ԱՄՆ-ում թուրքական լոբբինգի պատասխան քայլերը` ընդդեմ հայկականի
Ապրիլին ընդառաջ ավելի են ակտիվանում ամերիկահայ համայնքի ու կազմակերպությունների նախաձեռնած գործողությունները` նվիրված Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին: Այդ ամենին փորձում են հակազդել ԱՄՆ-ի թուրքական կազմակերպությունները, գրում է ermenihaber.am-ը:
Թուրքական իշխանամետ «Սաբահ» պարբերականը ներկայացրել է վերջին շրջանում ամերիկահայերի կողմից իրականացված մի քանի կարևոր նախաձեռնությունները, ապա անդրադարձել թուրքական կողմի պատասխան գործողություններին ու դեռ իրականացվելիք միջոցառումներին:
Թերթն ուշադրություն է հրավիրել հայկական կազմակերպությունների իրականացրած «Divest Turkey» արշավին, որի արդյունքում Բերքլիի համալսարանը չեղյալ հայտարարեց Թուրքիայում նախատեսած 74 մլն դոլարանոց իր ներդրումային ծրագիրը: Նշվել է նաև հայկական համայնքի ջանքերով Կալիֆորնիայում Աթաթուրքի արձանի տեղադրման ծրագրի կասեցումը, հոլիվուդյան հայտնի դերասան Ջորջ Քլունիիի մասնակցությամբ իրականացվող միջոցառումները և այլն:
Թուրքական կողմի պատասխան քայլերից նշվում է, այս շաբաթ սկսվող «Action Alert» ակցիան, որն իր բնույթով պատասխան է Նյու Ջերսի նահանգի խորհրդարանում երկու խորհրդարանականի կողմից ներկայացված Հայոց ցեղասպանության 100 ամյակին նվիրված բանաձևին:
Ապրիլի 24-ին ընդառաջ ԱՄՆ-ի թուրքական կազմակերպությունները թուրք բնակչությանը սոցմեդիայի միջոցով գործի անցնելու կոչեր են անում: Թուրք բնակչությանը իրազեկում են ապրիլի 24-ին Վաշինգթոնի թուրքական դեսպանատան առջև թուրքական կողմի ծրագրած հանրահավաքի մասին: Քարոզչական նպատակով շրջանառվում է #24nisandadcdeyiz հեշթեգը:
Թուրքական լոբբինգին է վերագրվում նաև վերջերս ԱՄՆ-ի սենատոր Բիլ Շուսթերի ելույթը, որով վերջինս պաշտպանում էր այն թեզը, թե Հայոց ցեղասպանության ճանաչմանն օժանդակելը հակասում է Միացյալ նահանգների շահերին: Այս շարքից է նաև նախկին կոնգրեսական Դան Բարթոնի տեղական թերթերից մեկում հրապարակված հոդվածը, որում հեղինակը քննության էր առել հայ-իրանական մերձեցումը` այն հակադրելով ԱՄՆ-ի շահերին:

![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/03/Թուրքիա.jpeg)
The Armenian American community and organizations are taking more and more action ahead of the Centennial of the Armenian Genocide in April, and Turkish-American organizations are trying to counterattack those actions, writes ermenihaber.am.
Turkey’s pro-government Sabah newspaper has presented several recent major events organized by the Armenian American community and has touched upon Turkey’s responses and the upcoming events.
The newspaper draws readers’ attention to the Armenian organizations’ Divest Turkey campaign through which UCLA-Berkeley cancelled the $74 mln dollar investment program for Turkey. The newspaper also mentions the Armenian American community’s efforts to suspend the plan for placing the statue of Ataturk in California, the events that are being held with the participation of famous Hollywood actor George Clooney and more.
As for Turkey’s responses, the newspaper mentions that the Action Alert campaign, which starts this week and is a response to the resolution devoted to the Armenian Genocide Centennial submitted by two legislators in the Legislature of the State of New Jersey.
Turkish-American organizations are calling on all Turkish-Americans to take action through social media ahead of April 24th. The Turks are raising awareness about the rally that the Turks will be holding in front of the Turkish Embassy in Washington on April 24th. The #24nisandadcdeyiz hashtag is being circulated for advocacy purposes.
The recent speech by U.S. Senator Bill Shuster in which he defended the view that supporting Armenian Genocide recognition goes against U.S. national interests, is also ascribed to the Turkish lobby. Former Congressman Dan Barton’s article in one of the local newspapers is also one of the Turkish lobby’s actions. In the article, the author examines the Armenian-Iranian rapprochement and says it goes against U.S. national interests.