Գլենդելում կառուցվելու է հայոց պատմությունն ու մշակույթը ներկայացնող թանգարան եւ Ցեղասպանության հուշարձան
Գլենդելի քաղխորհրդի անդամները նոյեմբերի 4-ի նիստում բացառիկ բանակցային համաձայնագիր կնքեցին Ամերիկայի Արեւմտյան շրջանի Հայոց  ցեղասպանության 100-ամյակի ոգեկոչման հանձնախմբի հետ, ըստ որի` Գլենդելում կառուցվելու է  հայ-ամերիկյան թանգարան, կրթական-մշակութային կենտրոն եւ Հայոց  ցեղասպանության զոհերին նվիրված հուշարձան: Այս մասին հաղորդում է «Ասպարեզ»-ը:
Ըստ համաձայնագրի՝  Գլենդելի քաղաքապետարանն ու համալիրի նախագիծը հեղինակած 100-ամյակի հանձնախումբը կբանակցեն Գլենդելի «Սիվիք աուդիթորիումի» եւ Հանրային քոլեջի հարեւանությամբ գտնվող տարածքում կենտրոնի կառուցման մանրամասների շուրջ:
«Այսօր պատմական օր է, քանզի Ցեղասպանության հարյուրամյակին ընդառաջ մեզ հնարավորություն է տրվում Գլենդելում ստեղծել մի հաստատություն, ինչը ամերիկացի ժողովրդին ներկայացնելու է հայոց պատմությունը, որի մի մասն է կազմում Ցեղասպանությունը: Միաժամանակ` կրթական կենտրոն, որտեղ բոլորին հնարավորություն կտրվի ծանոթանալ մեր ազգին, նաեւ տեղեկանալ մարդկության դեմ գործած ամենամեծ հանցագործություններից մեկի մասին, ինչպես նաեւ վերապրածներին` ԱՄՆ օգնության մասին», -նշեց հանձնախմբի անդամ Պերճ Կարապետյանը:
Հայոց  ցեղասպանության 100-ամյակի ոգեկոչման հանձնախումբը, որի մաս են կազմում հայ համայնքը ներկայացնող 18 կազմակերպություններ ու միություններ, Հայ Առաքելական Եկեղեցին, Գլենդելի քաղաքապետարանին էր ներկայացրել թանգարանի եւ հուշարձանի կառուցման նախագիծ` ակնկալելով վարձակալությամբ հողատարածք եւ կառույցի թույլտվություն:
Կալիֆորնիայում կան բազմաթիվ էթնիկ խմբերին պատկանող թանգարաններ եւ մշակութային կենտրոններ (բնիկ ամերիկացիների, ամերիկա-չինական, ամերիկա-իտալական եւ այլն), որոնք ներկայացնում են նահանգի մշակութային բազմազանությունը:
«Հայ-ամերիկյան թանգարան եւ կրթական կենտրոն ունենալը չափազանց կարեւոր է նաեւ այն առումով, որ ամերիկացի ժողովրդին առավել հանգամանալից կներկայացվի Կալիֆորնիայում նշանակալի թիվ կազմող եւ մեծ ներդրում ունեցող հայ համայնքի մասին»,- քաղխորհդի անդամներին եւ նիստին ներկա հանրությանը նախագիծը ներկայացնելով հայտնեց 100-ամյակի հանձնախմբի համանախագահ Թալին Յակուբյանը:
«Մեզ առիթ տրվեց կառուցելու թանգարան, որտեղ կներկայացվի հայոց պատմությունը, որի ամենաողբալի  հանգրվանը եղել է Հայոց  ցեղասպանությունը: Այս կառույցը պետք է ցույց տա մեր հաղթանակը` այն, որ հարյուր տարի անց, մենք ոչ միայն կանք, այստեղ ենք, այլ կարող ենք նաեւ կառուցել թանգարաններ, կրթական հաստատություններ, եւ այն փոխանցել սերունդներին` ի հարգանս մեր նահատակների, միաժամանակ երախտագիտություն Ամերիկային, որ ապաստանել է Ցեղասպանությունից վերապրածներին ու նրանց սերունդներին»,- նշեց հանձնախմբի համանախագահ, փաստաբան Կարո Ղազարյանը: «Այս կենտրոնը լինելու է կյանքի, արդարության եւ ազատության խորհրդանիշը»,- իր խոսքում նշեց Արեւմտյան թեմի առաջնորդ Հովնան արք. Տերտերյանը:
Գլենդելի քաղաքապետ Զարեհ Սինանյանն էլ հայտարարեց, որ հաստատությունը հայ համայնքի նվերն է լինելու քաղաքին, ընդգծելով կրթական կենտրոնի կարեւորությունը: Քաղխորհրդի անդամները եւս շեշտեցին նման թանգարանի եւ մշակութային կենտրոնի անհրաժեշտությունը Գլենդելի կյանքում` հորդորելով հանրությանն ակտիվորն մասնակցել, այդ թվում` ֆինանսապես աջակցել կենտրոնի կառուցմանը:

В Глендейле будет построен музей, представляющий армянскую историю и культуру, а также памятник жертвам Геноцида
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/11/1106glendalegenocide21.jpg)
Члены городского совета Глендейла на заседании 4 ноября заключили беспрецедентное соглашение с Комиссией Западного побережья Америки по поминовению 100-летия Геноцида армян, согласно которому в Глендейле будет построен армяно-американский музей, образовательно-культурный центр и памятник жертвам Геноцида армян. Об этом сообщает «Аспарез».
Согласно соглашению, мэрия Глендейла и комиссия 100-летия, инициировавшая проект комплекса, проведут переговоры о подробностях возведения центра на территории, прилегающей к «Сивик аудиториум» и Общественому колледжу Глендейла.
«Сегодня исторический день, поскольку в канун 100-летия Геноцида нам предоставляется возможность создать в Глендейле учреждение, которое представит народам Америки армянскую историю, часть которой составляет Геноцид армян. В то же время – образовательный центр, где всем будет дана возможность ознакомиться с нашей нацией, а также получить сведения об одном из величайших преступлений против человечества, а также о помощи США пережившим эту трагедию», – отметил член комиссии Перч Карапетян.
Комиссия по поминовению 100-летия Геноцида армян, частью которой являются 18 организаций и союзов, представляющих армянскую общину, Армянская Апостольская церковь, представила мэрии Глендейла проекты строительства музея и памятника, рассчитывая на разрешение строительства и аренду территории.
В Калифорнии функционируют музеи и культурные центры (коренных американцев, американо-китайские, американо-итальянские и др), принадлежащие многочисленным этническим группам, которые представляют культурное разнообразие штата.
«Наличие армяно-американского музея и образовательного центра чрезвычайно важно и в плане более обстоятельного представления американскому народу армянской общины, составляющей значительную цифру в Калифорнии и имеющую большой вклад», – заявил, представляя проект членам городского совета и присутствующей на заседании общественности сопредседатель комиссии по 100-летию Геноцида армян Талин Якубян.
«Нам дана возможность построить музей, где будет представлена армянская история, самой трагической страницей которой был Геноцид армян. Это сооружение должно показать нашу победу, то, что спустя 100 лет мы не только существуем, находимся здесь, но и можем возводить музеи, образовательные учреждения и передавать их поколениям в знак уважения к нашим жертвам, в то же время – признательности Америке, приютившей переживших Геноцид и их поколения», – отметил сопредседатель комиссии, адвокат Каро Казарян.
«Этот центр будет символом жизни, справедливости и свободы», – отметил в своей речи предстоятель Западной армянской епархии США архиепископ Овнан Тертерян.
А мэр Глендейла Заре Синанян заявил, что учреждение будет даром армянской общины городу, подчеркнув важность образовательного центра. Члены городского совета также подчеркнули необходимость подобного музея и культурного центра в жизни Глендейла, призвав общественность активно участвовать, в том числе и финансово содействовать сооружению центра.