ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալվեցին Վենեսուելայի և Իրաքի հայոց թեմերի առաջնորդները
Նոյեմբերի 14-ին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանն ընդունեց Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոսության Վենեսուելայի թեմի առաջնորդ Կոմիտաս արք. Օհանյանին, Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու Իրաքի թեմի առաջնորդ Ավագ արք. Ասատուրյանին և իրաքահայ համայնքային գործիչ Պարույր Հակոբյանին:
Ողջունելով սրբազան հայրերին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը արժևորեց Հայ Առաքելական Եկեղեցու Եպիսկոպոսաց հերթական ժողովում քննարկված՝ Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասման կարգը և սրբադասմանն առնչվող հարցեր: Նախարարը կարևորեց Կոմիտաս վարդապետի սրբացման անհրաժեշտությունը:
Հայոց ցեղասպանության նահատակների սրբադասման արարողությունը որոշվել է կատարել 2015-ի ապրիլի 23-ին՝ Մայր աթոռում:
Հանդիպման ընթացքում խոսվեց Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Հայ եկեղեցու հետ Հայաստանում և Սփյուռքում համատեղ իրականացվելիք միջոցառումների մասին:
Սրբազան հայրերը նշեցին, որ Եպիսկոպոսաց ժողովը հայտարարություն է տարածել, որում կոչ է անում միջազգային հանրությանը` «…վճռականորեն շարունակելու Օսմանյան կայսրության կողմից հայ ժողովրդի դեմ իրագործված` 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման գործընթացը», ինչպես նաև Թուրքիայի Հանրապետությանը` ճանաչելու հայ ժողովրդի դեմ իրագործված Ցեղասպանությունը և վերահաստատելու հայ ժողովրդի արդար իրավունքները:

Министр диаспоры Армении приняла глав епархий Армянской церкви Венесуэлы и �?рака
14 ноября министр диаспоры Армении Грануш Акопян приняла главу епархии Венесуэлы Великого Дома Киликийского архиепископа Комитаса Оганяна, главу епархии �?рака Армянской Апостольской Церкви архиепископа Авага Асатуряна и деятеля армянской общины �?рака Паруйра Акопяна.
Поприветствовав гостей, министр диаспоры Армении отметила важность обсужденного в рамках Епископального собора Армянской Апостольской церкви решения о причислении к лику святых жертв Геноцида армян. Министр также подчеркнула необходимость причисления к лику святых Комитаса.
Отметим, церемонию причисления жертв Геноцида армян к лику святых решено провести 23 апреля 2015г. в Святом Первопрестольном Эчмиадзине.
В ходе встречи были обсуждены вопросы организации в Армении и Диаспоре, совместно с Армянской церковью, мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян.
Святые отцы отметили, что Епископальный собор распространил заявление, в котором призвал международное сообщество «… решительно продолжить процесс признания и осуждения первого геноцида 20-го века, осуществленного Османской империей против армянского народа», а также Турецкую Республику признать Геноцид, осуществленный против армянского народа и восстановить справедливые права армянского народа.