Նշվեց «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն»-ի երկամյակը
Նոյեմբերի 7-ին ՀԲԸՄ հայաստանյան գրասենյակի դահլիճում կայացավ «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի հիմնադրման երկրորդ տարեդարձին նվիրված միջոցառում, որին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը և «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» ՀԿ-ի գործընկեր կազմակերպությունների ներկայացուցիչները:
Ողջունելով ներկաներին՝ ՀՀ սփյուռքի նախարարը մասնավորապես նշեց, «Նախ ուզում եմ շնորհավորել կառույցի երկամյակի առթիվ և շնորհակալություն հայտնել, որովհետև ամենածանր, ամենաբարդ աշխատանքը դուք եք կատարում, անցած երկու տարիների ընթացքում ձեր առաքելությունը պատվով եք իրականացրել, և մեր համատեղ աշխատանքը շատ ներդաշնակ է: Կենտրոնը կարողացել է ճիշտ կազմակերպել իր աշխատանքները մյուս կառույցների հետ: Իմ կարծիքով՝ «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպությունը քաղաքացիական հասարակության կայացման լավագույն օրինակ է: Շնորհակալություն նաև ՀԲԸՄ-ին, որ առաջին օրերից օգնության ձեռք է մեկնել, աջակցել ու ուժ է տվել: Հատուկ շնորհակալություն մեր բոլոր բարերարներին, բարի կամքի տեր մարդկանց, որոնք Հայաստանում թե Սփյուռքում օգնության ձեռք մեկնեցին դժբախտության մեջ հայտնված մեր հայրենակիցներին: Եվ վերջում իմ խորին շնորհակալությունն եմ հայտնում բոլոր սիրիահայերին, որ եկել են Հայրենիք, երրորդ անգամ փախստական չեն դարձել, ու վայելում են գործատուների սերն ու հարգանքը իրենց աշխատասիրության, նվիրվածության, ազնվության ու հայրենասիրության շնորհիվ»:
Հոբելյանի առթիվ սփյուռքի նախարարը ազգանվեր աշխատանքի համար շնորհակալագրեր հանձնեց Լենա Հալաջյանին, Ալեքսան Կարադանայանին, Ջորջ Բարսեղյանին, Նորա Փիլիպոսյանին, Թամար Ղարագյոզյանին, Նաիրա Եդիգարյանին, Գևորգ Շադոյանին և Սարգիս Ադամյանին:
Ելույթ ունեցավ նաև ՄԱԿ-ի Փախստականների հարցերով գերագույն հանձնակատարի ներկայացուցիչ Քրիստոֆ Բիրվիրթը, ով շնորհավորեց հասարակական կազմակերպությանը հոբելյանի առթիվ և շնորհակալություն հայտնեց պրոֆեսիոնալ և կամավոր աշխատանքի համար:
Հայրենանվեր արդյունավետ գործունեության երկամյակի առթիվ կենտրոնի աշխատակիցներին շնորհավորեց ՀԲԸՄ Հայաստանի ներկայացուցչության փոխտնօրեն Հովիկ Յորդեկյանը:
Միջոցառման շրջանակներում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Բրազիլիայի մասնաճյուղի կողմից սիրիահայ 400 դպրոցահասակ երեխաներին աջակցելու նպատակով տրամադրված դրամական օժանդակության առթիվ շնորհակալական խոսքով ու երաժշտական կատարումներով հանդես եկան սիրիահայ երեխաները:

Отмечено 2-летие основания «Центра координации проблем сирийских армян»
В заде офиса ВАБС в Армении 7 ноября состоялось мероприятие, посвященное 2-й годовщине основания «Центра координации проблем сирийских армян», в котором приняли участие министр Диаспоры РА Грануш Акопян и представители организаций-партнеров ОО «Центр координации проблем сирийских армян».
Приветствовав присутствующих, министр Диаспоры РА, в частности, отметила: «Прежде всего хочу поздравить с двухлетием структуры и выразить благодарность, ибо самую тяжелую, самую сложную работы выполняете именно вы, за минувшие два года свою миссию вы осуществили с честью, и наша совместная работа весьма гармонична. Центр сумел верно организовать свою работу с другими структурами. Мне кажется, общественная организация «Центр координации проблем сирийских армян» является наилучшим примером становления гражданского общества. Спасибо также ВАБС, который с первый дней протянул руку помощи, содействовал и придавал сил. Особая благодарность всем нашим благотворителям, людям доброй воли которые и в Армении, и в Диаспоре протянули руку помощи нашим соотечественникам, оказавшимся в беде. �? в заключение выражаю глубокую благодарность всем сирийским армянам, приехавшим на Родину, в третий раз не стали беженцами и пользуются любовью и уважением работодателей благодаря своему трудолюбию, преданности, честности и патриотизму».
По случаю юбилея министр Диаспоры вручила Благодарственные грамоты за патриотическую работу Лене Галаджян, Алксану Караданаяну, Джорджу Барсегяну, Норе Пилипосян, Тамар Карагезян, Наире Едигарян, Геворгу Шадояну и Саркису Адамяну.
Выступил также представитель Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев Кристоф Бирвирт, который поздравил общественную организацию с юбилеем и выразил благодарность за профессиональную и добровольную работу.
По случаю двухлетия эффективной патриотической работы сотрудников Центра поздравил заместитель директора представительства ВАБС в Армении Овик Йордекян.
В рамках мероприятия со словами благодарности Бразильскому филиалу Общеармянского фонда «Айастан», оказавшему 400 детям сирийских армян школьного возраста денежную помощь, а также музыкальным исполнением выступили дети сирийских армян.