի 100 հայտնի մարդիկ, Հայաստանի մարզերում և Երևանի ծայրամասերում բնակություն հաստատած 100 սիրիահայ երեխաների համար «հարյուր» խորհրդանշական թվով ամանորյա նվերներ պետք է պատրաստեն:
«100 հայտնիները` սիրիահայ 100 երեխաների համար» ծրագրի գլխավոր գործընկերը «Ջամբո» ռեստորան-զբոսայգին է: Վերջինիս սեփականատեր Արտյոմ Վարդանյանը դեկտեմբերի 23-ին 100 սիրիահայ երեխաների հյուրընկալելու է «Ջամբո» ռեստորանում, որտեղ նրանց բազմաթիվ անակնկալներ է սպասվում: Երեխաները կծանոթանան հայկական լավաշի պատրաստման եղանակին, կտեսնեն տեղի կենդանիների խաղերը, հատկապես Միմի կապիկի զվարճալի շարժումները, կլսեն ծրագրին մասնակից երգիչ-երգչուհիների կատարումները: Իսկ միջոցառման ավարտին կստանան իրենց ամանորյա նվերները:
Ծրագրին մասնակցելու պատրաստակամություն են հայտնել` Շուշան Պետրոսյանը, Նունե Եսայանը, Հասմիկ Կարապետյանը, Ալլա Լևոնյանը, Զարուհի Բաբայանը, Արսեն Գրիգորյանը (Մրո), Սոնա Շահգելդյանը, Նազիկ Ավդալյանը, Արթուր Աբրահամը, Տիգրան Ներսիսյանը, Նելլի Խերանյանը, Արամեն, Լեյլա Սարիբեկյանը, Սիպիլը, Սիլվա Հակոբյանը, Միհրան Ծառուկյանը, Vitamin ակումբի տղաները, Ռուբեն Սասունցին, Հրաչ Մուրադյանը, Գոհար Հարությունյանը, Լուսինե Բադալյանը, Ժակը, Դալիթան, Անգելինա Գասպարյանը, Քրիստինե Պեպելյանը, Աիդա Սարգսյանը, Լուիզա Ղամբարյանը, Լուիզա Ներսիսյանը, Իրինա Թովմասյանը, Լուսինե Թովմասյանը, Մկրտիչ Արզումանյանը (Մկո), Ավետ Բարսեղյանը, Արմինկան, Արտավազդ Ամիրյանը, Տիգրան Պետրոսյանը, Գայանե Ասլամազյանը, Արտյոմ Վարդանյանը և այլք:
«Հայերն այսօրը» շարունակում է կապ հաստատել այլ հայտնի մարդկանց հետ` ապահովելու համար նրանց մասնակցությունը: Ընդհանրապես, ծրագրին մաս կազմելու առաջարկը կընդունվի մեծ սիրով:
Նշենք, որ օրեր առաջ ծրագրի մեջ ընդգրկեցինք նաև 18 ուկրաինահայ երեխաների, ովքեր երկրում տիրող անկայուն վիճակից հետո տեղափոխվել են Հայաստան:
«100 հայտնիները` սիրիահայ 100 երեխաների համար» ծրագիրը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հերթական նախաձեռնությունն է` ուղղված Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:

As we approach the 100th anniversary of the Armenian Genocide, “Hayern Aysor” electronic newspaper of the RA Ministry of Diaspora, in association with the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO, is carrying out a special program called “100 Celebrities for 100 Syrian-Armenian Children”.
Through this program, 100 celebrities of Armenia will be preparing New Year’s gifts with the number “100” on them for 100 Syrian-Armenian children who have settled in Armenia’s provinces and in the outskirts of Yerevan.
The major partner for the 100 Celebrities for 100 Syrian-Armenian Children Program is Jambo Restaurant-Park. On December 23, the restaurant-park’s owner Artyom Vardanyan will host 100 Syrian-Armenian children at Jambo Restaurant-Park where the children will be in for many surprises. The children will see how the Armenian lavash is made, will watch games with animals, especially the funny moves of Mimi the monkey and will hear performances by Armenian singers participating in the program. At the end, the children will receive their New Year’s gifts.
The following celebrities have expressed their willingness to participate in the program: Shushan Petrosyan, Nune Yesayan, Hasmik Karapetyan, Alla Levonyan, Zaruhi Babayan, Arsen Grigoryan (Mro), Sona Shahgeldyan, Nazik Avdalyan, Arthur Abraham, Tigran Nersisyan, Nelly Kheranyan, Arame, Leyla Saribekyan, Sibil, Silva Hakobyan, Mihran Tsarukyan, the boys from Vitamin Club, Ruben Sasuntsi, Hrach Muradyan, Gohar Harutyunyan, Lusine Badalyan, Jack, Dalita, Angelina Gasparyan, Kristine Pepelyan, Aida Sargsyan, Luiza Ghambaryan, Luiza Nersisyan, Irina Tovmasyan, Lusine Tovmasyan, Mkrtich Arzumanyan (Mko), Avet Barseghyan, Arminka, Artavazd Amiryan, Tigran Petrosyan, Gayane Aslamazyan, Artyom Vardanyan and others.
“Hayern Aysor” is still in touch with other celebrities to ensure their participation in the program. “Hayern Aysor” will also accept any offer with great pleasure.
Let us mention that a couple of days ago, “Hayern Aysor” engaged 18 Ukrainian-Armenians who have moved to Armenia due to the instability in Ukraine.
The 100 Celebrities for 100 Syrian-Armenian Children Program is another one of the programs of the RA Ministry of Diaspora for the strengthening of Armenia-Diaspora relations.