ՀՀ սփյուռքի նախարարն աշխատանքային այցով գտնվում էր Մալթայում
Նոյեմբերի 15-16-ը ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն աշխատանքային այցով գտնվում էր Մալթայի Հանրապետությունում:
Մալթայի մայրաքաղաք Վալետայի «Hotel Excelsior» հյուրանոցի կոնֆերանսների սրահում ՀՀ սփյուռքի նախարարը հանդիպել է համայնքի խորհրդին՝ նախագահ Վերա Բոյաջյանի ղեկավարությամբ:  Քննարկվել են համայնքի խնդիրներին և Հայրենիք-Սփյուռք կապերի ամրապնդմանը վերաբերող հարցեր: Համայնքի անդամները ներկայացրել են կատարված աշխատանքները, առաջիկա ծրագրերը: Վերա Բոյաջյանն այցի հետ կապված համայնքի ուրախությունն ու գոհունակությունն է փոխանցել ՀՀ սփյուռքի նախարարին և նշել, որ Մալթայի փոքրաթիվ հայերը սիրով են մասնակցում նախարարության ծրագրերին, հատկապես պատանիներն ու երիտասարդները մեծ ոգևորությամբ այցելում են Հայաստան և  մասնակցում հայրենաճանաչության «Արի տուն» ծրագրին:
Մալթայի հայ համայնքի խորհրդի անդամները շնորհակալությամբ ընդգծել են նաև, որ մշտապես զգում են ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությունը հայապահպան բոլոր նախաձեռնություններում: Համայնքի գրասենյակը ստացել է ՀՀ խորհրդանիշներ, իսկ առաջիկայում նախատեսվում է նախարարության աջակցությամբ բացել հայկական կիրակնօրյա դպրոց:
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության և նախարարության հետ սերտ գործակցության համար՝ ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր է գնահատել համայնքում հայապահպանությանն ուղղված բոլոր նախաձեռնություններն և իրականացված աշխատանքները:
Գերատեսչության ղեկավարը կարևորել է «Մանկական եվրատեսիլ 2014» երգի մրցույթին հայաստանցի մասնակցին աջակցելուն ուղղված համայնքի ջանքերը: Մալթայի հայերը օգտագործել են իրենց տրամադրության տակ եղած ընկերությունների գովազդային հարթակները՝ հայ մասնակցին՝ Բեթթիին, հնարավորինս սպառիչ բնութագրությամբ ներկայացնելու համար:
Նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, հայապահպանության գործում ներդրում ունենալու և Հայկական խաչքարի տեղադրման գործում աջակցություն ցուցաբերելու համար համայնքի ղեկավար մարմնի անդամներ Սասուն Սահակյանին, Հայկ Շաբոյանին, Գրիգորի Ղասաբյանին պարգևատրել է ՀՀ սփյուռքի նախարարության պատվոգրերով:
Այնուհետև ՀՀ սփյուռքի նախարարը Վերա Բոյաջյանի և համայնքի անդամների ուղեկցությամբ այցելել է համայնքի պուրակ և ծաղիկներ է դրել «Ի նշան բարեկամության և երախտագիտության Մալթայի ժողովրդին 1375թ. և 1915թ.՝ Հայաստանի համար այդ ծանր օրերին հայերին ցուցաբերած օգնության համար» խաչքարի առջև: Արմավիրի կարմիր տուֆից պատրաստված Խաչքարը բացվել է 2009 թվականին՝ Վալետայի քաղաքապետի և Մալթայի բարձրաստիճան պաշտոնյաների մասնակցությամբ:
Նույն օրը նախարար Հրանուշ Հակոբյանը հանդիպել է «Մանկական եվրատեսիլ 2014» երգի մրցույթի հայկական պատվիրակությանը, քաջալերել և հաջողություն է մաղթել  Բեթթիին:

RA Minister of Diaspora paid a working visit to Malta
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan was on a working visit to the Republic of Malta on 15-16 November.
The RA Minister of Diaspora had a meeting with members of the community council led by President Vera Boyajyan at the conference hall of Hotel Excelsior in Valeta. The issues concerning the community and the strengthening of Armenia-Diaspora relations were discussed during the meeting. The members of the community presented their activities and upcoming programs. Vera Boyajyan said the community was happy and content to receive the RA Minister of Diaspora and mentioned that the few Armenians of Malta participate in the programs of the RA Ministry of Diaspora with pleasure, and the youth are excited to visit Armenia and participate in the “Ari Tun” Program for homeland recognition.
The members of the council of the Armenian community in Malta stressed with gratitude the fact that the community always feels the support of the RA Ministry of Diaspora to all initiatives aimed at preserving the Armenian identity. The office of the community has received Armenia’s emblems and will be opening an Armenian Sunday school with the support of the ministry.
Expressing gratitude for the cordial reception and the close cooperation with the ministry, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan praised all of the community’s programs and activities aimed at preserving the Armenian identity.
The minister attached importance to the community’s efforts to support Armenia’s representative at the 2014 Junior Eurovision Song Contest. The Armenians of Malta took advantage of companies’ advertising platforms at their disposal to make the presentation of Armenia’s representative as convincing as possible.
Minister Hranush Hakobyan granted certificates of the RA Ministry of Diaspora to the leaders of the community Sasun Sahakyan, Hayk Shaboyan and Grigori Ghasabyan for making contributions to the preservation of the Armenian identity and for supporting the placement of the Armenian Cross-Stone.
Later, the RA Minister of Diaspora, with the accompaniment of Vera Boyajyan and community members, visited the square of the community and laid flowers in front of the cross-stone “As a sign of friendship and gratitude to the people of Malta for the support to Armenians during the difficult times for Armenia in 1375 and 1915”. The opening ceremony of the cross-stone made from red tuff of Armavir province was held with the participation of the mayor of Valeta and Malta’s high-ranking officials.
On the same day, Minister Hranush Hakobyan had a meeting with the Armenian Delegation to the 2014 Junior Eurovision Song Contest, encouraged Betty and wished her success.