«Պատահական չէ, որ Թուրքիայի զրո խնդիրների քաղաքականությունը բերում է զրո արդյունքների». Էդվարդ Նալբանդյան
Հոկտեմբերի 23-ին Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է նաև լրագրողների հարցերին: Անդրադառնալով այն հարցին, թե օրերս Էրդողանը հայտարարել է, որ 1915թ. իրադարձություններն ուսումնասիրելու համար պետք է հիմնվել Թուրքիայի գրադարանների և արխիվների նյութերի վրա, իսկ թուրք հետազոտողները, վկայակոչելով այդ նույն արխիվները, եզրակացնում են, որ ցեղասպանությունն իրագործվել է ոչ թե թուրքերի կողմից, այլ այն իրականացվել է թուրքերի դեմ, Նալբանդյանը մասնավորապես ասել է.
«Տարօրինակ է, որ թուրքական գրադարաններում կամ արխիվներում ցեղասպանությանը վերաբերող նյութերն իրենց բովանդակությամբ միանգամայն տարբերվրում են ողջ աշխարհի արխիվներում և գրադարաններում պարունակվող նյութերից։ Եթե Թուրքիայում որոշում կայացնողները հիմնվում են նման նյութերի վրա, պատահական չէ, որ զրո խնդիրների քաղաքականությունը բերում է զրո արդյունքների։
Ի դեպ, քիչ առաջ իմ գործընկերոջը՝ պարոն Շտայնմայերին, փոխանցեցի գերմանական արխիվներում գտնվող Հայոց ցեղասպանությունը վկայող շուրջ 240 փաստաթղթերից բաղկացած մի նոր հրատարակություն»։

«Не случайно, что политика Турции «ноль проблем» приносит нулевую эффективность»: Эдвард Налбандян
В ходе состоявшейся 23 октября совместной с министром иностранных дел Германии Франком-Вальтером Штайнмайером пресс-конференции министр �?Д РА Эдвард Налбандян ответил также на вопросы журналистов. Коснувшись вопроса о том, что на днях Эрдоган заявил, что для изучения событий 1915 года следует опираться на материалы библиотек и архивов Турции, а турецкие исследователи, ссылаясь на те же архивы, заключают, что геноцид был осуществлен не турками, а именно в отношении турок, Налбандян, в частности, сказал: «Странно, что материалы турецких библиотек или архивов, касающиеся геноцида, по своему содержанию совершенно отличаются от материалов, содержащихся в архивах и библиотеках всего мира. Если те, кто принимает решения в Турции, опираются на такие материалы, не случайно, что политика Турции «ноль проблем» приносит нулевую эффективность.
Кстати, чуть раньше я передал моему коллеге господину Штайнмайеру новое издание, содержащее 240 документов, свидетельствующем о Геноциде армян».