Հայաստանի 100 հայտնի մարդիկ սիրիահայ 100 երեխաների համար ամանորյա նվերներ են պատրաստում
Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլեկտրոնային պարբերականի նախաձեռնությամբ և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության համագործակցությամբ իրականացվում է յուրահատուկ ծրագիր` «100 հայտնիները` սիրիահայ 100 երեխաների համար»:
Ծրագրի շրջանակներում Հայաստանի 100 հայտնի մարդիկ, Հայաստանի մարզերում և Երևանի ծայրամասերում բնակություն հաստատած 100 սիրիահայ երեխաների համար «հարյուր» խորհրդանշական թվով ամանորյա նվերներ պետք է պատրաստեն:
«100 հայտնիները` սիրիահայ 100 երեխաների համար» ծրագրի գլխավոր գործընկերը «Ջամբո» ռեստորան-զբոսայգին է: Վերջինիս սեփականատեր Արտյոմ Վարդանյանը դեկտեմբերի 23-ին 100 սիրիահայ երեխաների հյուրընկալելու է «Ջամբո» ռեստորանում, որտեղ նրանց բազմաթիվ անակնկալներ է սպասվում: Երեխաները կծանոթանան հայկական լավաշի պատրաստման եղանակին, կտեսնեն տեղի կենդանիների խաղերը, հատկապես Միմի կապիկի զվարճալի շարժումները, կլսեն ծրագրին մասնակից երգիչ-երգչուհիների կատարումները: Իսկ միջոցառման ավարտին կստանան իրենց ամանորյա նվերները:
Ծրագրին մասնակցելու պատրաստակամություն են հայտնել` Շուշան Պետրոսյանը, Նունե Եսայանը, Հասմիկ Կարապետյանը, Ալլա Լևոնյանը, Զարուհի Բաբայանը, Արսեն Գրիգորյանը (Մրո), Սոնա Շահգելդյանը, Նազիկ Ավդալյանը, Արթուր Աբրահամը, Տիգրան Ներսիսյանը, Նելլի Խերանյանը, Արամեն, Լեյլա Սարիբեկյանը, Սիպիլը, Սիլվա Հակոբյանը, Միհրան Ծառուկյանը, Vitamin ակումբի տղաները, Ռուբեն Սասունցին, Հրաչ Մուրադյանը, Գոհար Հարությունյանը, Լուսինե Բադալյանը, Ժակը, Դալիթան, Անգելինա Գասպարյանը, Քրիստինե Պեպելյանը, Աիդա Սարգսյանը, Լուիզա Ղամբարյանը, Լուիզա Ներսիսյանը, Իրինա Թովմասյանը, Լուսինե Թովմասյանը, Մկրտիչ Արզումանյանը (Մկո), Ավետ Բարսեղյանը, Արմինկան, Արտավազդ Ամիրյանը, Տիգրան Պետրոսյանը, Գայանե Ասլամազյանը, Արտյոմ Վարդանյանը և այլք:
«Հայերն այսօրը» շարունակում է կապ հաստատել այլ հայտնի մարդկանց հետ` ապահովելու համար նրանց մասնակցությունը: Ընդհանրապես, ծրագրին մաս կազմելու առաջարկը կընդունվի մեծ սիրով:
Նշենք, որ օրեր առաջ ծրագրի մեջ ընդգրկեցինք նաև 18 ուկրաինահայ երեխաների, ովքեր երկրում տիրող անկայուն վիճակից հետո տեղափոխվել են Հայաստան:
«100 հայտնիները` սիրիահայ 100 երեխաների համար» ծրագիրը ՀՀ սփյուռքի նախարարության հերթական նախաձեռնությունն է` ուղղված Հայաստան-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը:

100 известных людей из Армении готовят новогодние подарки для 100 армянских детей из Сирии
В преддверии 100-й годовщины Геноцида армян, по инициативе электронного издания министерства диаспоры Армении «Армяне сегодня» и при содействии общественной организации «Координационный центр проблем сирийских армян» осуществляется специальная программа «100 известных для 100 армянских детей из Сирии».
В рамках программы 100 известных в Армении людей должны подготовить символические 100 новогодних подарков для 100 детей сирийских армян, которые переехали в Армению и проживают в Ереване и разных областях Армении.
Главным партнером программы «100 известных для 100 армянских детей из Сирии» является ресторан-парк «Джамбо», собственник которого – Артем Варданян 23 декабря организует прием для 100 детей сирийских армян в ресторане «Джамбо», где их ожидают многочисленные сюрпризы.
Дети познакомятся с искусством приготовления армянского лаваша, увидят игры местных животных, особенно веселые движения обезьянки Мими, послушают выступления участвующих в программе певцов и певиц. А в конце мероприятия получат свои новогодние подарки.
Желание участвовать в программе выразили Шушан Петросян, Нуне Есаян, Асмик Карапетян, Алла Левонян, Заруи Бабаян, Арсен Григорян (Мро), Сона Шахгельдян, Назик Авдвлян, Артур Абраам, Тигран Нерсисян, Нелли Херанян, Араме, Лейла Сарибекян, Сибил, Сильва Акопян, Мигран Царукян, парни клуба Vitamin, Рубен Сасунци, Грач Мурадян, Гоар Арутюнян, Лусине Бадалян, Жак, Далита, Ангелина Гаспарян, Кристине Пепелян, Аида Саргсян, Луиза Гамбарян, Луиза Нерсисян, �?рина Товмасян, Лусине Товмасян, Мкртыч Арзуманян (Мко), Авет Барсегян, Арминка, Артавазд Амирян, Тигран Петросян, Гаяне Асламазян, Артем Варданян и др.
�?здание «Армяне сегодня» продолжает устанавливать связь со знаменитостями, чтобы обеспечить их участие в программе. Личное предложение об участии в программе будет принято с большим удовольствием.
Отметим, что несколько дней назад в программу были включены и 18 детей украинских армян, которые вследствие царящей в Украине ситуации переехали в Армению.
Программа «100 известных для 100 армянских детей из Сирии» является очередной инициативой министерства диаспоры Армении и направлена на укрепление связей Армения-Диаспора.