«Պատահական չէ, որ Թուրքիայի զրո խնդիրների քաղաքականությունը բերում է զրո արդյունքների». Էդվարդ Նալբանդյան
Հոկտեմբերի 23-ին Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերի հետ համատեղ մամլո ասուլիսի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանել է նաև լրագրողների հարցերին: Անդրադառնալով այն հարցին, թե օրերս Էրդողանը հայտարարել է, որ 1915թ. իրադարձություններն ուսումնասիրելու համար պետք է հիմնվել Թուրքիայի գրադարանների և արխիվների նյութերի վրա, իսկ թուրք հետազոտողները, վկայակոչելով այդ նույն արխիվները, եզրակացնում են, որ ցեղասպանությունն իրագործվել է ոչ թե թուրքերի կողմից, այլ այն իրականացվել է թուրքերի դեմ, Նալբանդյանը մասնավորապես ասել է.
«Տարօրինակ է, որ թուրքական գրադարաններում կամ արխիվներում ցեղասպանությանը վերաբերող նյութերն իրենց բովանդակությամբ միանգամայն տարբերվրում են ողջ աշխարհի արխիվներում և գրադարաններում պարունակվող նյութերից։ Եթե Թուրքիայում որոշում կայացնողները հիմնվում են նման նյութերի վրա, պատահական չէ, որ զրո խնդիրների քաղաքականությունը բերում է զրո արդյունքների։
Ի դեպ, քիչ առաջ իմ գործընկերոջը՝ պարոն Շտայնմայերին, փոխանցեցի գերմանական արխիվներում գտնվող Հայոց ցեղասպանությունը վկայող շուրջ 240 փաստաթղթերից բաղկացած մի նոր հրատարակություն»։

“It’s not by chance that Turkey’s policy on zero problems isn’t leading to anything”-Edward Nalbandyan
On October 23, RA Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandyan answered journalists’ questions during a joint press conference with German Minister of Foreign Affairs Frank-Walter Steinmeier. When asked about Erdogan’s recent statement according to which research on the events of 1915 should be based on the books in Turkish libraries and archival materials and that Turk researchers citing those archives come to the conclusion that the genocide wasn’t perpetrated by the Turks, but against them, Nalbandyan particularly said:
“It’s strange that the materials devoted to the Armenian Genocide in Turkish libraries and archives are different from the materials in archives and libraries around the world in terms of their content. If the decision-makers in Turkey rely on such materials, it’s not by chance that the policy on zero problems won’t lead to anything.