Գևորգ Քոլանյան «Ես նույնպիսի հայ կլինեի, եթե մայրս հայ լիներ…»
Հոկտեմբերի 25-28-ը կայացած «Երևան շոու-2014» ոսկերչական միջազգային ցուցահանդեսին մասնակցում էր «Orofasma» ընկերության տնօրեն Գևորգ Քոլանյանը, ում հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ը.
– Ադամանդագործությամբ զբաղվում եմ 1975 թվականից, անձնական բիզնեսս սկսել եմ 1988 թվականին. ունեմ ոսկերչական իրերի արտադրամաս: Հիմնականում մեծաքանակ առևտրով եմ զբաղվում:
Երեք տարի առաջ «Orofasma» ընկերությունը ոսկյա զարդերի արտադրության մեջ սկսեց կիրառել շարժվող ադամանդի տեխնիկան, որն անվանել ենք` Eternal Love Diamond (Հավերժական սիրո ադամանդ): Սա նորարարություն է ոսկերչության մեջ, որը և սկսել ենք տարածել Եվրոպայում: Ցանկանում ենք այն տարածել ամբողջ աշխարհում:
Eternal Love Diamond-ի առաջին ցուցադրությունը կայացավ անցյալ տարի Հայաստանում` «Երևան շոու-2013-ի» ժամանակ: Այն շատ լավ ընդունվեց և բազմաթիվ  դրական արձագանքներ ստացանք: Հուսով եմ, որ աշխարհով մեկ կտարածենք այս նոր գաղափարը:
– Հետաքրքիր է, մտահղացումն ինչպե՞ս է առաջացել:
– Կարծում եմ` տեղյակ եք, որ Հունաստանը ճգնաժամի մեջ է: Երբ երկրում, մարդկանց կյանքում ամեն ինչ նորմալ ընթացքի մեջ է, կարծես կյանքը քեզ իր հետ տանում է: Իսկ երբ դժվարություններ են սկսվում, սկսում ես ավելի շատ մտածել, թե ինչ պետք է անես, որ ուրիշներից տարբերվես: Քանի որ ես ադամանդի մասնագետ եմ, պտտվող ադամանդի այս գաղափարն հղացա:
– Իսկ «Orofasma» ի՞նչ է նշանակում:
– Ոչինչ (ժպտում է-հեղ.), անուն է, որը պետք է տարբերվի մյուս անուններից: Իսկ եթե առանց կատակի, Oro-ն իտալերեն նշանակում է` ոսկի, fasma-ն հունարեն բառ է, որ նշանակում է`սպեկտր, լուսակ:
– Պարո´ն Քոլանյան, ինչքա՞ն ժամանակ է, որ համագործակցում եք Հայ ոսկերիչների համաշխարհային միության (AJA) հետ:
– Մոտ 17 տարի` AJA-ի հիմնադրման հենց սկզբից: Երբ Գագիկ Գևորգյանը ստանձնեց  միության ղեկը, այնպիսի բարձունքների հասցրեց, որ հիմնադրման սկզբում չէինք էլ կարող երևակայել:
AJA-ի նպատակներից մեկն էլ այն է, որ Հայաստանում զարգանա ոսկերչությունը: Հայ ոսկերիչները աշխարհով մեկ ճանաչված են և պիտի զարկ տանք այս գործին:
Շատ կարևոր է նաև, որ երկիրն էլ մեզ համար նպաստավոր պայմաններ ստեղծի, որպեսզի ենթահող ունենանք Հայաստանում:
Հայրենիքում բիզնես հիմնելու ամենաառաջին շարժիչ ուժը հայրենասիրությունն է, ոչ թե որովհետև ավելի էժան է. էժան երկրներ աշխարհում շատ կան: Բայց բիզնեսում հայրենասիրական մղումներդ «անսպառ» չեն կարող լինել: Երբ սկսես վնասով աշխատել, ակամա կորցնելու ես ամեն ինչ ու դադարեցնելու ես գործդ: Գուցե խոսքերս մի փոքր կտրուկ են, բայց սա է իրականությունը:
Այս փոքրիկ երկիրը պահելու համար մենք պարտականություն, պարտավորվածություն ունենք: Բայց ոչ թե միայն մենք, այլ` բոլորս: Պետք է հասկանալ, որ ձեռք-ձեռքի տալով միայն կարող ենք հաջողել: Հայի ձեռքը ոսկի է և ոսկի էլ արտադրում է: Բավական է, որ այդ ձեռքը ազատ ձգվի ու աշխատի:
Բիզնեսը կայունություն է սիրում, և կայունությունը պետք է բոլոր կողմից լինի. Կառավարության, երկրի պայմանները պետք է նպաստեն: Այս ամենը ենթահող պետք է պատրաստեն, որ բիզնեսը զարգանա Հայաստանում ու ժողովուրդը ստիպված չլինի մեկնելու երկրից: Ես անձնական փորձ ունեմ այս ամենի: Երբ տարիներ առաջ իմ բարեկամներից մեկն ասաց, որ ուզում է Հունաստան գալ, ես նրան հարցրի` ուզո՞ւմ ես օգնեմ քեզ, որ ոսկերիչ դառնաս ու քո գործն ունենաս: Այսօր ուրախությամբ պետք  է ասեմ, որ այդ երիտասարդը ոսկերիչ դարձավ` լավ ոսկերիչ, ընտանիքի, զավակի տեր դարձավ և մնաց Հայաստանում:
– Պարո´ն Քոլանյան, հայերի մոտ ոսկերչությունը հիմնականում ընտանեկան գործ է: Հետաքրքիր է, Ձեր ընտանիքում է՞լ է այդպես:
– Իմ ծնողները այլ գործով էին զբաղվում: Բայց ես ադամանդագործության մեջ մասնագիտացել եմ հայ վարպետի մոտ: Ու կամաց-կամաց հաջողության հասա:
– Հետաքրքիր է, Ձեր արմատները որտեղի՞ց են:
– Հայրս Ուրֆայից է, Եղեռնի ժամանակ Հալեպում է հաստատվել, հետո տեղափոխվել է Հունաստան: Իսկ մայրս հույն է:
– Ձեր մայրը հույն է, ծնվել եք Հունաստանում: Հայկականությունն ինչպե՞ս եք կարողացել պահպանել:
– Ես միշտ հայկական շրջանակի մեջ եմ մեծացել, հայկական դպրոց եմ հաճախել, հայկական միությունների գործունեության մեջ մխրճվել: Եվ այդ կյանքով շարունակում եմ ապրել առ այսօր:
Կինս` Արաքսին, հայուհի է, զավակս` Արամը, հիմա ծառայում է Հունաստանում և պետք է շարունակի իմ գործը:
Գիտեք, ես շատ տարբեր չէի լինի և նույնպիսի հայ կլինեի, եթե մայրս հայ լիներ:
Ես սիրում եմ Հունաստանը, որը մեզ հյուրընկալեց, աշխատելու առիթներ ստեղծեց, որը մեզ երբեք որպես օտարի չնայեց: Մենք` Հունաստանում ապրողներս, հատուկ կարգավիճակ ունենք, մենք 100 տոկոսով հայ ենք և 100 տոկոսով հույն: Երբ հույները մեզ հարցնում են, թե ո՞րն է վերջապես մեր երկիրը, պատասխանում ենք` Հունաստանը մեր երկիրն է, Հայաստանը` մեր սրտի երկիրն է…

Геворг КОЛАНЯН: «Я был бы таким же армянином, если бы мать была армянкой…»
В международной ювелирной выставке «Ереван шоу-2014», проходившей 25-28 октября, принимал участие директор компании «Orofasma» Геворг Коланян, с которым побеседовала корреспондент «Армяне сегодня».
– Обработкой алмазов занимаюсь с 1975 года, собственный бизнес начал в 1988 году: имею свой участок ювелирных изделий. В основном занимаюсь оптовой торговлей.
Три года назад компания «Orofasma» начала применять в изготовлении золотых украшений технологию динамичных бриллиантов, которую назвали Eternal Love Diamond (Бриллиант вечной любви). Это новшество в ювелирной деле, которое и начали распространять в Европе. Хотим распространить его по всему миру.
Первая демонстрация Eternal Love Diamond состоялась в прошлом году в Армении – во время «Ереван шоу-2013». Она была очень хорошо принята, мы получили множество положительных отзывов. Надеюсь, сумеем распространить эту новую идею по всему миру.
– Любопытно, а как вообще возникла идея?
– Думаю, Вы знаете, что Греция находится в кризисе. Когда в стране, в жизни людей все идет нормально, жизнь, казалось бы, несет тебя с собой. А когда начинаются трудности, начинаешь больше задумываться, что делать, чтобы отличиться от других. Поскольку я специалист по бриллиантам, родилась эта идея  вращающегося бриллианта.
– А что означает «Orofasma»?
– Ничего (улыбается – авт.), имя, чтобы отличаться от других. А если без шуток – Oro на итальянском означает золото, а fasma – греческое слово, означающее спектр.
– Господин Коланян, сколько времени сотрудничаете со Всемирным союзом армянских ювелиров (AJA).
– Около 17 лет, с самого начала основания AJA. Когда Гагик Геворкян вступил в руководство союзом, то довел его до таких высот, о каких в начале не могли и мечтать.
Одной из целей AJA является развитие ювелирного дела в Армении. Армянские ювелиры известны по всему миру, и это дело нужно развивать.
Очень важно также, чтобы и страна создавала для нас благоприятные условия, чтобы имели в Армении почву.
Важнейшей движущей силой основания бизнеса на Родине является патриотизм, а не потому что дешевле: дешевых стран на свете много. Но патриотические порывы в бизнесе не могут быть неисчерпаемыми. Когда начинаешь работать с убытком и терять все – дело прекращаешь. Возможно, немного резко выражаюсь, но такова реальность.
Для сохранения этой маленькой страны на нас лежат обязанности, обязательства.  Но не мы одни – а все. Надо понимать, что только рука об руку можем достичь успехов. У армян золотые руки, и золото же мы производим. Достаточно, чтобы эти руки были свободны и могли работать.
Бизнес любит стабильность, и она должна обеспечиваться всеми, ей должны способствовать правительство, условия в стране. Все это должно подготовить почву для развития бизнеса в Армении и народ не был вынужден покидать страну. Во всем этом у меня есть личный опыт. Когда годы назад один из друзей сказал, что хочет уехать в Грецию, я спросил – хочет, чтобы я помог стать ювелиром и иметь свое дело. Сегодня с радостью должен сказать, что этот молодой человек стал ювелиром, хорошим ювелиром, создал семью, имеет ребенка и остался в Армении.
– Господин Коланян, у армян ювелирное дело в основном семейное, потомственное. �?нтересно, в Вашей семье тоже так?
– Мои родители занимались другим делом. Но в обработке алмазов я специализировался у армянского мастера. �? мало-помалу достиг успехов.
– Любопытно, откуда Ваши корни?
– Отец из Урфы, во время Геноцида обосновались в Алеппо, потом перебрались в Грецию. Мать гречанка.
– Ваша мать гречанка, Вы родились в Греции. Как же удалось сохранить армянственность?
– Я рос в армянской среде, посещал армянскую школу, участвовал в деятельности армянских союзов. �? такой жизнью продолжаю жить по сей день.
Жена, Аракси – армянка, сын Арам ныне служит в Греции и должен продолжить мое дело.
Знаете, я был бы не слишком другим и был бы таким же армянином, если бы мать была армянкой.
Я люблю Армению, которая гостеприимно приняла нас, создала возможности для работы, и никогда не смотрела на нас, как на чужих. Мы, живущие в Греции, обладаем особым статусом. Мы 100-процентные армяне и 100-процентные греки. Когда греки спрашивают, в конце концов, которая страна наша, мы отвечаем: Греция наша страна, Армения – страна наших сердец…