ԱՄՆ-ում թուրքական լոբբինգի պատասխան քայլերը` ընդդեմ հայկականի
Ապրիլին ընդառաջ ավելի են ակտիվանում ամերիկահայ համայնքի ու կազմակերպությունների նախաձեռնած գործողությունները` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին: Այդ ամենին փորձում են հակազդել ԱՄՆ-ի թուրքական կազմակերպությունները, գրում է ermenihaber.am-ը:
Թուրքական իշխանամետ «Սաբահ» պարբերականը ներկայացրել է վերջին շրջանում ամերիկահայերի կողմից իրականացված մի քանի կարևոր նախաձեռնությունները, ապա անդրադարձել թուրքական կողմի պատասխան գործողություններին ու դեռ իրականացվելիք միջոցառումներին:
Թերթն ուշադրություն է հրավիրել հայկական կազմակերպությունների իրականացրած «Divest Turkey» արշավին, որի արդյունքում Բերքլիի համալսարանը չեղյալ հայտարարեց Թուրքիայում նախատեսած 74 մլն դոլարանոց իր ներդրումային ծրագիրը: Նշվել է նաև հայկական համայնքի ջանքերով Կալիֆորնիայում Աթաթուրքի արձանի տեղադրման ծրագրի կասեցումը, հոլիվուդյան հայտնի դերասան Ջորջ Քլունիիի մասնակցությամբ իրականացվող միջոցառումները և այլն:
Թուրքական կողմի պատասխան քայլերից նշվում է, այս շաբաթ սկսվող «Action Alert» ակցիան, որն իր բնույթով պատասխան է Նյու Ջերսի նահանգի խորհրդարանում երկու խորհրդարանականի կողմից ներկայացված Հայոց ցեղասպանության 100 ամյակին նվիրված բանաձևին:
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ ԱՄՆ-ի թուրքական կազմակերպությունները թուրք բնակչությանը սոցմեդիայի միջոցով գործի անցնելու կոչեր են անում: Թուրք բնակչությանը իրազեկում են ապրիլի 24-ին Վաշինգթոնի թուրքական դեսպանատան առջև թուրքական կողմի ծրագրած հանրահավաքի մասին: Քարոզչական նպատակով շրջանառվում է #24nisandadcdeyiz հեշթեգը:
Թուրքական լոբբինգին է վերագրվում նաև վերջերս ԱՄՆ-ի սենատոր Բիլ Շուսթերի ելույթը, որով վերջինս պաշտպանում էր այն թեզը, թե Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն օժանդակելը հակասում է Միացյալ նահանգների շահերին: Այս շարքից է նաև նախկին կոնգրեսական Դան Բարթոնի տեղական թերթերից մեկում հրապարակված հոդվածը, որում հեղինակը քննության էր առել հայ-իրանական մերձեցումը` այն հակադրելով ԱՄՆ-ի շահերին:

Ответные шаги турецкого лобби в США – против армянских
С приближением апреля все более активизируются действия армянских общин и организаций Америки, посвященные 100-летию Геноцида армян. Всему этому пытаются противодействовать турецкие организации США, пишет ermenihaber.am.
Провластное турецкое издание «Сабах» представило несколько важных инициатив, осуществленных в последний период американскими армянами, затем коснулось ответных действий турецкой стороны и еще предстоящих мероприятий.
Газета привлекла внимание к осуществленному армянскими организациями маршу «Divest Turkey», в следствие которого университет Беркли аннулировал свою 74-миллионную инвестиционную программу в Турции. Было также отмечено замораживание усилиями армян программы установки в Калифорнии памятника Ататюрку, мероприятия с участием известного голливудского актера Джорджа Клуни и др.
Среди ответных шагов турецкой стороны отмечается, что начинающаяся на этой неделе акция «Action Alert», по своему характеру являющаяся ответом на резолюцию, посвященную 100-летию Геноцида армян, представленную двумя депутатами парламента штата Нью Джерси.
В канун 24 апреля турецкие организации США посредством соцмедии призывают турецкое население взяться за дело. Турецкое население информируется о назначенном на 24 апреля митинге у турецкого посольства в Вашингтоне. В пропагандистских целях используется #24nisandadcdeyiz.
Турецкому лобби приписывается также недавнее выступление сенатора США Билла Шустера, в котором он отстаивает тезис о том, что содействие признанию Геноцида армян противоречит интересам Соединенных Штатов. К этому ряду относится и статья экс-конгрессмена Дана Бартона, опубликованная в одной из местных газет, в которой автор анализирует армяно-иранское сближение, противопоставляя его интересам США.